PWM ile motor hız kotrolü

Başlatan MICROCEBEL, 05 Mayıs 2007, 19:18:52

MICROCEBEL

Arkadaşlar öncelikle merhaba;

Bir istek üzerine DC motor hız kontrol devresi yapıcam.Fakat hız kontrolünde kafamı kurcalayan nokta şu.PIC16F877 nin PWM modu ile hız kontrolünü yaparken dutycycle%50 iken frekansı azaltıp çoğaltarakmı yapmam gerekiyor yoksa frekansı örneğin 1kHz e sabit ayarlayıp bu frekansın mark ve space süreleriyele(birde ve sıfırda kalma süreleriyle)oynarakmı yapmam gerekiyor.

sdonmez

sabit frekansta duty cycle oranının değiştirerek yapmanız gerekiyor

volkii

son dediğini yapman lazım. frekansla oynadığınız zaman etkin değer değişmeyecektir.

MURSEL

öncelikle calışma frekansı neyse onu belirle  donanımın gerektirdigi koşul   eger 1 khz ise f=1\t= 0.001s periyot bulduk şimdi bu süre için pr2 yazmacın degerini hesablayalım
 1ms=(pr2+1)4*tosc(ön bölücü)
1 ms= 250*4*1
pr2=249  gibi:>

geldik tudy ye ccpr1*tosc*bölücü
   1ms= bu formuldende daty süresini ayarla   ve  ccpr1 degerini bul  kolay gelsin

command

peki arada step sürücü kart kullanıp (örn L297 + L298 )frekans değerine görestep motor çeciriyorsak, yine pwm kullanabilirmiyiz??

ve 877 de 2 pwm çıkışı kullanarak sağ ve sol teker motorlarını farklı hızlarda çevirebilirmiyiz arkadaşlar??

MURSEL

zaten arkadaşım frekansa göre duty süresi ayarlıyorsun ama bunlarım kullandıgın osilatöre göre minimum ve maximum degerleri bul eger istedigin aralıklarda ise iyi bir hesaplamadan sonra istededigin olur ( yanlış anlamış olabilirim istededigin bu muydu)

MICROCEBEL

Ben l298 entegresini kullanıcam ve 2 şer 2 şer giriş ve çıkışları paralel olarak gruplandırdım.Kullanacağım motorda arabalarda kullanılan silecek motoru.Frekansı 250 hz e ayarladım duty saykılı belirlemede CCPR1L içerisindeki değeri azaltıp çoğaltarak yapıyorum.Şuan kafamı karıştıran olay ise frekansın değerini neye göre belirlemeliyim yani 1kHZ ve ya üstü olabilirmi yoksa 250Hz gayet iyi bir değermi?

MURSEL

250  hz ile calıştırdın motorları kiristal sanırım 10 mhz üstünde bi deger  frekans nicin neye göre belirlemem lazım  örnegin yaptıgın sisstem motor kontrol ediyorsun motara 20 hz bir frekans verirsek ne olur asırı gürültü cıkar(büyük motorlarda hayli bi cıkar )sesin insan kulagın duymayacıgı sistemler oalbilir bu freakns aralıgı nedir 10 hz ile 20 khz (bu aralıgı insan kulagı duyar) 20 khz ve üstü duymaz  bu tür gereksinimlerde frekansı 20 khz üstünde tutmak istenir  sürücülerin gerektirdigi frekans aralıkları olabilir aklıma şimdilik bunlar geliyor kolay gelsin