Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

ENCODERR

Başlatan ycmy, 18 Mayıs 2007, 19:37:59

ycmy

mrblar arkadaslar ben bi encoderin sağlam olup olmadığını öğrenmek istiyorum .normalde encoderi söküp 5 v dc uyguladığımda encoderin 3 port cıkısından osilaskopta sinyallerimi alıyorum ve voltajı ölçüyorum. ama halbuki benim herzaman encoderi sökme sansım yok makinayı durduramam yani öyle bişi yapayım ki encodere bağladığımda devreyi encoderi elle cevirsem bile bi azda olsa voltaj üretmezmi yani sağlamlığını odevreye bi led koyacam ve ledi yakarsa cıkış verdiğini anlıcam lütfen yardım edin için içinden çıkamadım 2 hafta oldu encoder reserve encoder ve servo motorda sürülüyor yani bu encoder bi eksen motorunun eksenin nerde olduğunu hızını ve malzemem boyunu ölçmeye yarıyor

burak_82

Enkoderin enerjisi bağlı ve enkoder hareketliyken çıkış ucundan 0-5 V arası bir gerilim ölçüyosan, duruken de 0 veya 5 volt ölçüyosan enkoder sayma işlemi yapıyo demektir. ama adım kaçırma problemini bu şekilde yakalayamazsın.

ipek

encoderin tipini belirt Hall effect?? positioner??? grey??? 2.5"cd??? absolute??? shaft???  en azindan fotograflamayi dener isen daka kisa yanitlar alirsin uzerinde mutlaka bir tani etiketi vardir