360 derecelik servo varmı?

Başlatan volkii, 12 Haziran 2007, 18:20:21

volkii

herkese hayırlı günler. arkadaşlar 360 derecelik servoya ihtiyacım var. bildiğimiz basit 6v la çalışan servolardan ama pozisyon kontrolü deyapmam gerekiyor. piyasada 350-360 derece dönebilen bir servo bulabilirmiyim. yada yurt dışındanda getirttirme imkanımda var. marka ve model öenerebilirseniz memnun olurum.
herkese iyi çalışmalar

INFINITY

sanırım yok piyasada öyle birşey ama olanların içinde küçük bir modifiye ile 360 derece oluyor...
Elektron Hacısı Çekirdek Kabesini Tavafta...  Eğer atomda çekirdek ile elektron arasındaki boşluk yok olursa 1 çay kaşığı toprak 40.000 Ton gelir.

volkii

dostum benim araştırdığım kadarıyla, modifiye edilmiş  servolarda konum belirleme söz konusu değil. sadece tek faydası continus dönen ve uyguladığın pwm e göre dar bir aralıkta  hız kontrolü yapabildiğin motor elde etmiş oluyorsun. zaten mantıkende, potansiyometreyi çıkardığın zaman konum belirleme  ortadan kalkıyor.

x-tol

Alıntı yapılan: "volkii"dostum benim araştırdığım kadarıyla, modifiye edilmiş  servolarda konum belirleme söz konusu değil. sadece tek faydası continus dönen ve uyguladığın pwm e göre dar bir aralıkta  hız kontrolü yapabildiğin motor elde etmiş oluyorsun. zaten mantıkende, potansiyometreyi çıkardığın zaman konum belirleme  ortadan kalkıyor.
Aynen yazdığınız gibi oluyor.

z

Mekanizmada mekanik dayamalar varsa onlari kaldirir potu da cok turlu potla degistirirseniz olmasi lazim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

hademe

Her türlü temizlik işleri yapılır.

x-tol

Alıntı yapılan: "bunalmis"Mekanizmada mekanik dayamalar varsa onlari kaldirir potu da cok turlu potla degistirirseniz olmasi lazim.
Servoların yüksek torku var.Öyle birşey yapılırsa ya pot yalama yapar ya da potun milinin geçtiği dişli yalama yapar.

volkii

dostum verdiğin linki okayacak olursan, orada yazan arkadaş belirtmiş zaten  modifiyeden sonra devamlı bir dönmenin olacağını.

z

Alıntı yapılan: "x-tol"
Alıntı yapılan: "bunalmis"Mekanizmada mekanik dayamalar varsa onlari kaldirir potu da cok turlu potla degistirirseniz olmasi lazim.
Servoların yüksek torku var.Öyle birşey yapılırsa ya pot yalama yapar ya da potun milinin geçtiği dişli yalama yapar.

Niye pot yalama yapsin? Eskiden pot atiyorum 270 derece donuste yalama olmuyorsa, 10 turluk pot koydugunda 3600 derecede de yalama yapmayacaktir.

Volkii sadece 350-360 derecelik donus istemis. Surekli donme istiyorum dememis.

Cok turlu potun iki bas ucuna uygulanan gerilimi bir kereye mahsus ayarlarsaniz tam 0...360 derece araliginda hareket saglarsiniz. Aksi halde full degisim acisi 0...3600 derece olacaktir.

x-tol

Uygun potu bulmak,0-360 derece için gereken kalibrasyon ayarları oldukça zahmetli bir iş olacağa benziyor.

z

Hic zor değil. Deneme acisindan kaliteli 10 turluk potlar var pahali ama deger. Yada eski TV lerde kanal ayar potlari var.

Kalibrasyona gelince, 360 derece icin uygun degerde pwm yollayacak, potun iki basina uygulanan gerilimi de bir baska trimpot uzerinden yavas yavas artiracak. 360 derece donus acisinda trimpotu sabitleyecek.

(Pota uygulanan voltaj orjinal potun yaklasik 10 kati kadar olacak)

Illa pot olmasi gerekmiyor, optik bir duzenektende 0.360 derece araliginda 0...Vmax araliginda voltaj elde edebilir. Yeterki istesin ve ugrassin.

volkii

dostum dediğin mantıklı ancak 1-2 tane yaparak işimi halledecek olsam zaten buraya başlık açmam. ancak benim bunları seri üretime sokmam lazım. hepsiyle tek tek uğraşmak çok büyük iş gücü ve vakit kaybı. piyasada hazırı varsa alayım dedim sadece. ilginiz içinde ayrıca teşekkür ederim