infra port

Başlatan microfarat, 30 Ekim 2002, 20:56:14

microfarat

merhaba, nokia 6210 telefonum var. anakart için infra devresi kuracağım.

devre elemanları:

•   TFDU4100
•   R1 = 14 
•   R2 = 47 
•   C1 = 4,7 uF tantaali/elko
•   C2 = 0.1 uF keraaminen
•   piirilevy 34 * 25 mm
•   liitin emolevylle

bunların 1 tanesini bulamadım. Daha doğrusu farklı buldum. 4,7 uF tantali olarak devre bulamadım. Bende direk olarak 4,7 uf lık devre aldım. ve ekstradan tantali olarak 1 uf lik tantali aldım. 4,7 uF tantaali/elko için hangisini kullanacağım??? Yardım ederseniz sevinirim. Teşekürler.

mikimaus

4.7mF lık kondansatörü kullan gitsin ..hiç bir mahsuru yok

microfarat

Teşekürler arkadaşım

serdararikan

arkadaşım devre şemasını yolarmısın?

JohnF

Şimdi Almancadan anlamam fakat:

4,7 uF tantaali/elko

denmiş. Yani tantal veya elektrolitik kastedilmiş. Elektrolitik olanlar şu bildiğimiz yuvarlak silindir kondansatörler. Tantal tipler artik fazla kullanılmıyor.

0.1 uF olan için seramik denmiş ama plastik kılıflı olanlarda iş görür. Gerçi her ikiside piyasada bolca var. Bu aynı zamanda 100 nF demek.

TFDU4100, sanırım Vishay firmasının IrDA entegresi. Bulmanız çok zor sanırım.

Dirençler ise kolay bulunur onlarda problem olmaz. 14 yerine 15 ohm alabilirsiniz. 47 ohm ise standart değer heryerde kolaylıkla bulabilirsiniz.

stlg

Sevgili microfarat
arkadasım elektrolitik kondansator ile tantal arasındaki fark sudur devrede
calısma acısından hic bir fark yoktur yaptıgınız devrenin uzun omurlu olmasını istiyorsanız zamanlamayla ilgili bir calısma yapıyorsanız tantal
kullanın derim cunku elektrolitik kondansatorlerin icerisindeki sıvı ısıyla
yada zamanla kurur ve kapasıtelerini degistirirler ama tantalda boyle
bir sorun yasanmaz tantal kondansatorleri eski arızalı cep telefonlarının ve bilgisayar bordlarının uzerinden bolca bulabilirsiniz sarı dikdortgen
biciminde elemanlardır

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

transistor

4.7 mf/elektrolitik kullanabilirsin ziyanı yok
Herşey Vatan İçin.

OG

@microfarat

TFDU4100 ' ı temin edebildinizmi?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.