osiloskop alıcam yardım

Başlatan erdo80, 07 Mayıs 2007, 16:34:08

erdo80

arkadaşlar invertör tamiri için osiloskop alıcam hem özellik bakımından işimi görücek hemde fiyatı uygun bir ürün arıyorum pc bağlantılı önerirmisiniz şuan kafamda 20mhz çift kanal var ama bu konuda daha tecrübeli arkadaşların yardımını almak istedim dahada dikkat etmemiz gereken özellikleri varmı şimdiden teşekkürler yardımlarınızı bekliyorum

erguncaliskan

erdo bursada bi firma var adı aklımda değil ama bi osiloskop yapmışla cok güzel usb den çalışıyo  çift kanal  aynı cihaz ile arıza da tespit edilebiliyo hemde bi cep telefonu kadar  2 ayrı seceneği var osiloskop ve arıza test olarak  sağlam kartta okumuş oldugun sinyali kayıt edip daha sonra çağırıp arızalı kartı test edebiliyosun fiyatı 450 ytl civarı ve bursa üretimi ben kullandım çok manyak bişey

remzi

satıcı firmanın adını verebilmen mümkünmü acaba...

erkan614

@erguncaliskan bu osiloskob firmasının adını varsa sitesinin linkini verebilirmisin bi zahmet bende böyle bir şey arıyordum

erguncaliskan

firmanın ismi protarge  nette aratırsanız çıkar

mesmert

link vermen mümkünmüdür?

erkan614

http://www.portarge.com.tr

arkadaşlar ben cihazı pek beğenmedim 25kHz yanlış gormediysem :) ve gerilim girişide küçük, belki ses işlerinde işe yarar ama yüksek güçlü bi amfinin çıkış katını olçemeyebilir.
ayrıca bence bu alete gerek yok ses kartından osilaskop yaparım gerilim bölücüyle aynı işi gorür.

Ersin

a.zorba

bir zaman lar ses kartını kullanan scop programlarıyla buna benzer bir şeyler yapmıştım kondansatoru iyi gosterıyor ama transıstor (p n) yapılarında pek bır şey anlaşilmıyordu ..
arkadaşın tavsıyesıne gelınce bence bu iş için 20 mhz 2 kanallı .X Y veya component test özelliği olan bir scop işini ğörur
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

mesmert

Alıntı yapılan: "erguncaliskan"firmanın ismi protarge  nette aratırsanız çıkar

isim yanlış yazıldığından bulamamışım  :)

erguncaliskan

arkadaşlar cihaz 25 khz değil osilatör gerektiğinde 25 khz kadar kendi 2 kanaldan  sinyal üretiyo                        
200 volta kadar ölçüm skalası var 55-60 volttan sonrası dogru göstermiyo ama sinyal şekli normal     artı arıza aramak için çok güzel benim arkadaşımda var ve ben gerektiğinde ondan alıyom yakın zamanda kendime alacam     bu akşam tekrar aldım fark edebildiğim tek şey 110vdc ölçtüm 55 gösteriyo frekans ölçüm esnasında alt kenar kısmında 25 khz kadar gösteriyo ondan sonrasını hesapla bulmak gerekiyo arıza ararken sağlam kartta doğru sinyali ölçüp kayıt ettikten sonra arızalı kart gelince hafızadaki sinyalleri teker teker çağrıp test edilebiliyo ben beğendim fiyatı biraz daha ucuz olsa çok daha iyi olacak :lol:
son olarak yaptığım bir test daha  74 serisi entegre ile yaptığım bi osilatör vardı  3,2mhz kristalli 1.2volt ve az bi kırpma görünüyo net bişey göstermiyo ayriyetten bi test daha yaptın  4 pinli kristal osilatörler var onu da ölçemedim sade volt ve az kırpıntı gösteriyo    işten ayrılmadan önce fabrikada sinyal jeneratörü ile denemiştim 25 mhz kadar çıktım normal göstermişti  26-27 mhz lerde sapmalar oluyodu tek fark ise amplitüdü ile oynayıp yükselmiştim yakında zamanda tekrar deneme yapacam ama biraz zaman alacak çünkü fabrikadan ayrıldım artık

sünger bob

Konuyu açan arkadaş invertör için demiş ama olay dönmüş bir cihaza kitlenmiş.
Bir süre serviste staj yaptım bu tür bir cihazın uygun olduğunu söyliyemem.
Mos'un igbt nin kıldan tüy kaptığı bir ortamda probu deydirmeden önce biraz düşünmek gerektiğini öğrendim.

erkan614

sünder bob haklı konu olarak
osilaskop alıcam ve genel olarak yüksek akımlı orta frekanslı işlerde uğraşı yorum kısaca "çift kanal 20MHz bi osilaskop" alcam uygun fiyatlı ama kaliteli bir osilaskop önerebilirmisiniz

erkan614

arkadaşlar önerebileceğiniz bir osiloskop yok mu hangi markadan almalıyım?