Mikro kamera motoru

Başlatan SENAY, 15 Haziran 2007, 19:33:49

SENAY

Bir kamera almak istiyorum. Fakat kameranın zoom, focus, iris özelliklerini kendim kontrol etmek istiyorum. Bu tip bir kamerada bu özellikleri kontrol eden motorların ne tür bir motor olduğunu, kaç voltla nasıl çalıştığı hakkında hiçbir bilgim yok. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim

Cleo

Ne tür bir kameradan bahsediyorsunuz?  HandyCam mi yoksa CCTV kameralara takılan motorlu lensler mi?  HandyCam'ler konusunda fikrim yok ama marka, model belirtirseniz yardımcı olmaya çalışırız.
Motorlu lenslerin bildiğim 12Vdc olanları var.
Saygılar

sünger bob

Genelde micro step motor kullanılıyor.

aslan_korhan

Bunların özel bir ismi yok aslında.
"Motorlu Zoom-Fokus Lens" diye bilinir.
Fakat bunlar biraz pahalıdır.
Kontrolünde step motor değil, bildiğimiz küçük DC motorlar kullanılır.
Arada devre bile yoktur. 6V ile çalışır. Voltajı verdiğinde ileri gider ve uçlara ters voltaj verirsen geri. Sonlandırma bile yoktur. Lens sona geldiğinde mekanik olarak motor boşa döner.
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

SENAY

teşşekkürşer aslan_korhan tam öğrenmek istediklerimi açıklamışsın.

z

Emektar kameramda 2 mercek var. Mercekler minik uyduruk bir step motorla degistiriliyor. Fokus islemi ise aynen hoparlor gibi bir baska deyisle CD surucudeki lensin foskuslanmasi gibi.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fatihsatir

CCTV kameralarından bahsediyorsanız bunlar markasına ve modeline göre gerilim değerleri değişmektedirler. Step motor değil ufak bi DC motorile çalışmata gerilim aralığı 3-7V arası değişmektedir. Zaten diğer bilgileri aslan_korhan üstadımız söylemiş.
Dünya güzelliklerine dalıp ahiret hayatını unutma..!