Maksimum 30kHz de 200A geçen AC Kabloda Akım Nasıl ÖlçÃ

Başlatan KORHAN, 10 Temmuz 2007, 20:17:05

KORHAN

Merhaba,

Yüksek 380 Volt Gerilim Geçen Bir Kablodan 50 Ampere Kadar Olan Akımları Pic Mikro İşlemcisi İle Nasıl Ölçebiliriz?Bu Konuda Çalışması Olan Arkadaşlar Varmı?

aslan_korhan

Akım geçen kablonun gerilim düşümünü ölçerek olabilir.
Örneğin kablonun 10-15cm'lik kısmını ölçersen burada çektiğim akıma doğru orantılı bir voltaj okursun.

Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

KORHAN

Pardon Özür Dilerim Pic Mikro İşlemcisiyle Ölçümü Değerlendirmem Gerektiğini Belirtmeyi Unutmuşum.Bu Ölçülen Akımı İşlemciyle Tespit Etmem - İşlemciye Ölçtürmem Mümkünmüdür.Bu Nasıl Olabilir.

z

380V girişli panolarda sıkca kullanılan akım trafoları kolay bulunabilen malzemelerdir.

Bir diğer çözüm ise elektronik akım trafolarıdır. LEM marka akım sensörleri (trafoları) piyasada mevcut olup biraz pahalıca olmasına rağmen sizi fazlasıyla memnun eder.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

KORHAN

ahmet2004 resimdeki devre anladığım kadarıyla +,- 50Amper ölçüyor ve bunu hem AC hemde DC gerilimde yapıyor doğrumudur.Birde hatta seri bağlanıyor olsa gerek kart üzeri Ic öyle gösteriyor bu devre İstanbulda satılıyormu?Biz bunu pice bağlayabilirmiyiz?Bu devre ölçüm yaptığı akım aralığında nasıl ve hangi değerlerde çıkış veriyor.Biraz fazla soru oldu ama cevaplandırabilirseniz sevinirim.

KORHAN

bunalmis LEM akım sensörleri gerçekten pahalı hem büyük kalıyorlar ahmet2004 ün resimde verdiği devreye göre bu devre pice makul bir şekilde bağlanamıyorsa LEM akım sensörlerinin 25 Amperlik ucuz olan modellerinden de kullanabilirim tabi.Bu LEM ler hatta seri bağlanmıyor herhalde beslemeleride simetrik orasıda sorun değilde işlemciye ölçüm yaptığı aralıkta bunlar tam olarak ne aralıkta ve tip değer gönderiyorlar baya inceledim ama biri diğerini tutmuyor sanki çıkışları modellere göre değişiyor gibi geldi bana.Tam olarak bunların 25 A. olanları ne aralıkta çıkış değeri üretiyor bir bilgin varmı?Hem AC hem DC bağlanabilirlermi?

z

Alıntı yapılan: "KORHAN"bunalmis LEM akım sensörleri gerçekten pahalı hem büyük kalıyorlar ahmet2004 ün resimde verdiği devreye göre bu devre pice makul bir şekilde bağlanamıyorsa LEM akım sensörlerinin 25 Amperlik ucuz olan modellerinden de kullanabilirim tabi.Bu LEM ler hatta seri bağlanmıyor herhalde beslemeleride simetrik orasıda sorun değilde işlemciye ölçüm yaptığı aralıkta bunlar tam olarak ne aralıkta ve tip değer gönderiyorlar baya inceledim ama biri diğerini tutmuyor sanki çıkışları modellere göre değişiyor gibi geldi bana.Tam olarak bunların 25 A. olanları ne aralıkta çıkış değeri üretiyor bir bilgin varmı?Hem AC hem DC bağlanabilirlermi?

Öncelikle ilk mesajımda cevap yazarken DC akım ölçmek istediğini dikkate almamışım.

LEM sensörün 8 Amperlik modelini yada 20 Amperlik modelini kullandım. Hangisi olduğundan emin değilim.

Kullandığım sensör 5V ile besleniyor ve 0 amper 2.5V a karşılık geliyor. +Imax 5Volta, -Imax da 0 volta karşılık geliyor.

Lem sensörlerle DC den yanlış hatırlamıyorsam 20Khz e kadar akım ölçebiliyorsun. (Belki de aralık çok daha yüksek)

z

Büyük kalıyor demişsin, benim kullandığım model yaklaşık 30 x 10 x 20 (mm) kadardı. Resmi hemen aşağıda. (Bendekinin +, out ve Gnd olmak üzere 3 ucu var. Resimdeki muhtemelen +V, -V, out, Gnd olmak üzere 4 uçlu.)

Sensörün kendisine ait  toplam 6 uç olmak üzere 3 akım taşıma iletkeni var.

Bunları seri yada paralel bağlayarak max ölçüm alanını değiştirebiliyorsun.

Ayrıyeten, istersen bu iletkenleri kullanmayıp sensörün ortasındaki delikten kablo geçirip, kablodan geçen akımı da ölçebiliyorsun.

Yaklaşık 6-7 sene önceki fiyatı 30 Mark dı. Şimdilerde fiyatı bir hayli düşmüş olabilir.

http://web4.lem.com/hq/en/component/option,com_catalog/task,displayserie/serie,LTS%20-%20LTSR/output_type,/

stlg

Sevgili kardesim

Hangi sensoru yada trafoyu kullanırsan kullan cıkıs gerilimleri 5v tu asıyorsa bu gerilimi gerilim bolucu direnclerle dusurup picin analog girisine baglamalısın ve programında bu olctugun gerilimi yani (akımı) istedigin seviyeye getirip gostergelere aktarmalısın kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

KORHAN

bunalmis,
bu Lem sensör baya küçük ve fonksiyonelmiş bunu şu anda İstanbulda nerden alabilir veya  getittirebiliriz sizden anladığım kadarı ile şu anda fiyatları 15-25 YTL civarında.Lem in 20Amperlik olan modelinden DC akımda 20Amperin üzerinde akım geçirince bozulmaz değilmi bunlar
Fazla akımda çıkış analog voltaj değerinin yükselemeyeceği kesinde (5 voltla beslendiği için) pdf de rastlayamadım fazla akımdaki davranışlarına bilgiye.

KORHAN

stlg,
İlk olarak Akımı ölçecek sensörü bulmam ve almam gerekiyor. işlemciye onun vereceği 4-20mA. veya 0-10 volt arası gerilimeri girmek ikinci ve kolay olan iş oluyor.Ben hiç yüksek DC akım ölçmek zorunda kalmadım bu zamana kadar.Bu ilk olacak.

KORHAN

Arkadaşlar mesajlar kesildi birden tatilemi çıktınız öylede olsa forma muhakkak uğrayın değerli bilgilerinizden mahrum bırakmayın bizi.
DC 25-50 Amper akımlar için bunalmis 'in tavsiye ettiği Lem markalı akım sensörü ile işimizi görmeye çalışacağız.Burda sorun yokda.
2 gündür araştırdığım kadarı ile 25-30kHz. AC akım ölçmede 50-200 Amper civarı ölçüm sahalı sensörlere çok az rastladım.Bunların da az adetli getirtilmeleri zor ve fiyatlarıda pahalı.

Konuyu toparlayayım; 30kHz. frekansa kadar ve ölçülecek akım sahası 200 Ampere kadar olan AC akımları ölçmek için nasıl bir sensör kullanabilirim.Böyle bir akım sensörü yoksa maksimum bu frekansdaki ve akımdaki AC akımları nasıl ölçebilirim.

Not: Sanayi tipi panolarda kullanılan Akım trafolarıyla bu iş görülebilirmi.
      Hafta sonuna girdiğimiz için bu trafoları piyasadan araştıramadım.

Herkese Başarılar.Sevgiler.