4 x 20 LCD

Başlatan EGEHAYDAR, 29 Haziran 2007, 23:10:53

EGEHAYDAR

Arkadaşlar 4 x 20 LCD programlamaya çalışıyorum.Ama şöyle bir sorunum var.1. satırın başlangıcı $80,2. nin $C0,4. nün $D4 ama bir türlü 3. satırın başlangıcını bulamadım.Bu konuda bilgili arkadaşların yardımlarını bekliyorum.Şimdiden teşekkür ederim.
TOPLUMA FAYDALI OLMAK İSTİYORSAN DOĞRU BİLDİĞİNİ PAYLAŞ.

memed52

128   1.SATIR

192   2.SATIR

144   3.SATIR

208   4.SATIR

Degerler decimaldir, gerekiyorsa hexadecimale cevirin.

İyi calışmalar

KAZIMUGUR

@EGEHAYDAR , 2005 de üye olup mesaj sayını 1 de sabitlemek için hangi yöneticiye ne kadar rüşvet verdin.  :)

Bak bakalım mcsp linkleri neredenmiş, bulabilecekmisin. :)

EGEHAYDAR

Sayın KAZIMUGUR.Yöneticilerin hiç birini tanımıyorum.Mesaj yazmadığı için üyeliğin kaldırılacağını da bilmiyordum.Böyle bir durum varsa her konuya eline sağlık vb. cevaplarla üyeliğimi devam ettirebilir hatta general bile olabilirdim.Benim başka formlarda da üyeliklerim var.Sadece bu siteyi zamanında kaydetmeyi unutmuşum.Tesadüf eseri buldum.Sanırım bundan sonra sık sık mesaj atarım.Bütün form üyelerine iyi çalışmalar,hayırlı işler dilerim.

EGEHAYDAR

Ayrıca memed52 arkadaşıma da ayrıca teşekkür ederim.

a.zorba

pic basıc de lcd ıle çalışmalar yapmak istıyorsan protonplus  ı tavsıye ederım proteus kurulu ıse şu ornegı incele
C:\Program Files\Labcenter Electronics\Proteus 7 Professional\SAMPLES\VSM for PIC16\Proton Plus
proton için şu şekılde olacakdı :
[code] device 16f84
declare LCD_DREG PORTB 'LCD data bacaklari hangi porta bagli? portb
declare LCD_DBIT PORTB.4 'LCD data bacaklari hangi bitten basliyor? portb.4 den itibaren
DECLARE LCD_ENPIN PORTB.3 'LCD "E" pin portb nin hangi bitine baglidir.
DECLARE LCD_RSPIN PORTB.1 'LCD "RS" pin portb nin hangi bitine baglidir.
declare LCD_BITS 4 'LCD 4 bit olarak bağlı

TRISA=0  'A portu çıkış olarak ayarlandı.
TRISB=0  'B portu çıkış olarak ayarlandı.

LOW PORTB.2           'RW bacağı ekrana yazmaya imkan vermek için LOW yapıldı.

delayms 200                       ' LCD nin kullanıma hazır hale gelebilmesi için gerekli süre

cls               'Önce Ekranı siliyoruz.
print  at  1,1,  "alpertugrul"  'ilk sıra baştan itibaren yazdırıyoruz. Aslında bu komutu başka bir şekilde de yazabiliriz, şöyle
print at 2,4,  "deneme"

End                   'Program sonu

print at den sonraki ilk sayı satırı ikinci sayı sutunu gösterıyor

" bu forumda teşekkur edmek hoş karşılanmıyor "
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

EGEHAYDAR

a.zorba arkadaşım verdiğin örneğe daha önceden bakmıştım.Hatta bununla oyun bile yapmışlar.Ama LCD olayına daha yeni girdim 4 X 20 LCD aldığım yerde ondan da var.Biraz daha pişeyim de ondan sonra onada sıra gelir.
Bu arada memed52 arkadaşım verdiğin sayılarda 1. satır 80,2. satır C0,3. satır 90 ve 4. satır D0 a karşılık geliyor.Bunları denedim 1. ve 2. satır yerinde oldu ama 3. satır 1. satırın 18. sütünunda 4. satır 2. satırın 18 . sütünunda göründü.Yani olmadı.Yinede ilgilendiğin için teşekkür ederim.

EGEHAYDAR

Sonunda buldum ve paylaşmak istedim.
4 x 20 için.
1. satır 1. sütun 128 ( 80 )   20. sütun 147 ( 93 )
2. satır 1. sütun 192 ( C0)    20. sütun 211 ( D3 )
3. satır 1. sütun 148 ( 94 )   20. sütun  167 ( A7 )
4. satır 1. sütun 212 ( D4)   20. sütun  231 ( E7 )

teknikelektronikci

a.zorba hocam bu print at den sonra 1.sayi satiri icin demisiniz peki bu atiyorum 8 satirli bile olsa ise yariormu veya grafik lcd lerde bende bu yaz $u protonu bi ögrenmeye calisacam kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

a.zorba

8 satır lcd ile denemedim bence olur  proton la ilğili tarzan ingilizcem le yaptıgım araştırmalarda proton da LCD il ilğili çok ğüzel komutlar var
örnegin : box komutu ıle GLDC de kare çizdirmek
line komutu ile çizgi çizdirmek
circle: komutu ile daire çizdirmek gibi
eger ingilizceniz varsa proton un çok guzel help i ve user manuel i var
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

teknikelektronikci

evet hocam protton dosyalarinin icinde bir pdf kitabi var ordan ögrenmeyi düsünüyorum ama tabi ingilizce zayif aslinda piyasada proton ile ilgili türkce kitap yok picproje ceviri gurubu ve biz üyelerinde destegi ile bu pdf yi türkceye cevirip hatta piyasaya sürsek ne kadar güzel olur :D zorba hocam vala bu circle line box komutalrini bilmiyordum acaba bunalrin hepsi bu pdf aciklamalriyla birlikte varmi ? kolay gelsin saygilar
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

a.zorba

proton hakkında infogate nın bir help çevirisi var sanırım bu işde bize düşecek inşallah daha önce http://picproje.4shared.com/  alanına proton la yaptıgım ornekler var bir incele istersen.