eeprom ve besleme

Başlatan cuneytsezmis1, 05 Mayıs 2007, 20:50:50

cuneytsezmis1

arkadaşlar 16f877 ile bir proje için sizlerden görüş almam gerekiyor.
bir değişkenimiz var ve gelen palsleri sayıp bu değişkeni pic in eepromuna yüklüyoruz.ancak olur ya tam eeproma yüklerken besleme kesildi bizim değişken eeproma yanlış olarak mı yüklenmiş olacak.bunu nasıl önleyebiliriz.püf noktası var mı?

gazel

Mrb

Dahili eeproma değerin yazılması çok hızlı bir olaydır. yinede yazdırılan değerin eksik kalma olasılığı vardır. eğer bilgi dediğin kadar önemli ise eepromda kayıt tutabilirsin, mesela 20 eeprom adresini bu iş için ayırırsın, ilk datayı 1. adrese yazarsın 2. ve 3. adreslere 0 yazarsın sonra 2 adrese ikinci gelen datayı yazarsın 3 ve 4 e 0 atarsın. bu şekilde 20 taneyi tamamlayınca başa dönersin. takip eden iki adrese 0 yazmanın sebebi en son hangi bilgini geldiğini kolayca bulmak.  yada her seferinde dataları bir sonraki adrese aktarıp sürekli 1. adrese yazarsın. bu şekilde elinde son 20 data kayıtlı olur. besleme kesilmesi durumunda en fazla 1 datayı kaybedersin.

umarım yardımcı olur, kolay gelsin

volkii

cuneytsezmis1

pil kullanmayı düşündüm ama pilin ömrü ne kadar gider acaba.fikrin var mı

cuneytsezmis1

gazel fikir çok güzel.deneme yapmam lazım.başka yol varmıdır aklınıza gelen.kolay gelsin

mcan

eğer 5v dan daha fazla gerilim varsa devrede,mesela 7805 regülatör kullanıyorsan ve bu regülatöre atıyorum 7 volt giriyorsan regülatörün girişine yüksek kapasiteli kondansatör bağla 877 nin karşılaştırıcı biriminin birini bu kondansatörün üzerindeki gerilimi algılamakda kullan belli bir değerin altına inince ne yazıyorsa yazsın ve tüm enerji bitmeden kendini kapasın bekleme konumuna alsın.
yani kondansatördeki gerilim atıyorum 6v un altına inince son verisini kayd etsin ve dursun.

kondansatörü aslında 7805 den sonrada koyabilirsin pic 3.5v ile büyük ihtimalle çalışır. bi şekilde 5v dan daha düşük bi değere geldiğinde durumu algılatıp programı durdurmalısın.

benim önerim bu şekilde

ama dikkat et devredeki diğer elemanlar enerjiyi çok çabuk tüketebilir varsa motor vs..

cuneytsezmis1

mcan besleme yi 4.7v zener diyotla pic in girişine bağlasam ve bu girişi programda sürekli takip etsem. 4.7 v un altına düşünce pin sıfır seviyesine çekilecek.ben de bu esnada eeproma kayıp yapsam olur mu?.

mcan

sanırım olur ama sürekli takip etme kesme kullan comparatorun bi ucuna dediğin gibi sabit bir gerilim uygula diğer ucu ilede kontrol edeceğin yeri kontrol et,olay olursa kesme olurve kesme alt programında son bilgileri kayd edip enerji kesilmeden pic durur