AD7738'de çevrim hatası

Başlatan CoşkuN, 02 Temmuz 2007, 12:05:09

CoşkuN

AD7738'i PIC18f452 ile kullanıyorum.24 bitlik modda aldığım değerleri gerilim olarak rs232'den PC'de görüntülüyorum.Okuduğum gerilimde 15-25 mv arasında değişen bir hata var.Yani toprak seviyesinde 15 mv görüyorum mesala.Bunun sebebi neden olabilir.
(ham değer dönüşüm oranında bir sorun yok gibi.Ham değerde de aynı offset değeri görülüyordu çünkü)
Bu ADC'yi kullanmış olanların önerilerini bekliyorum.

uzaylivolkan

adc ve dac kullanırken besleme gerilimi ve referans gerilimlerindeki en ufak değişmelerin ölçümü etkilediğini hatırlatmama gerek yoktur sanırım. Devreye elini yaklaştırmak bile adc nin hoşuna gitmiyor. Regülasyona ve referans gerilimlerine dikkat edersen sanırım sorunun hallolur. Birde breadboard  da adc ile istediğin gibi hassas ölçüm yapamıyorsun (SAYGILARIMLA)

MICROCEBEL

evet referans voltajının değişimi etkiler etkilememesi için referans voltajını sabit tutmak gerekir.Peki elini üzerinden geçirdiğinde etkilenmemesi için ne yapmak gerekir.Bu istenmeyen bişey sonuçta sen nasıl yok ediyosun bu problemi?

Prof.EleCTroN

AD7738 hiç kullanmadım 8) . merak ettim dayanamadım yazıyorum, referans girişin gnd ucuna en kısa bağlantı ile yapılan ölçmeyemi ham değer  deniyor?

CoşkuN

Ben ham değerden direk ADC'den aldığım ve gerilime dönüştürmediğim sayısal değeri kastettim.
Bu başlık ADC'lerle ilgili genel bir tartışma olsun hepimiz faydalanalım.Üstadların katkılarını bekliyoruz.
ADC'nin datasheeti ne yazık ki dertlerimize tam olarak ilaç olamıyor.Çelişkili gelen bilgiler nedeniyle muallakta kalıyoruz.
Mesala ADC giriş aralığı +-2,5 volt seçili.AINCOM'a da Vref(2.5v) bağlı.Dolayısıyla biz 5 v girdiğimizde ADC 5-2.5=2.5 görüyor.Giriş gerilimleriyle alakalı olarak Agnd+300 ve AVDD-200 gibi bir aralıkta ölçersiniz demiş (AD7738 datasheet).Yani buradan full 5v ile gnd yi tam olarak ölçemeyeceğim gibi bir anlam mı çıkıyor? Örnek verdiği tabloda -1.25 için mesala 0000 ve +1.25 için de FFFF diye belirtmiş.Bu durumda full skala ölçüm yapılabiliyor.
Umarım çok fazla karıştırmadım.Benim kafam da karıştı çünkü epey.
AD7738 datasheet:
AD7738

osmanpasali

benim bildigim kanallara referans voltaji araliginda deger girilir ve referans voltaji da analog beslemenin cok ustunde olamaz.
Yumuşak huylu isem kim demiş uysal koyunum; kesilir belki ama çekmeye gelmez boynum. M.Akif ERSOY

picusta

Analog - sayisal çevrimi çok güzel bir biçimde ele alan bir kitap var :
A Baker's Dozen: Real Analog Solutions for Digital Designers

Ayrica PCB teknikleri hakkindada bilgi veriyor, bir ara emule'den indirmistim bulup rapid'e koyarim.