pc-max232

Başlatan alieren, 05 Haziran 2007, 10:01:43

alieren

merhaba arkadaslar
bordumuzda daha once verilmis tum ornekleri inceledim ve konu hakinda cok sey ogrendim. ancak beklenmedik bir durumla karsilastim diyebilirim.

http://rapidshare.tv/880431

pc nin com1 portunun rx(2) ve tx(3) uclarini kisa devre yaptigimda klavyeden girdigim her tusun degerini dogal olarak yine hyper terminal de gorebiliyorum. ancak bu durumu linkte verdigim gibi max232 uzerinden yapmak istedigimde ayni sonucu alamiyorum.
 amacim max232 uzerinden alacagim veriyi rf modul ile alici tarafa gondermektir. ancak mevcut problemi asamadigim icin devaminada gecemiyorum. yaptigim arastirmalara gore olmamasi gereken bir problem gibi gorunuyor. gercekte ise boyle bir problem var.
bu konuda ustadlarimdan yardim bekliyorum. tesekurler

mustafacan

max232de kısa devrede ne olur bilmiyorum ancakgerçek uygulamada data gönderip okuma yapabilirsiniz. hatta dual bile çalıştırabilirsiniz. çünkü 2 adet tx ve 2 adet rx kanalı var.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

alieren

tesekurler mustafacan.
kisadevre yapmaktan kasit su;
pc nin com portunun rx ve tx ucunu birbirine baglayarak tx den gelen verinin rx den geri gonderilmesi. yani pc den veri cikisi var ancak dedigim gibi max232 li devreyi kurup linkteki gibi calistirinca t1in ve r1out u kisa devre ederek r1out an cikan veriyi t1in den geri gondermek isteyince veri geri gitmedigi gibi r1out an cikis olup olmadiginida anlayamiyorum.
t1in,t2in,r2out,r2out uclarinin tamaminda degismeyen 5v disinda bir sey gorunmuyor. anladigim kadariyla sorun max 232 li devrede, ama nasil bir sorun onu anlayamiyorum. max232 li devrenin yapmis oldugum hali yukarida verdigim bicimdedir. gozardi etigim birseymi var acaba?  
olmasi gereken bir balantisi semasi olursa iyi olur sanirim. saygilar...

KAZIMUGUR

mustafacan

bu şemayı onlarca kez kullandım. sadece bazı anakartların comdan çıkan voltaj beslemesi yetmiyor. Siz beslemeyi dışardan verin kısacası rts dtr uçları yerine +12volta kadar girebilirsiniz. Bazen kondansatörleri bile kullanmadan çalışabiliyor. Nihayetinde standart bi modem. max232 HIN232 ST232  hatta bazı anakartlarda bile bulunuyor.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

selvi

kullandigin ara kablonun uclari karsilikli olarak bire bir mi yoksa capraz mi bunu kontrol et.ordan olabilir.
birebir:
2-2
3-3
....
capraz:
2-3
3-2
....  gibi.
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

med

Arkadasim
Eger bu sekilde yapmissan calismasi lazim. Tum baglantilari bir daha kontrol edip denemek gerekebilir. Bu tip calismalarda baglanti hatasi cok karsilasilan bir durumdur. rf baglantisi ile veriyi gonderme ile ugrasmadim. fakat bu konuda bilgilenmek isterim.  Ulastigin sonuclari bizlerle paylasirsan yada diger arkadaslarin fikirleri varsa takip edebilirim
teşekkürler
Önyargıları parçalamak ATOMU parçalamaktan daha zor. Einstein

alieren

arkadaslar cok tesekur ederim.
daha oncedendebildigimama nedense bir turl goz onune almadigim, arkadaslarin da belirtigi gibi kulanmis oldugum ara kablonun capraz baglanti bicimini birebir olarakvar sayip uygulamam dan kaynakli. baglantilari duzelttikten sonra problem kalmadi.
arkadaslara ilgilerinden dolayi tesekur ederim.