8-bit lik digital veriyi 7-segmenet disaplay de nasıl okuru

Başlatan fener7758, 07 Mayıs 2007, 20:44:00

fener7758

Merhba arkadslar ben ADC0804 ile 8 bitlik kodlar üretyirum bunu hem pc de hemde 7 segment displayde okumak istyrum.Toplamda 4 adet dislpay kullanmam lazım bunu nasıl yapaliceğim hakkında bir öneriniz war.tşekkürler

Logan

@fener7758, ADC0804 entegresi seninde bildiğin gibi 8 bit Analog-Dijital çeviricidir.Zamanında aynı problem benim başıma da gelmişti ve doğruyu söylemek gerekirse çok uğraşmama rağmen çözüm bulamamıştım. Normal dijital entegreler kullanarak bu sorunun üstesinden gelemeyerek araya mecburen pic koydum :D Zaten logic olarak çözülse de en az pic kadar maliyetli olacağı gibi baskı devresi de bir o kadar zor olacaktı. Bu konuda vardığım en son nokta ADC çıkışlarına 2 adet 74247 bağlamak oldu fakat o zaman sistem sayıları Hex olarak göstermeye çalıştı ve nitekim işe yaramadı.
İmza.

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "fener7758"Merhba arkadslar ben ADC0804 ile 8 bitlik kodlar üretyirum bunu hem pc de hemde 7 segment displayde okumak istyrum.Toplamda 4 adet dislpay kullanmam lazım bunu nasıl yapaliceğim hakkında bir öneriniz war.tşekkürler
işin içinde bu verileri pc dede göstermek olduğuna göre pic kullanmak farz olmuş zaten :)
adc den gelen dijital verileri desimale çevirip bunu basamak basamak displaye ve rs232 ilede pc ye gonderebılırsın.Bu işlemler için forumu biraz incele çeşitli bilgiler var.
Kolay gelsin.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

telbozan

Hocam aynı işle bende ugrastım CD4050 işinizi görür.Ben yaptım oldu.Kolay gelsin..

paradox

adc den ürettiğiniz kodları picin adcsi ile üretseniz daha kolay olur.bende şuan 877 nin adc sinden aldığım veriyi pc ye göndermeye çalışıyorum.yani orda da işlemeye.eğer elinizde analog veri varsa bence en kolayı bu.

ipek

eski cd'lerde bir proje buldum pc destegi yok fakat desimal hex secenegi var asemler acik kod 16c55 yda 57 icin yazilmis program atmak zor ayrica piyasada bulunmasi guclesti 12 bitlik kodlari 14 bit'e cevirmek gerekir
http://rapidshare.tc/96057680

fff yada 255 3 adet digit kafi 4'ncu ne icin????