MDB Protokolu

Başlatan fatihvelid, 18 Haziran 2007, 15:46:20

fatihvelid

Merhaba Arkadaşlar,

MDB Protokolu hakkında bilgisi olan veya uğraşmış olan var mı ? Varsa MDB hakkında biraz bilgi verebilir mi ?

MDB ile ilgili örnek projeler ve dökümanlarınız paylaşabilirmisiniz ? Yada bu örnek projeleri ve ilgili dökümanları nerden bulabilirim ?
Kainatta her canlı "DNA" diliyle yazılmış bir programdır...

DRK

Bu konuda bana da bilgi lazım. Bilgi veren olursa memnun olurum.
ÇALIŞMAK VE BAŞARMAK ZORUNDAYIZ...

fatihvelid

MDB hakkında bende araştırma yapıyorum. Kısmen edindiğim bilgilere göre

Start Bit+Data veyahut Adres+Mod Bit+Stop Bit olmak üzere 9 bitlik bir data aktarımı söz konusu.

3 bit ID Tag+5 bit Data yada Adres

İletişim formatı buna benzer bişey. Ama ben somut bilgi arıyorum.

titanium

Bu konuda hala bilgiye ihtiyacınız varmı?

fatihvelid

Alıntı yapılan: "titanium"Bu konuda hala bilgiye ihtiyacınız varmı?

Evet, bu konuda halen somut bir bilgiye ihtiyacım var. Bilginiz varsa bu konuda yardımcı olabilirmisiniz ?

MDB 3.0 adında bir pdf buldum yeterince ama anlaşılır değil. Uygulamalı birşey bulabilirsem flow char, shematic, code gibi daha iyi olacak. Çince birşeyler buldum ama anlaşılmıyor.

http://www.avrw.com/article/art_105_417.htm

ErsinErce

http://www.upstatenetworks.com/mdb/ bu sitede bikaç örnek bulunuyor

google'da da "mdb/icp" diye aratınca bu protokollerle ilgili dökümanlar çıkıyor

titanium

Bahsettiğiniz pdf aklınızdaki pek çok sorunun cevabı olabilir. İncelediyseniz farketmişsinizdir. Data yapısı, slave cihazlara gönderilenlere karşılık nelerin geldiği ve gelen datanın hangi bitlerinin ne anlama geldiği MDB 3.0 pdf inde anlatılıyor. Fiziksel katmana gelince, sinyalin gücüyle ilgili bir ihtimal sorun yaşayabilirsiniz ve kuvvetlendirme işlemi yapmanız gerekebilir fakat gerçekleştirilmesi zor bir katman değil. Zaten 11 bit asenkron seri iletişim kullanılıyor, işin çoğu yazılımda bitiyor yani slave lerden gelen bilgilere göre nasıl hareket edeceksiniz? Bunu belirleyip ona göre bir algoritma oluşturmalısınız. Slave sayısı çok olacaksa bu yapı üzerinde baştan iyi düşünmenizi öneririm. Uygulama sırasında sorunlar yaşarsanız elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım fakat kod veya devre şeması verme gibi bir şansım maalesef yok.

fatihvelid

İlgileiniz içinTeşekkürler.

PC'den doğrudan 11 bit gönderilemez mi ? Tabi arada data seviye dönüştürücüsü gerekecek.

titanium

Ben yapılmaması için bir neden olduğunu düşünmüyorum. Dediğniz gibi bir sinyal dönüştürme işlemi gerekir çünkü MDB protokolünde lojik1 +5V lojik 0 ise 0V dur (baud rate ise 9600 bps). Fiziksel katman için optolu bir devre kullanmanız gerekecek muhtemelen.Yanlış hatırlamıyorsam örnek devre de (mdb protokolunun anlatıldığı pdf te yer alan devre) bu şekildeydi.

hdemir

aradan baya bir zaman geçmesine karşın bbenim de bu protokol ile ilgili bilgiye ihtiyacım oldu bu konuda bilgisi olan arkadaşladan yardım bekliyorum