seri port hız problemi.

Başlatan mckmk03, 06 Mayıs 2007, 23:48:17

mckmk03

C#.NET de pic16F877 mikrokontrolör ile haberleşen program hazırladım.Picden bir kerede 110 byte geliyor.Gelen byte ları data_received olayı ile alıyorum.Programı 3 ayrı PC de denedim.Kendi bilgisayarımda program problemsiz çalışıyor.110 byte'ın hepsini bi kerede problemsiz alıyorum.Bilgisayarımda P4 3.6 GHz 1GByte ram var.
        Celeron 1.8 GHz 240 MByte ram i olan diğer bilgisayarda ve Pentium M 1.3 GHz 256 Mbyte ram i olan dizüstü bilgisayarda  110 byte'ın hepsini alamıyorum.Program problemli çalışıyor.Hatta winamp çalışırken haberleşme tamamen kopuyor.
         Arkadaşlar bu durum çok şaçma değil mi. Sonucta 110 byte geldiğinde datareceived olayı gerçekleşmesi gerekiyo.ama PC ler gelen byteların hepsini alamıyor. Böle bişey mümkünmüdür acaba. iyi çalışmalar.

mavi

Problem hakkında bilgim yok ancak  bahsettiğin diğer pc lerin donanım durumları xp yi çalıştırmaya bile zor yetecek seviyede mobile olan 256 ram xp için çok az diğeri zaten celeron toptan zayıf geliyor daha yüksek bir konfigürasyon dene.
Telecommander Monster Of Network

vsalma

data_received olayını nasıl yazdınız.? Problem garip geldi..

mckmk03

private void serialPort1_DataReceived(object sender, SerialDataReceivedEventArgs e)
        {
            Invoke(new System.EventHandler(data_geldi));

}
        private void data_geldi(object s, EventArgs e)
        {

if (serialPort1.BytesToRead == 110)
            {

bufcount = serialPort1.BytesToRead;
                serialPort1.Read(cevap, 0, bufcount);

}

}

arkadaşlar serialPort1.BytesToRead == 110 satırına özellikle dikkatinizi çekmek istiyorum. serialPort1.ReceivedBytesThreshold=110; satırı ile 110 byte geldiğinde interrupt oluşturmak istedim ama bazen interrupt oluşmuyor bazende 80 byte geldiğinde oluşuyor.Ancak bu şekilde oldu.

Arkadaşlar PIC 110 byte gönderiyor ama PC nin bufferına datalar gelmiyor.Winamp çalıştığında haberleşme tamamen kopuyor.Hatta başka bir programın penceresini ekran üzerinde sağa sola taşımam bile haberleşmeyi tamamen koparıyor.

mckmk03

arkadaşlar bu konuda hiç fikir yürütemiyorum.Tecrubesi olan yokmu acaba.