stk 4048 de parazit

Başlatan fast_devil, 27 Mayıs 2007, 05:31:40

fast_devil

arkadaslar stk 4048 le yaptıgım bir anfi var ses kalitesi bilindigi üzre stk ların mutiş. Sorunum şu kısık seste parazit cok yapıyo ama ses actıgımda bu parazit kayboluyo paraziti nasıl kesebilirim
   girişe paralal 100nf kondansator attım hafif kesildi ama yinede rahatsız edici ses geliyo? Önerileriniz bekliyorum TSKLRR...

CLR

Birincisi power supply'ın çok iyi olmalı yani en az 6800uF (10000 takarsan daha iyi olur)
kondansatörler olmalı çünkü amplifikatörler dc besleme üzerine bindirildiği için beslemen bozuksa distorsiyon olur. (yüksek seslerde de distorsiyon olur ama yüksek sesten dolayı duyamayabilirsin)

ikincisi ,anfine bağladığın ses kaynağının distorsiyonuda çok düşük olmalıdır. Kaynak gürültülü ise yaptığın kuvvetlendirici gürültüleride kuvvetlendirir.

üçüncüsü, yaptığın anfinin giriş RMS voltaj aralığını bilmelisin yani ses kaynağının rms çıkış voltajı mesela 1V olsun, anfinin rms voltaj girişi maximumu  1V' dan küçükse distorsiyon oluşur veya minimumundan küçükse de distorsiyon olur. (100K'lık bir trimpot ile ayarlayabilirsin ama aslında maksimum güç transferinden dolayı kuvvetlendiricinin giriş empedansına göre trimpot kullanmalısın)

Amplifier girişinde kullandığın kablo uzun olmamalı ve blendajlı olmalı

Ayrıca girişe paralel attığın 100nf'lık kondansötör ile anfine girecek olan tiz sesleri kısmış oldun, yani bir tiz performansı alamazsın , 100nf'ı kaldırmalısın ve yukarıdaki işlemler tamam mı kontrol etmelisin.

Not : Burada devreyi hatasız elemanlarla, hatasız montaj , iyi bir şaşeleme yaptığını kabul ederek, yukarıda ki açıklamaları yaptım.

Kolay gelsin
Knowledge and Experience are Power

fast_devil

Tskr ederim eemkutay.
benim sorunum galiba besleme olabilir beslemedesadece 4700uf var bunu senin dediginn gibi yuklseltmeyi deniyecegim ve diger dediklerinide zaten denemiştim su an 470k trimpot var girişte ayrıca anfi pc ye baglı besleme yontemide olmassa seskartımda bi problem olabilir Saol Önerilerin İçin!!

gevv

besleme kondansatorlerinden değildir (arızalı olması dısında)  sorun ses kaynagından yada diger pasif elemanlardan olabilir

fast_devil

Yani Problem Ses kartından olabilirmi diyosun ve eger oyleyse bunu bu sesi kesmenin bi yontemi yok mu ?? deneyebilecegim yontemleri denedim ama belki bilmediklerim de vardır!!!

X-Fi

kardeş stk lar giriş katında ton kontrol yada pre anfi istemezler pc den aldıgın çıkışı direk in girişe uygula benim başıma geldi düşük seste parazit yapıyor
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

fast_devil

arkadaslar cok teşekkür ederim onerileriniz için sağol un;)

p_rof

stk entegreler orta sıfırlı besleme üniteleridir simetrik olmayan bir kaynakdan ses girildiginde düşük sesde ugultu yapabilir bunun sebebi ortak şasede ugultuyu bastıramaması ve faz kaymasıdır eemkutay arkadaşımızın dedigini yaptıysan girişine orta sıfır beslemeli bir preamfilikatör bagladıgında ugultu kaybolacak saygılarımla.. :roll:
FEDAKARLIK OLMAZSA ZAFER'DE OLMAZ (soundimpacttechnology@windowslive.com)