trafik sinyalizasyon sayıcı uyg.sonunda bitti

Başlatan aykut54, 08 Temmuz 2007, 01:38:05

aykut54

HAYIRLI GECELER
arkadaşlar sonunda çok şükür trafik lambalarında kullanılan ledli sayıcı uygulaması bitti uygulamada karşılaşılan sorun; bilgisayarımın hızlı olmamasından dolayı proteusta çalışırken  biraz bilgisayarı kastı ve güzel bir sonuç alamadım ama bir arkadaşım bilgisayarında denedi sistem hızı 2.4ghz ve uygulama güzel bir şekilde çalıştı

sayıcı uygulamasında sayı 1'er saniye ile sayıyor ayrıca devre 2 şekilde yapıldı 1. ULN 2003A ile 2. ise bd140 transistör
VE seri bağlatıda yapılımıştır benim sormak istediğim siz değerli abilerime bu devre pratikte yaptığımız zaman bir sorun ile karşılaşabilirmiyiz ve bu devre pratikte proteusta olduğu gibi uzun zaman sağlıklı çalışırmı VE  led olarak parlak led kullanabilirmiyiz

DEĞERLİ abilerim devrede eksiklik veya yanlışlık varsa benide bu konuda uyarırmısınız daha pratikte yapmadım ama en kısa zamanda yapmayı düşünüyorum

proje yapımında sorduğum her soruya cevap veren @romeO123,@teknikelektronikçi,@göktuğ,@microcebel,@kazımuğur,@analzer,@chan86,@ycmy
kardeşlerime sonsuz teşekkürü bir borç bilirim
http://rapidshare.com/files/41622026/TRAF__304_K_S__304_NYAL__304_ZASYON.rar.html

aykut54

ayrıca bu uygulamanın baskı devresini bir arkadaşımız çizebilirmi

hatmeto

Selam;

Bazı hatalar gördüm  ;
1. Devre sayımları yaparken ileri doğru değil geriye sayması gerekli.
2. Devrede paralel bağlı ledlere 12V değil 5V vermen gerekir. (Seri ledlere 12V ver)
Ayrıca devrenin diğer ayakları nerede...

(Kavşak olduğunu düşünürsek düzen ve sinyalizasyon zamanları ne olacak.)
Bir admin ataasözü derki: "biliyorsan paylaş mod yapsınlar. bilmiyorsan sus banlamasınlar"

hatmeto

devrenin tam halini gönderirsen eagle da çizerim.
Bir admin ataasözü derki: "biliyorsan paylaş mod yapsınlar. bilmiyorsan sus banlamasınlar"

Cetinal

Alıntı yapılan: "hatmeto"Selam;

Bazı hatalar gördüm  ;
1. Devre sayımları yaparken ileri doğru değil geriye sayması gerekli.
2. Devrede paralel bağlı ledlere 12V değil 5V vermen gerekir. (Seri ledlere 12V ver)

paralel de 5 V olayı doğru hatta daha düşük bile olabilir kırmızı led ler 1.5 V ta yanar ön direnç de ekleyince işte 2V~2.5V filan yeter paralele olayında

ama seri bağlandığında led başı 1.5 den hesaplarsak zaten 8 led 12 V yapar koruma amaçlı direnç eklendğinde ise parlaklık sorunu olabilir biraz
ama 24V da tam sonuç alınabilir

aykut54

merhaba SEVGİLİ @hatemo sayım olarak geriye sayacak biliyorum kodda ufak bir değişiklik ile giderilir devrenin bütün uçları belli karmaşık olmasın diye kısayoldan yolları belirten hatlar var

seri yaptığımda 12v verdim ledler yanmadı nedeni ise ledleri yakacak gerilim olmaması daha sonra 24v yaptım oldu paralelde ise dediğin olur bd140 ile yapılan devrede +5v olur diğer uln ile yapılan paralel bağlantıda ise +12v olur şimdi denedim  ama yinede pratikte denemek gerekir daha yapmadım ama yapınca inşallah bütün notlar ile tekrar verilecek

devreyi iki ledle yapacam şimdilik 1 katı tamam
daha sonra ikinci hat yapılıp işlem bitecek sayma işlemi ise örneğin kırmızı led 15sn yanık kalsın sonra yeşil led 25 sn  yanık kalsın aynen böyle olacak ancak programı dün gece bitti geliştirecem o zaman tam manasıyla iyi olacak inşallah @hatemo kardeşim dediğim gibi bağlantılarda sorun yok yer kaplaması açısından böyle bir bağlantı yapıldı
kolay gelsin

feezent

Başlangıç için  forumdaki arkadaşların bi yorum yapabilmesi için güzel bir proje. Bu kısıma kadar bende geldim ancak takıldığım tek nokta; Eğer sinyalizasyon sisteminin, trafik ışıklarının sürelerini değiştirdiğini düşünürsek nasıl olacak , bu devrede pic basic ile yazılan kodun değiştirilmesi gerekiyor. Kendim üniversite 2. sınıf stajımı sinyalizasyon bölümünde yaptığım için baya bi araştırmasına girdim sonunda çalışan eski bir sinyalizasyon geri sayıcısı buldum. Eğer vaktim olurda bakıp anlaya bilirsem bilgiler verebilirim.
 saygılar
 :)