robot göz nasıl yapılır

Başlatan talat_atak, 05 Mayıs 2007, 15:40:52

talat_atak

Merhaba arkadaşlar,
benim sorunum şu:
ben herhangi bir programlama dili ile bilgisayara takılabilen bir kamerayı
kontrol etmek istiyorum.yani yapılacak prograam içinde mediaplayer
gibi bir video görüntüleyici yapıp kamera görüntüsünü analiz ettirmeyi istiyorum.bunun için kayanak kodlarıda olabilir yada başka birşey
bana yardım ederseniz sevinirim.
teşekkürler..
(aynı mesajı 2 yollayışım)

vsalma

ben c# ile bir dll yardımıyla kamera görüntüsünü alabiliyorum. (Bu makinamda kayıtlı değil program dolayısıyla ismini yazamayacağım). Bu konuda çok uygulama var. Görüntüyü analiz etmek yorumlamak için ise  AForge.Net kütüphanesini önerebilirim. Ben sadece imaging kütüphanesini sabit fotograflar için kullandım fakat hareketli görüntüler üzerinde işlem yapılabilen video kütüphanesi mevcut.

argeci

selamün aleyküm eğer delphi kullabilirsen dspack kütüphanelerini öneririm ses ve görüntü işleme üzerine açık kaynak kodlu komponentlerdir.Ses için kullandım görüntü içinde kullanıldığını biliyorum tecrübe etmedim istersen Bu adresten bir bak.
esselamü aleyküm ve rahmetüllahi ve berekatühü Allahın selamı rahmeti bereketi hepinizin ve hepimizin üzerine olsun

Macera

Eğer yardımcı olacaksa aşağıdaki linkde C altında yazılmış Webcam görüntülerini gösteren bir program var.
Webcam programı
Derleyip çalıştırdığımda webcam'den gelen görüntü bilgilerini bilgisayarımda görebiliyorum.Bu programı geliştirebilirsin.
Bu sayfada bu konuyla ilgili diğer programlarada bakabilirsin.
Değişik MultiMedia örnekleri
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

talat_atak

arkadaşlar ilginiz için teşşekkür ederim ..