HOPARLÖR KABİN YAPIMI VE AMFİLİKATÖRLER(BÖLÜM 1)

Başlatan p_rof, 16 Haziran 2007, 12:12:42

p_rof

Yüksek güçlü ses mi daha önemlidir yoksa temiz bir ses mi? Sorusunun yanıtını cevablayabilmek için hoparlörden amfilikatörlere kadar uzun bir yol katedmek gerekecek çünki tek başına hoparlörün ve amfilikatörlerin bir anlamı yok bu yüzden her ikisini birbirine baglı iki kardeşş ve aralarındaki muhteşem diyalogu bilgilerim dahilinde aktarmaya calışacagım.Elektronikde ve teknolojideki ileri düzeydeki hızlı gelişmeler ses sistemlerindeki bir cok aşılması zor olan konuları baside indirgemişdir.Amfilikatörler ufak ses sinyallerini daha büyük ses sinyalerine dönüştüren yapılardır.Peki burda amaç ufak ses sinyallerini daha büyük ses sinyallerine cevirmekse amfilikatörün önemi nedir gibi bir soru işareti takıldıgında önemi toplam harmonik distorsiyonu düşük(T.H.D)temiz bir ses elde etmek önemlidir. :roll:
Amfilikatörde güç olayı bu yüzden ikinci geri plana düşmekdedir.İlk olarakamfilikatörlerden başladık cünki amfi beyin ise hoparlör kalbi sayılabilir.Yavaş yavaş konuyu acalımm.Hoparlör kabin yapımını anlatmadan önce amfilikatörler hakkında bir ön bilgiye ihtiyac vardır.Amfilikatörün cıkış degeri hiç bir zaman sinisodiyal bir frekans değildir.Çıkış frekansı kare dalgaya yakın bir frekans bandıdır.Bu frekansı sinüse ceviren yapı hoparlördür bunu nasıl yaptıgına gelince hoparlör yapı itibariyle bir mıknatıs ve bobinden ibarettir.manyetik alan ve bobine uygulanan gerilim yani frekansdan dolayı amfiden gelen frekans(kare dalgaya yakın bir frekans) hoparlör baglıyken ölçüm yapıldıgında degerin sinüs egrisi oldugu görülür.Demek ki burada frekans cevirme işi hoparlörün üzerine baglı olan bir yükdür.Bu yükden dolayı hoparlörün kalitesi ne kadar iyi olursa sinüs frekansına cevirme olayıda okadar güsel olur.Bu da sesde oluşacak parazitlerin bir kısmının hoparlör tarafından engellenmesi durumu söz konusudur.İişim geregi seyahat halinde olmam dolayısıyla yavaş yavaş dökümanlarla konuyu acıp dahada net bir hale getirip yapıyı ortaya cıkarmakdır.şimdilik bu kadar ön bilgi verebildim ama devam edicez konuya saygılarımla...
:roll:
FEDAKARLIK OLMAZSA ZAFER'DE OLMAZ (soundimpacttechnology@windowslive.com)

conavar

makalenizin devamını dört gözle bekliyoruz hocam :)
.::BiLgi Paylaştıkça Çoğalır::.[/url]

Ersin

Bu  amfilikatör , amplifikator oluyo herhalde.Degil mi ?

Birde sunu eklemek istiyorum:
Ses siteminde herseyin onemi var bunu bir butun olarak dusunmek lazim.Ses kaynagindan , kablosundan kabinine kadar hersey onemli.Odanin buyuklugu , kolonlar arasindaki mesafe gibi.

conavar

mutlaka ama daha giriş yaptım demiş arkadaşımız...
devamını dinlemeden yorum yapmak sakıncalı olabilir  :roll:
ama ek biLgi olarak bunlarda dursun :) sonuca eklenebilirler ;)
bir cok kişi kabin kablo ve akustik etkilerini biliyodur diye dusunuyorum zaten :)
.::BiLgi Paylaştıkça Çoğalır::.[/url]