AC gerilim ölçümü yardım?

Başlatan MURSEL, 07 Temmuz 2007, 15:19:24

MURSEL

yukarıdaki sekilde bir uygulama yapıp ac gerilimi degerini ölcüp pic ile voltmetre tarzında bi uygulama ypıacam girişe ac 400 v uyguladım fakat voltmetreden 269v  sanırım bu deger etkin deger  diyotlarla dogrultup kondansötör cıkışındaki gerilimi ölctügümüzde 380 v  şimdi ben pic yazılımında formulü yazarken 249 ile 380degerlerini göz önünde bulunarak formul yazmammı gerek  voltmetrelerde veya bir fazın gerilimi ölçme yapıldıgında etkin degeri göz önünde bulundurularak ölcüm yapılır

Vet=249 Vdc=380     vdc=adc de işleyecegimiz deger  
aralarındaki kat sayı  380/249=1.526
okudugumuz gerilim degeri /1.526= fazın etkin degeri
seklinde  ölcüm  yapılabilirmi eksiklerimi veya donanımla olan daha pratik cözümler varsa  görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim  yardımlarınızı bekliyorum selametle (a.e.o)

remzi

Bir a.c gerilimi voltmetre ile ölçtüğünde etkin(effektif) gerilimini ölçmüş olursun. Mesela evimizde 220V deriz değilmi bu etkin değeridir. Birde tepe değeri vardır buda etkin gerilim*karekök iki dir. buda yaklaşık olarak 310V tur. yani gerilimin Vmax ı 310V tur. Etkin gerilimi ise 220V tur. sen ac 400V ölçmek istediğini söylemişsin bunu 1 adet yarım doğrultucu devre ile yapabilirsin. diyoyun çıkışına bir adet kond. koyarsınki gerilim max değerine şarj olsun. Bu değerde yaklaşık 400*1.41=564V olur.

yani senin yapman gereken doğrultucuyla gerilimi doğrult. gerilimini ölç ve ölçtüğün değeri 1.41 e böl etkin değerini bulmuş olursun...

(yanlız dikkatli ol unutmaki yüksek gerilimle çalışıyorsun. :( )

kolay gelsin...

MURSEL

teşekkür ederim  remzi  fakat kondansatörün max degerinde sarj olucagını belirtmişin yarım dalga dogrultma. ile ))) ben tam dalga dogrultma ile ve cıkışında kondansatör bagladım yukarıdaki şekildeki gibi sonuclarda mevcut  400 v  ac verdim girişine , dogrultma ve kondansatör cıkısından 380 v aldım burdaki celişkiyi anlayamadım acıkcası yani umax da sarj olmuyor  gibi  :cry:  :cry:  bende aralarında celişkili bir formul oluşturarak yapmayı denicem  sagol bilgilendidigin için

remzi

400V ac etkinmi Vmax mı? yani AC ölçü aletiyle mi ölçtün?

MURSEL

proteusta simulasyon için alternatöre 400v degerini girdim  sanırım umax gibi altarnatörün hemen cıkışını ölctügümde  yukarıdaki sekildeki gibi 269 buda etkin deger sanırm  ..............uygulama olarak denemedim asıl gayem 3 fazlı sistemleri ölçmek :)