rezonans damping ve chopping

Başlatan erkan614, 10 Mayıs 2007, 17:09:46

erkan614

step motor için rezonas damping ve chopping olayından başka sorun varmı?
:)

tayyar

Ben hala L297-L298 çiftiyle pic kullanarak 30 deviri gecemiyorum :D
555 ile gecebiliyroum

Forumda başka yerde yazmıştım
Burada
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

erkan614

ben zaten bu l297+l298 çiftini anlayabilmiş değilim (performans bakımından)
çok kötüler :) ama ustalar ilk ornek onları veriyor herhalde maliyet ve basitlik yüzünden.
ama o basitliğin altında bi amatöre baya tecrübe kazandırcak bissürü problem var  :D

tayyar

Aynen öyle :) özellikle biz üniversiteli cahillere çok yardımcı olucak gibime geliyor :)

Keşke meslek lisesine gidipte ondan sonra üniversiteye geçebilsek  acısını çok çekiyorum:)

Analyzer

Alıntı yapılan: "tayyar"Aynen öyle :) özellikle biz üniversiteli cahillere çok yardımcı olucak gibime geliyor :)

Keşke meslek lisesine gidipte ondan sonra üniversiteye geçebilsek  acısını çok çekiyorum:)

Selam,

Bir of çeksem karşıki dağlar yıkılır...

L297+L298 ile uğraşmayın. IMT901'i araştırın. Hatta ısrarla Karaköy'den araştırın. Mesela galata elektronik olabilir.(Söyleyin getirsinler)

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

tayyar

hocam güzel diyosun  L298-L297 nin performansı düşük tamam ama elimizdeki bütçe bizi sınırlandırıyor birde bu işe yeni girişmiş olmamızdan, bilgimizin az olmasından etrafta çokça olana yöneliyoruz :)

Birde hocam belirttiğiniz IMT901 için nette tam olarak bir datasheet bulamadım Siemensin bir ürünü galiba?

paradox

kaliteli motor sürücü olarak bildiğim bir entegre var ama oldukça pahalıdır.
eğer bulabilirseniz oldukça iyi bence.

http://web.mit.edu/rec/datasheets/LMD18200.pdf

selba

mrb
imt901 tr de yok.ama muadili olan ta8435h var.marke elektronik35 ytl fiyat verdiler.kolay gelsin.
selba

aster

Siz imt901 için sitesinde 12 $ilin dediğine bakmayın
nerden tedarik edeceğinizi arkadaşlar belirtiler

7 YTL den fazla vermeyin (en son 1 çubuğu o paraya aldım)

selba

mrb
galata elkt. sitesinde 0 stok görünüyor.
selba

erkan614

arkadaşlar kusura bakmayın konuyu açtım ama devam edemedim :)
benim düşüncem imt901 veya muadili olan ta8435, lmd18245 yanında gereksiz lmd18245 markede 12$ a kadar inio ve bidiğiniz gibi 3A 1/16 microstep 44V besleme ve denenmiş olan picstep uygulamasıyla her yönden iiyi. mini cncyi bununla yapmayı düşünüyorum.
ama lmd18200'ü biraz inceliycem programını iyi yazabilirsem onlada yapabilirim.
geçen geckodrive in 201 modelini söktüm adamlar sayıcıyla kapılarla (bi tane de quad opamp choppinng için) sürücu yapmış adım bölmüo ama hoş bi tasarım 7Alik bi sürücü o da ayrıbi guzellik.

neyse konumuza dönelim bu rezonas damping hakkında ne düşünüyorsunuz nasıl olduğunu ustalar biraz açıklamış mesela
bu başlık altında;
https://www.picproje.org/index.php/topic,6484&postdays=0&postorder=asc&highlight=lmd18245&start=0

Alıntı yapılan: "erol"
Step motor sürücülerde püf noktalar nedir?
Neyi gerçekleştirince performanslı bir sürücü yapmış oluruz?

Sürücülerde bahsi geçen "Slow decay", "Fast decay" nedir?

Hangi motorlar daha hızlı döner?

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Bu arada guzel kaynaklar geciyor ama sadece birkac sayfalik, Bunlardan ornekler...

Ya da

Ikiside hatta ucude ayni seyden bahsediyor !
Isin ilginci Patentler soz konusu.

ve
bunalmış hocamızın da sinyal şekli vardı ama silinmiş a&m ile rezonans damping yapıyordu neyse zaten şekil yukardakilere benziyor

damping için nasıl bir algoritma uygulamalıyız

x-tol

Alıntı yapılan: "erkan614"mini cncyi bununla yapmayı düşünüyorum.
merhaba
Neden step?
Bende yakında bir mini cnc yapmayı planlıyorum ama servo motorla.

mustaphaerdem

servo motoru ve sürücüsünü nereden temin edeceksiniz?
Korkarak yaşıyorsan sadece hayatı seyredersin.

x-tol

Rc servo ile yapacaksanız;
http://www.modelmerkezi.com/mm/search.asp?search_category=003002&keywords=servo
Buradan temiz edebilirsiniz.Daha değişik tipte servolarda mevcut karaköyde selanik pasajında girişteki bir dükkanda gearbox'lı motorlara benzer servolar vardı fiyatları 40 ytl idi.
Servo motor pulselerle kontrol ediliyor yani pwm'le.Basit bir 555 devresi ile kontrol edebilir veya kendiniz mikroişlemciyi programlayarak yapabilirsiniz
http://www.antrak.org.tr/gazete/081999/barbar.htm
Burayı incelerseniz zor değil hatta step kontrolüne göre kolay bile olduğunu anlarsınız.