74154 ile ULN serisi sorunu

Başlatan erdinch, 17 Mayıs 2007, 19:57:55

erdinch

Ödevim sebebiyle bir kayan yazı projesi üzerinde çalışıyorum.Kodlama kısmı bitti.Devre montajına sıra geldiğinde parlaklık sorunu yaşabileceğim bu yüzden satır ve sütünları transistör veya uln serisi bir entegre ile sürmem gerektiğini öğrendim.Tranzistör kullanmak hem yer hem de ekonomik açından pek sıcak gelmedi.Dolayısıyla uln serisine yöneldim.Sorunumda tam olarak burada.Uygun uln yi seçip 74154 ün çıkışarına bağlamayı bir türlü beceremedim.Tüm forumu araştırıp uln serisi hakkındaki tüm bilgileri okumama rağmen proteus da similasyon sırasında bir doğru çalışma şekli elde edemedim.
 Aşağıdaki linkte devrenın isis şeması mevcut.Bu devreye bakarak 74154 çıkışlarına uygun uln bağlantısı nedir? nasıl bir yöntem izlemeliyim..

yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

uln bağlantıları da bittikten sonra projeyi kaynak kodları ile birlikte yayınlayacağım.umarım herkese faydalı olur.

http://rapidshare.com/files/31841452/denemeler.rar.html

teknikelektronikci

https://www.picproje.org/index.php/topic,13564&highlight=

http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/1006/MITSUBISHI/M54563FP.html

daha önce burda sormuştum ama bende aslında tam anlamadım 74154 de uln yimi yoksa M54563FP entegresinimi kullancaz :) kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

ilker_32

Burada ULN2003 için datasheet'ler var. Herşey açık ve anlaşılır şekilde verilmiş.
http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/U/L/N/2/ULN2003.shtml

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "ilker_32"Burada ULN2003 için datasheet'ler var. Herşey açık ve anlaşılır şekilde verilmiş.
http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/U/L/N/2/ULN2003.shtml

merhaba ilker arkadaşım evet daha önce defalarca baktım uln serisine hatta bi ara epey bi uğraşıodum ama öss dolasyısıyla ara verdim yani o datashhetlere ben daha önceden baktım ama ya ben göremedim yada yok npn mi yoksa pnp mi onu çözemiyorum aslında schmetaic diyagramdan olayı çözebiliriz ama şu com olayı benim kafamı karıştırıor daha çok neyse bi ara gerçek uygulamada deniyecem iside çalışmıyor

edit:bu com olayınıda çözdüm bu schmeatic diyagramda her şey net daha önce farkına varmamışım peki o zamn bizim 74154 için kullanabileceğimiz uln yokmu kardeşim :)o diğer entegreyi piyasada bir kaç kişiye sordum yok öle bir şey dediler
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Cetinal

uln ler ile katot sürülebildiği için npn darlington transistörler var içlerinde

Alıntı Yapzamn bizim 74154 için kullanabileceğimiz uln yokmu kardeşim

bunlar için udn serisi kullanılıo olması lazım amöa onlar da pahalı diye biliordum
kolay gelsin

RoMeO

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "RoMeO123"uln ler ile katot sürülebildiği için npn darlington transistörler var içlerinde

Alıntı Yapzamn bizim 74154 için kullanabileceğimiz uln yokmu kardeşim

bunlar için udn serisi kullanılıo olması lazım amöa onlar da pahalı diye biliordum
kolay gelsin

RoMeO

merhaba romeo
katot ya da anot hiç fark etmez onlar yazılım ilede ayarlanabiliniyor dediğin gibi npn tarnsistör var bunların içinde bende datashheti inceleğince farkına vardım dediğin gibi pnp olanları var ama onlarda pahalı olduğu içinmi bilmiyorum ama piyasada yok o yüzden 74154 yerine sanırım aynı görevi yapan 4514 var ama onunda baskı devre problemi var malesef neyse artık bizde 74hc595 lere yönelip onları öğrenmeye çalışcaz kolay gelsin

e3

Alıntı yapılan: "teknikelektronikci"...dediğin gibi pnp olanları var ama onlarda pahalı olduğu içinmi bilmiyorum ama piyasada yok o yüzden...

@ Teknikelektronikçi piyasada yok derken UDN'leri kastettin sanırım, ancak piyasada var.Ben UDN2981 kullanmıştım, çok rahat bulduğumu hatırlıyorum.Arada epey fiyat farkı var, UDN2981 yaklaşık olarak 2,5-3 YTL varken ULN2003 sadece 30 Ykr. 8O İyi çalışmalar.İyi günler. ;)
.eem.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "protection"
Alıntı yapılan: "teknikelektronikci"...dediğin gibi pnp olanları var ama onlarda pahalı olduğu içinmi bilmiyorum ama piyasada yok o yüzden...

@ Teknikelektronikçi piyasada yok derken UDN'leri kastettin sanırım, ancak piyasada var.Ben UDN2981 kullanmıştım, çok rahat bulduğumu hatırlıyorum.Arada epey fiyat farkı var, UDN2981 yaklaşık olarak 2,5-3 YTL varken ULN2003 sadece 30 Ykr. 8O İyi çalışmalar.İyi günler. ;)

merhaba hocam aslında bu udn yi udn adı altında araştırmadım M54563FP diye araştırdım onuda işte bir kaç yere sordum ama şimdi bu udn yide araştıracam :) ama tabi fiyat bakımından çok fark var udn kullanacağıma uln kullanırım ve de 74154 yerine hc595 kullanırım ama sadece 595 i öğrenmem gerekecek :) hem 595 de 74154 de göre çok ucuz  
     kolay gelsin

esmerim33

Yaşadağın sorunu aynen bende yaşadım 74154 çıkışları (-) olduğu için uln serisi entegreleri iletime geçiremez. Bunu önlemek için yapacağın 2 seçenek var ???

1.si 74154 çıkışlarına 40106 invert entegresi kullanarak çıkışların tersini almak bunu yöntem hem pahalı olur hemde baskı devrede çok yer kaplar

2.si 74154'ün tam tersi olan Cd4514 entegresi almak çıkışları otomatik olarak terslenmiştir. Bu entegre uln serisi entegreleri iletime geçirip çıkış uçlarını şase yaparak parlaklığı arttırırsın ki ben öyle yaptım kayan yazı devremi Aşagıdaki linkte 18f452 ile 4514 ve uln2803 ile yapmış olduğum kayan yazı devresi mevcut umarım sana yardımcı olur ???  

http://rapidshare.com/files/28572731/18F452.rar.html

CLR

en ucuzu, 74hc595(veya 74hc164) + uln2803
en az port kullanan 74hc164 +un2803

benim tercihim ise 74hc595 + uln2803 çünkü 74hc595 latch özelliğine sahip
Knowledge and Experience are Power

teknikelektronikci

merhaba 4514 ler i biliorum aynı görevde ama baskı devre çokk zor oluyor çünkü pinleri baya bi karışık neyse zaten artık uln2803 ve 74hc595 ile baskı devremi kurdum bile önümüzdeki haftalarda yapacaz birde 595 ile olması çok iyi oldu çünkü çok daha ucuz,devreyi tek bir adet bastırm
icaz o yüzden 74hc595 en iyisi olacak ilginiz için teşekürler kolay gelsin

Cetinal

4094 de aynı 74595 ile oda olabilir

teknikelektronikci

merhabalar baskı devreyi nin büyük bir kısmını hazırladım sadece uln lerin 8 ve 9. bacak bağlantıları kaldı datashett e baktığımda 8.bacak gnd 9.bacak ise 'common free whelling diodes' yazıor şimdi 8.bacak gnd yani şaseye verecez ama 9.bacak ne olacak onu boşmu bırakacaz yoksa onudamı gnd ye verecez bu konuda yard olursanız sevinirim kolay gelsin bu arada kullandığım uln2001ç  ayrıca 9 . bacak '9.bacak ise common free whelling diodes' da isisde baktığımda orda com diye yazmışlar

CLR

free whelling diodes, indüktif yükler sürülürken kullanılırlar, eğer uln ile röle gibi bir indüktif yük süreceksen 9 nolu pin'i VCC'ye (rölelerin veya indüktif yükün) bağlamalısın. Resistif yük süreceksen boşta bırak,

Sanırım Led süreceğin için boşta bırak.
Knowledge and Experience are Power

erdinch

arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler.çözümlerinizi kendi devrem üzerine uygulamaya çalışıyorum.tam bir çözüme ulaştığımda buradan devreyi yayınlayacağım.iyi çalışmalar.