Pic ile yapılmış takometreye ihtiyacım var

Başlatan recep89, 27 Mayıs 2007, 23:05:17

recep89

arkadaşlar araba için 8000 devire kadar çıkabilen displayli ve picli bir takometre devresi gerekiyor yardımlarınız bekliyorum. şimdiden teşekkürler

Allah'a emanet olun

recep89

devreyle ilgili bir sorum olacak devredeki "low input ve limiter output" un ne iş yaptığını bilen var mı acaba.şimdiden teşekkür ederim

OG

Low input=20V zenere bakılırsa 20V'a kadar olan girişleri direk Low İnput dan yapılabilir, örneğin 5V genlikli palsler.

Limiter Output= Motor devrinin tehlikeli sınıra geldiğini gösteren extra led çıkışı gibi görünüyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

pruva

Ben bu devreyi yaptım ve kullanıyorum.

Limiter output : Elektronik ateşlemeli sistemlerde motorun yapacağı max. devir sayısını limitliyor. Devre üzerindeki butonlar ile max. devir set edilip motorun o devri aşmaması sağlanıyor.

M_B

Merhaba Pruva arkadas;
Bu devrenın PCB sını hangı programla cıktısını aldın.  tachpcb.eps  dosyasını hangı program acıyor. Veya elınde Proteusla cızılmıs pcb dosyan varmı payasabılırmısınız.
Tesekkurler
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

gevv

Alıntı yapılan: "M_B"Merhaba Pruva arkadas;
 tachpcb.eps  dosyasını hangı program acıyor.
photoshop programı acıyor

recep89

açıklamalar için teşekkür ederim fakat benim anlamadığım kısım limiter outputu ve low inputu nereye bağlayacağımız. tekrar yardımlarınız için teşekkür ederim

http://www.speedyshare.com/748461727.html

M_B kardeş word belgesine kopyaladım direkt çıktı alabilirsin . kolay gelsin

Maxim

Limiter output :
Bu çıkışa eğer istersen daha büyük led, lamba vs belki buzzer takabilirsin .
ayarlanan devire ulaşıldığında çıkış aktif oluyor .

To ignition coil :
Bu giriş aracın ateşleme bobininden sinyal almak için ,yani yüksek voltaj girişi .

Low input :
Burası aracın devir saatinden paralel çıkış alman için veya aracın beyin (ecu) çıkışında devir sinyali varsa orası ,veya herhangibir reed röle ,opto coupler çıkışı yani 5-12 volt civarında bir sinyal için giriş .

Maxim

www.edn.com/article/CA6399101.html?ref=nbdi&industryid=44217&q=Tachometer

buradaki ledlerin dizilişinde bir yanlışlıkmı var ?
şemayı düzeltecek ve açıklayacak biri aranıyor :)

slm

recep89

arkadaşkar devre çalıştı herkese katkılarından dolayı çok teşekkür ederim.

----------------------
Allah'a emanet olun

ycmy

arkadaşlar benim de bi sorum olacak bu devrenin girişine bağlıyoruz yani hızı nasıl ölçüyo motorun devir sayısına göre mi biraz açarsanız devreyi sevinirim motor devir sayısını ölçen devreye acil ihtiyacım var hafta sonu bitirip p.tesi teslim etmem lazım yoksa dönem uzatacam hem benim arabaya falan bağlamama gerek yok ufak bir teyp motorunun dakikadaki devrini ölçsem yeter elinizde bununla ilgili proje varsa sevinirim şimdiden tşk ederim herkese

ycmy

bu arada bir sorum daha olacak bu devredeki dp1 ve dp2 displayleri sadece 0 mı gösteriyo çünkü 150 ohm üzerinden toprağa verilmişler

recep89

hayır sıfır göstermiyo. bu devrede set butonu ile her bir led için devir ayarlıyorsun motor o devire ulaşınca led yanıyor.

ycmy

ben ledleri sormuyorum devredeki disp1 ve disp2 yani son iki basamağı gösteren displayleri sormuştum 0 mı gösteriyo diye birde bu devreyi kısaca açıklarsan sevinirim mesela bir manyetik sensör motor miline bağlı mıknatısla karşılaşınca pals üretiyo gibi kısa bir algoritmasını yaparsan devreyi anlamak açısından çok iyi olacak benim için