STEP Motor ile Çizgi İzleyen Robot

Başlatan command, 07 Mayıs 2007, 21:59:05

command

Arkadaşar Ben Marmara üniveristesi mekatronik öğetmenliği 4. sınıfta okuorum. Bitirme projem var bu sene. Benim yapacağım sistem "Mobil istifleme robotu"

Bu robotun bütün kısımlarını ayrı ayrı anlacağım bir sayfa açıp arkadaşlarında fikirlerini alacağım.. Hem bunu geliştirmek isteyen arkadaşlara da fikir verir kanısındayım.

Sistemimizin çalışma rensibi şu
Folklift gibi bir araba yapıyruz. araba yolu çizgi takip ederek buluyor. ön kısmında yük kaldırıp indiren lift kısmı bulunuyır.
belirli bir istifleme alanından malı alıp bacodunu okuyup barcoda göre nereye götüreceğimizi tespit ederek arabaile oraya taşıyacağız...

barcod okuyucu aldık bunun pic ile haberleşmesini sağladık..
Programlamada pic basic pro kullanıyoruz..
Bu kısımdada bazı problemlerimiz var ama benim şuan asıl deineceğim konu motorları sürme konsunda

L297  +L298 ile sürücü yaptık hem tekelekleri hemde lift kısmının motorunu bu kartlar ile süreceğiz.

Ama netten yoğun aramalarıma rağmen step motorla yapılmış bir çizgi izleyen robot projesi bulamadım. hep DC motr ve L293 ile yapılmış projeler var...

yani düşünüldüğünde mantık olarka basit gözüküyor..
CLK girişine uyguladığımız frekansa göre tekerlekler dönecekler ama bu motorların hızlarını birbirinden farklı olduğu durumda nasıl olacak.
pic te aynı anda 2 piden farklı frekanslarda çıkış alamadım...

bana örnek olarak step sürücü ile yapılmış çizgi izleyen robot projesi gönderebilirseniz çok sevinecem..

projede fikir alışverişi yapmak isteyenler için (hatta istanbul dakilerle görüşedebilirim )
msn im   ond_ozkan@hotmail.com

yardımcı olan arkadaşlara şimdiden çok teşekkürler

alabora

fatihsatir

Merhabalar,
STEP motorla çizgi izleyen ben yapmadım fakat diğer çalışma grubundaki arkdaşlar step motor ile çizgi izleyen robot yaptılar ve gerçektede bayağı güzel olmuştu. Onlara haber verip sizlerle irtibada geçmesini sağlayabilirim.

Bitirme Projenizde Başarılar Dilerim
Dünya güzelliklerine dalıp ahiret hayatını unutma..!

alabora

pic ile step motor çizgi takip örneği...

cizgitakip

command

evt çok teşekkür ederim yardımlarınız için.. rapiddeki dosyayı çekiyorum.. antrak takina baktım ama orada direk picle sürmüşler

ben L297 ve L298 ükülü ile herkes tarafından bilinen step sürücü den yaptım

picle bunu kontrol ederek çizgi takibi yapacam..
bu konuda örenk yollayabilirseniz çok sevinirim...

@fatihsatır

o arkadaşlara nasıl ulaşabirim

msn im
ond_ozkan@hotmail.com