pic basic tarama mantığındaki kod açıklaması

Başlatan aykut54, 02 Mayıs 2007, 16:17:21

aykut54

picbasic tarama mantğında yapmak istedeğim displayde ABCD harflerini çıkartmak ve sonra bunları kaydırmak lookup tablosu ve lookup komutu biliyorum ancak paratez içersindeki sayı nedir ve amacı nedir niçin yazılımış  bir türlü anlamadım display kayan yazı için bu devre kullanışlımı yoksa 74hc595 yada onun gibi bir entegre kullanmalıyım

vereceğiniz cevaplar adedince ALLAH C.C ve tekaddez hazretleri razı olsun

saygılar

LOOKUP BAS1,[$C0,$CF,$A4,$B0,$99,$92,$82,$F8,$80,$90],SAYILAR  

TRISB=%10000000

SAYI VAR WORD

SAYILAR VAR BYTE

BAS1 VAR BYTE

BAS2 VAR BYTE

BAS3 VAR BYTE

BAS4 VAR BYTE  

SAYI=0 

BASLA:

'AŞAMA1  

SAYI=$0000

PORTB=SAYILAR

HIGH PORTA.0 

PAUSE 1

BAS1=SAYI DIG 2

LOOKUP BAS1,[$C0,$CF,$A4,$B0,$99,$92,$82,$F8,$80,$90],SAYILAR    

LOW PORTA.0

PAUSE 1

'aşama 2

PORTB=SAYILAR

high PORTA.1 

PAUSE 1

BAS2=SAYI DIG 1

LOOKUP BAS2,[$C0,$CF,$A4,$B0,$99,$92,$82,$F8,$80,$90],SAYILAR 

LOW PORTA.1

PAUSE 1 

'AŞAMA 3

PORTB=SAYILAR

HIGH PORTA.2 

PAUSE 1

BAS3=SAYI DIG 0

LOOKUP BAS3,[$C0,$CF,$A4,$B0,$99,$92,$82,$F8,$80,$90],SAYILAR    

LOW PORTA.2

PAUSE 1 

'AŞAMA 4

PORTB=SAYILAR

HIGH PORTA.3 

PAUSE 1

BAS4=SAYI DIG 3

LOOKUP BAS4,[$C0,$CF,$A4,$B0,$99,$92,$82,$F8,$80,$90],SAYILAR    

LOW PORTA.3

PAUSE 1 

GOTO BASLA

END

teknikelektronikci

hocam parantez içindekiler derken lookup[$ff] leri bahsetiğseniz hocam bu parantez içindekiler 5*7 formatında heksadesimal sayılar eğer siz display dek ullanmak isterseniz örneğin 5 rakamı için ortak anot için 146 kotod için 109 sayılarını heksadesimal sayıya çevirip bu lookup içine yazacaksınız bu bu 146 109 sayılarını bulmak içinde aşağıdaki programı kullanabilirsiniz

http://rapidshare.com/files/29096931/7_SEGMENT_HESAPLAMA.exe.html

eğer sorunuzu yanlış analdıysam özür dilerim ayrıca yukarıda verdiğim bilgi ben kullanmadım tam ollarak yüzde yüz emin değilim yani ben böyle biliyorum yanlışsa şimdiden özür dilerim kolayb gelsin saygılar
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

teknikelektronikci

hocam parantez içindekiler derken lookup[$ff] leri bahsetiğseniz hocam bu parantez içindekiler 5*7 formatında heksadesimal sayılar eğer siz display dek ullanmak isterseniz örneğin 5 rakamı için ortak anot için 146 kotod için 109 sayılarını heksadesimal sayıya çevirip bu lookup içine yazacaksınız bu bu 146 109 sayılarını bulmak içinde aşağıdaki programı kullanabilirsiniz

http://rapidshare.com/files/29096931/7_SEGMENT_HESAPLAMA.exe.html

eğer sorunuzu yanlış analdıysam özür dilerim ayrıca yukarıda verdiğim bilgi ben kullanmadım tam ollarak yüzde yüz emin değilim yani ben böyle biliyorum yanlışsa şimdiden özür dilerim kolay gelsin saygılar

edit:sayın moderatörler bir tane fazla mesaj gitmiş sizden ricam silebilirmisiniz
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!