solid state röle

Başlatan mustaphaerdem, 14 Mayıs 2007, 10:52:52

mustaphaerdem

arkadaşlar size bir sorum olacak. solid state rölelerde tetikleme frekansı saniyede 100 kere deniliyor. 3 faz motor sürmek için 3 tane si bir arada olanları var. ve amperajları çok yüksek bende 25A olanlarından var.

sorum şu olacak ben 380v 3 fazlı bir motoru bu rolelere bağlasam ve rölelerin tetikleme uçlarını birleştirsem. ve pic işlemciyle tetikleme yaparak motorlara hız kontrolu sağlayabilirmiyim. bir an aklıma geldi ve motora veya başka bir elemana zararı olurmu yada düşündüğüm gibi olur mu?
Korkarak yaşıyorsan sadece hayatı seyredersin.

timpati

ssr'ler bir opto elemanı ve bir de triyak veya tristörle yapılır. normal röleye oranla avantajı çok küçük gerilimlerle (ve akımlarla) tetiklenebilmesi ve yüksek hızda çalışabilmesidir (sıradan triyaklar 50Hz tiplidir ama 20kHz (saniyede 20.000 -yirmibin-olanlarıyla da çalıştım).

yapmak istediğin devre motor sürücü için kullanışsız, rölelerin tutma ve bırakma zamanları bu hıza yetişemez, paletler -kontaklar-yapışabilir, faz çakışması olabilir, sigortalar atamadan tüm sistem havaya uçabilir.
why mr. anderson, why ?

remzi

motor sürücü ssr ile yapılmaz. IGBT modülü kullanman gerekir. Ayrıca sadece gerili kısmak ta yetmiyor momentide ona göre ayarlaman gerekir... kolay gelsin...

sünger bob

Röle ile istediğiniz gibi hız kontrolu olmaz
sürücülerin karmaşık bir yapısı vardır güç devresinde analog bilginizin iyi olması gerekir, kontrol devresinde hem analog hem digital bilgisi gerekir, bu bilgilerin olması da yetmez iyi matematik ve tecrübe bilgisi de ister.

kolay gelsin iyigünler

mustaphaerdem

arkadaşlar cvplarınız için sağolun ama ben zaten hız kontrol sürücü yapmak istemiyorum. hız kontrol sürücülerin ne mantıkla çalıştığını biliyorum fakat öğrenmek istediğim;

şebeke voltajı zaten 50hz ben solid state roleye tetikleme yaptığımda şebekenin hz ini yani motora giden voltajın hz ini değiştiremeyeceğimden dolayı motora sağlıklı bir hız kontrol olmaz. ama asıl merak ettiğim nokta 50 hz lik şebeke voltajını solid state role ile tetiklesem ne olur? mesela 100 hz ile tetiklesem??

motor kesik kesik mi çalışır? tam olarak ne olur mrk ediyorum.

aster

Öğrenmenin en güzel yolu denemektir. Hala ne bekliyorsun?  :)

imkanın varsa her faz girişine seri lamba gir 60-100w gibi (emniyet açısından sistem kısa devre olsa bile bu lambalar patlamayı engeller )

mustaphaerdem

@aster hocam denim denemesinede havaya uçmayalım:D:D

ayrıca bu lambaları SSR lerin faz girişlerine seri olarak bağlıcam dimi??
ssr lerin çıkışlarını da motora bağlayacam herhalde.

peki hocam bu lambalar kısa devreye karşı nasıl koruyacak onu anlamadım. bağlantıyı doğru anladıysam bağlayacam. SSR lerede yazık olmasın:D

aster

Alıntı yapılan: "mustaphaerdem"ayrıca bu lambaları SSR lerin faz girişlerine seri olarak bağlıcam dimi??
ssr lerin çıkışlarını da motora bağlayacam herhalde.

peki hocam bu lambalar kısa devreye karşı nasıl koruyacak onu anlamadım. bağlantıyı doğru anladıysam bağlayacam. SSR lerede yazık olmasın:D

Doğru anlamışsınız şebeke geliyor seri şekilde lambaya girip çıkıyor ssr ye giriyor sr çıkışı da motora gidiyor her faz için aynı bağlantı

zaten bir şey olmasın diye lamba takmanı istedim
güçle uğraşıyorsan lamba en güzel çözümdür
tabi bunlara ilave varyak ve izole trofa da kullanabilirsin ama bu denediğinde şimdilik gerekli değil

ilk akım çektiğinde lambalar biraz kızaracaktır
normal dönme moduna girdiğinde söner
eğer sistemde kısa devre olursa lambalar tam olarak yanar emniyet görevi görmüş olur
lamba devredeyken motor döner sorun olmaz lambalara birer paralel anahtar koyabilirsin
sistem tam manasıyla güvenli çalıştığında anahtarı kapattığında lamba (bypass) gelgeç olmuş olacak

tabi fazları sisteme nötürsüz yıldız bağladığını farzederek söylüyorum  :!: bunları (bu son kısım kafanı karıştırmasın)

elmaalma

Alıntı yapılan: "timpati"ssr'ler bir opto elemanı ve bir de triyak veya tristörle yapılır.........yapmak istediğin devre motor sürücü için kullanışsız, rölelerin tutma ve bırakma zamanları bu hıza yetişemez, paletler -kontaklar-yapışabilir.......
????????

Motorlar yıldız mı ? Üçgen mi ? bağlı olacak.

50 Hz de zaten 2 kez tetiklememiz gerekmiyor mu? İletime geçen triyak yada tristör için sonraki tetiklemeler iletimde olduğu için fark etmez. Taki kesimde olma durumuna kadar.  ssr başka bir elemandan yapılmadı ise.

mustaphaerdem

Tmm hocam bu anlattığınız şekilde bir deneyeyim. Zaten küçük bir motor var elimde önce onda deneyecem. İlgilendiğiniz için sağolun. Sonucu buraya yazıcam.