Grafik LCD'ler

Başlatan fatihvelid, 14 Haziran 2007, 16:39:19

fatihvelid

Merhaba, HD61202 ile KS108 aynı programla çalışabiliyorlar sanırım. Ve aynı şekilde kontrol edilebiliyor. Ama ayak bağlantıları farklı.

Elimde aşağıdaki lcd'ler var. Ama sadece PGM12864B'i sürebildim. PGM12864B KS108 tabanlı bir Grafik Lcd'dir.

PG12864LRS
EW13B30GLY
GDM12864A
PGM12864B

EW13B30GLY---> HD61202 tabanlı, PGM12864B ise KS108 tabanlı bir grafik lcd.

PG12864LRS , GDM12864A lcd'lerin ne olduğunu bilmiyorum.

PG12864LRS
EW13B30GLY
GDM12864A bu lcd'lerin ayak bağlantıları sizde var mı ?

EW13B30GLY'i sürmeye çalıştım ama başaramadım.

Piyasada en kolay bulunabilen grafik lcd hangisidir ?
Kainatta her canlı "DNA" diliyle yazılmış bir programdır...

MICROCEBEL

@fatihvelid Hocam merhaba;

Geçenlerde easypic4 eğitim seti aldım.Ancak bugün uğraşabildim biraz.İlk uğraştığım konu glcd oldu fakat şöyle bir sorunla karşılaşıyorum.Grafik lcd ye bmp uzantılı resim gönderiyorum fakat resim kayık çıkıyo yani başta olacak kısım son yarıda ve son yarıda olacak kısım ilk yarım tarafta çıkıyor.Ne yaptım sa bir türlü düzeltemedim.Glcd_Set_Side(0) yapıyorum yani sol tarafatan başlasın diye genede olmuyo.Microc nin hazır örneklerinden yükledim PIC e gene bi düzelme olmadı.Sizce ne yapmalıyım hocam.Glcd ks0108 uyumlu arkasında PGM12864B-FL-YBS yazıyor.Bana denediğiniz ufak bir örnek gönderirmisiniz 2 k sınırlı program kullanıyorum.Ve hocam siz hazır örnek kodlardan deneme yaptınızmı yaptıysanız böyle bir sorunla karşılaştınızmı?

CaFFeiNe

CS1 ve CS2 uçları olması lazım onları yer değiştirince düzelmiyormu?

fatihvelid

"Glcd_Init(PORTB, PORTC, 3, 5, 7, 1, 2);" ifadesini "Glcd_Init(PORTB, PORTC, 5, 3, 7, 1, 2);" şeklinde değiştirirsen çalışacaktır.

Örnek hatalı.

Belirttiğim düzeltmeyi yapıp derlerseniz örmek çalışır.

MICROCEBEL

Glcd_Init(&PORTB, 0,1,2,3,5,4, &PORTD); hocam benim init düzenlemesi böyle bunda nasıl bir düzenleme yapıcaz.Birde ben bu glcd nin .c uzantılı dosyasına erişemiyorum yani isteğime göre içine hükmedemiyorsam bu kütüphanelerin ne avantajı var.

MICROCEBEL

Glcd_Init(&PORTB, 1,0,2,3,5,4, &PORTD) buşekilde olması gerekiyo sanırım sizin dediğinize göre

fatihvelid

Evet, Öyle olması gerekiyor. MikroC'nin kütüphanesi iyi. Ama kötü tarafı alt seviyeye istediğiniz müdaheleyi yapamamak. Başlangıç için iyi olsada büyük ve komplex uygulamalar için tavsiye etmiyorum. Örneğin SPI Ethernet kütüphanesi ile sadece web server yapılabilir. Ama iyi bir programcı ve iyi bir networkçu iseniz TCP ve UDP client'ıda yazabilirsiniz. Ama alt seviyeye inme ihtiyacı hiisedeceksiniz. Bazı değişiklikleri alt seviyede yapmak gerekebiliyor zaman zaman.
Başlangıçta cazip gelse de kendinizi geliştirdinizde artık cazip gelmeyecek. Kodunuzun tamamının kontrolunun elinizde olmasını arzu edeceksiniz. Ben de bu yüzden C18 kullanıyorum artık.

fatihvelid

Konu dağıldı. Aşağıdakinin cevabını kim verebilir ?
Alıntı yapılan: "fatihvelid"Merhaba, HD61202 ile KS108 aynı programla çalışabiliyorlar sanırım. Ve aynı şekilde kontrol edilebiliyor. Ama ayak bağlantıları farklı.

Elimde aşağıdaki lcd'ler var. Ama sadece PGM12864B'i sürebildim. PGM12864B KS108 tabanlı bir Grafik Lcd'dir.

PG12864LRS
EW13B30GLY
GDM12864A
PGM12864B

EW13B30GLY---> HD61202 tabanlı, PGM12864B ise KS108 tabanlı bir grafik lcd.

PG12864LRS , GDM12864A lcd'lerin ne olduğunu bilmiyorum.

PG12864LRS
EW13B30GLY
GDM12864A bu lcd'lerin ayak bağlantıları sizde var mı ?

EW13B30GLY'i sürmeye çalıştım ama başaramadım.

Piyasada en kolay bulunabilen grafik lcd hangisidir ?

mesmert

Bağlantı şekli forumda var biraz araştırırsan bulursun.
Piyasada en çok bulunan ve ucuz olan KS0108 tabanlı 128X64 GLCD dir.

ustad

Eğer 128*64 lcd arıyorsunuz söylendiği üzere KS0108 tabanlı lcd bulabilirsiniz. 320x240 arıyorsunuz Sed1335 yeni adıyla S1D13305 tabanlı lcd bulabilirsiniz.

Kolay Gelsin...

fatihvelid

HD61202 ve KS108 tabanlı lcd'lerin ayak bağlantıları ben de var.
Bahsettiğim Lcd'lerin ayak bağlantıları birbirinden farklı sanırım.

Çünkü PGM12864B'ini çalıştırdım. Ama diğerlerini çalıştırmayı başaramadım.

Bir sorum daha var? KS108 ile HD61202'nin kontrolu aynımıdır ? Teyit için soruyorum. O halde aynı programla ikiside sürülebilir sanırım

teknikelektronikci

Alıntı YapBir sorum daha var? KS108 ile HD61202'nin kontrolu aynımıdır ? Teyit için soruyorum. O halde aynı programla ikiside sürülebilir sanırım

her iki işlemcinin de datashetine bakmanızı tavsiye ederim ks0108 dikey tarama yapar eğer hd61202 de dikey tarama yapıorsa sanırım ikisindede aynı programı kullanabilirsiniz kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!