nand kapisi

Başlatan seher, 04 Temmuz 2007, 17:56:45

seher

devrede SN74HCT132 nand kapili entegre kullanilmis.elimde bu entegre yok.onun yerini CD74HC00E nand kapili entegresini kullanabilirmiyim.bir sorun yaratir mi?eger olmuyorsa ona es farkli entegreler nelerdir.

ycmy

devrede demişsin de devre nerde onu da koysaydın veya açıklasaydın daha rahat yardımcı olurduk.neyse kapı devresiyse büyük ihtimalle değişmez ama emin olmak için ikisinin de datasheet inden iç yapılarına bak aynıysa kullanabilirsin

ycmy

mesajı yazdıktan sonra datasheet e baktım aynı değil 74132 nand kapısı değil doğruluk tablosu nand ile aynı fakat nand değil anladığım kadarıyla girişine gelen sinyali tam bir dijital bilgiye çeviriyo lojik1ve0 olarak.aşağıdaki linkte doğruluk tablosu ve entegre içindeki bir kapının lojik gösterimi var incelersen anlarsın takıldığın yer olursa tekrar yaz yardımcı olmaya çalışırım elimden geldiği kadar kolay gelsin
http://dosyam.net/?id=canwj2

salih18200

verdiğin entegrelerin katolog bilgilerine bakma fırsatım olmadı ama sonuçta nand kapısı nand kapısıdır yüksek hızlarda kullanmadığın zaman pek problem olacağını sanmam(gecikme süresi,hız faktörü filan) bağlantılarına dikkat ettiğin sürece sorun çıkmayacağı kanaatinddeyim.
kolay gelsin
:P

M_B

merhaba  arkadas;
Arasındakı fark  Schmitt triger
olması  benim bildigim ( yanlıs olabilir )  Schmitt triger
entegreler daha kararlı  giris seviyelerine gore. Hatalıysam hocalarım duzeltsın.

Devren nasıl  
hassas bır devre ıse calısmayabılır.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

ycmy

arkadaşlar bence datasheet ine açıp bi bakın entegrenin M B kardeş benim anladığım kadarıyla Schmitt triger devreler aksine gelen sinyali daha kararlı hale getiriyo ama siz yinede bi inceleyim yanlış düşünüyorsam söylersiniz ben de doğrusunu öğrenirim

bigbey

Fonksiyon olarak biribirine uyuyor fakat Schmitt triger işlevi olmaması devrende sorun yaratabilir.Ssistemde parazitik bir çalışma sergileyebilir bu da kararsısz bir çalışma olabilir.
Eğer 74HC00 takarsan lojik fonksiyon doğru olacağından çalışır. Birtakım istenmeyen hatalarla karşılaşılabilir.
TA6R