Neden MP3 player yapamıyoruz ?

Başlatan Maxim, 15 Temmuz 2007, 00:41:42

Maxim

Yani demek istediğim ,
Hep böyle revaçta olan ,belirli dönemlerde herkesin yapmak istediği ve yaptığı devreler vardır .
Bence şu sıralar yürüyen yazı devreleri çok moda .
Nereye baksan yürüyen yazı devresi yapan var .

Neden mp3 devreleri az ?

Dikkat ediyormusunuz ? çok basit yapıda bir tek chip ile çalışan (pic falan kullanmadan herşeyi içinde ) ve SD kart kullanan mp3 playerlar var piyasada .
Bu tip devreler neden yayılmıyor acaba ?

Herkesin yapabileceği ,pic controllü basit ama güzel bir o kadar da ucuz çalışan bir mp3 player devresi neden yok ?

İnternette bulunan bir kaçtane projeyi örnek göstermeyin lütfen ,onları bende biliyorum , üstelik o kullanılan " V " serisi (entegrenin ismi aklıma gelmedi ) ile başlayan entegreye vereceğiniz paraya 2-3 tane hazır yapılmış player satın alabiliyorsunuz .

Edit,

örnek olarak şuna bakın ,şaka gibi

tek entegre ,
usb bağlantısı var ,
sd card ile çalışıyor ,
kulaklık çıkışı var ,
volume kontrolüde var

unutmuşum ,içerisinde şarjlı pil de var ,usb den şarj oluyor .

upayi

Ben hazir sahte mp3 calalrlardan aldim fiyTİ 50 YTL Dİ 4 AY ONCE SİMDİ DAHADA DUSMUSTUR HERHALDE.ha niye yapmiyotuz dersen senin gosterdigin semada  genelde halk arasinda atmega diye tabir edilen cok bacakli ve bacaklari cok yakin entegre var bu entegreyi lehimlemek ya cok zor olur diyorlar yada imkansiz diyorlar.Bunun nasil lehimlendigi tAm olarak bilen yok
upayi developer free energy system (oler cell free energy motor design Guns design (magnetic guns=)

a.zorba

entegreleri lehimlemek okadar da zor değil müdür güzel anlatmış
http://picproje.org/index.php/topic,6856
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

Maxim

Alıntı yapılan: "upayi"Ben hazir sahte mp3 calalrlardan aldim fiyTİ 50 YTL Dİ 4 AY ONCE SİMDİ DAHADA DUSMUSTUR HERHALDE.ha niye yapmiyotuz dersen senin gosterdigin semada  genelde halk arasinda atmega diye tabir edilen cok bacakli ve bacaklari cok yakin entegre var bu entegreyi lehimlemek ya cok zor olur diyorlar yada imkansiz diyorlar.Bunun nasil lehimlendigi tAm olarak bilen yok

sahteden kasıt nedir ? :)
şimdi bu bendeki sahtemi oluyor ? halbuki geyet güzel çalışmakta .

atmega => yani atmel de bir microişlemci türü ,aynı pic serisi gibi
ama o resimdeki daha özel bir entegre herşeyi içinde ,bu iş için yapılmış olanlardan ve lehimlemesi de düşündüğün gibi zor değil ,o imkansız diyenlerinde dünyadan haberi yok heralde :)

buiba

iste mp3 calarlar icin tasarlanmis bir kac chip.ugrasmak isteyen veya daha once bu tip chip kullanmis arkadaslarin yorumlarini bekliyorum.

http://rapidshare.com/files/43310889/mp3_chip.rar.html

Analyzer

Selam,

MP3 çalar çalışması olan mp3dragon arkadaşımız var. Hatta kendisi projesinin tüm detaylarını forumda yayınladı. Mp3 çalar yapılamaz diye bir sıkıntı yok benim kanaatimce. Ancak herkes bir hayat gaalesi içinde, o nedenle son ürüne dönüşüp rekabet ortamında satılması güç ürünlere kimse yanaşmıyor. Siz diyorsunuz 50 YTL'ye aldım ben bunu diye. Büyük ihtimalle Çin'den 10-15 dolardan fazla fiyata gelmiyordur. Bu fiyata da ticari anlamda üretim satmak ve başarılı olmak bana göre çok zor.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

Maxim

Tabiki ticari yönden bakılırsa öyle ,
ama işin amatör ruhu var ,
yani " ben mp3 player " yaptım demenin bir espirisi var ,
çok daha pahalıya gelecektir o kesin fakat siz yapmış oluyorsunuz .

Bir sürü mp3 player chipi çıkmış bu iş için,
ama hala doğru düzgün amatör bir mp3 player yapamıyoruz ,benim tuhafıma giden o .

ama sürü sepet kayan yazı var ,bir sürü pic programlayıcı var ,vu metre var vs vs var .

İş o kadar basitleşmişki ,adam 1 tane entegre ve 1 tane sd kart ile mp3 player yapıyor artık .

Göktuğ

http://www.wara.com/modules.php?name=project&file=showall

SD/MMC MP3
mp3 cdrom
hard disk mp3

Üsttekiler bu konuyla alakalı olan projeler. Taice ögrenmeye calıstım ama 3-5 kelimeden öteye gidemedi. Ama siteye üye oldum :twisted:  8) Üyelik bir işe yaradımı diye soracak olursanız onuda çözemedim :P
Şemaları ve PCB dosyalarını veriyorlar. Yazılıma bakarsınız. En azından fikir olur.

CaFFeiNe

iyide o bir tane çipi 1 tane sd kart ile birleştirip mp3 player yaptıktan sonra "ben yaptım" demenin esprisi nerde kalacakki?

onun yerine bir tane pici bir tane V... tipi mp3 decoder ile ve bir tane hdd veya sd vs kart veya CDROM gibi birşeyle birleştirip bunlarla iletişimi sağlayan birsürü kod yazdıktan sonra "ben yaptım" demek daha anlamlı değilmi?

Maxim

Alıntı yapılan: "Göktuğ"http://www.wara.com/modules.php?name=project&file=showall

SD/MMC MP3
mp3 cdrom
hard disk mp3

Üsttekiler bu konuyla alakalı olan projeler. Taice ögrenmeye calıstım ama 3-5 kelimeden öteye gidemedi. Ama siteye üye oldum :twisted:  8) Üyelik bir işe yaradımı diye soracak olursanız onuda çözemedim :P
Şemaları ve PCB dosyalarını veriyorlar. Yazılıma bakarsınız. En azından fikir olur.

ne güzel bir yer ,
ama yazılar sanki ibranice gibi
Alıntı yapılan: "CaFFeiNe"iyide o bir tane çipi 1 tane sd kart ile birleştirip mp3 player yaptıktan sonra "ben yaptım" demenin esprisi nerde kalacakki?

onun yerine bir tane pici bir tane V... tipi mp3 decoder ile ve bir tane hdd veya sd vs kart veya CDROM gibi birşeyle birleştirip bunlarla iletişimi sağlayan birsürü kod yazdıktan sonra "ben yaptım" demek daha anlamlı değilmi?

evet doğru ,katılıyorum ..
ama o da yokki ,daha doğrusu konuya eğilen yok ,
halbuki picproje dergisi için ne güzel bir yazı dizisi olurdu bu .

files

Alıntı yapılan: "maxiboost"Tabiki ticari yönden bakılırsa öyle ,
ama işin amatör ruhu var ,
yani " ben mp3 player " yaptım demenin bir espirisi var ,
Vaktinizi heba etmeyin. işe yarar şeyler yapın. para etmeyecek şeyle uğraşmayın. bu bol vakitlerinizi çok ararsınız.  sonradan artık elinize bu vakitler geçmez. boş işlerle uğraşmayın. Dünyada olmayan birşey yapın. Olanın daha iyisini yapın. mp3 boş iştir. uğraşmayın.

15-20$a usb bellek , sd kart vs takılan FM dijital transmitteri içinde olan aletler var. Arabaya takıp arabanın radyosundan mp3ünüzü dinliyormuşunuz. 15 20$ USB bellek okuyucu stabil bir FM modualtör  ,  herşey dahil. bazı modeli daha pahalıdır. 15-20 olanı da vardı

profahmet

eğer böyle bir devre yapacaksan burada var.
http://www.techdesign.be/projects/020/020.htm
artık cep telefonları ve oto cd çalrlarda bile mp3 çalar var.
bu yapımı zahmetli bir devre. hazır almak daha uygun olur.
şuanda benim djital kamera bile mp3 çalıyor.

aslan_korhan

Bende katılıyorum ve amerikayı tekrar keşfetmek gerekmez diyorum.

Bunun yerine yine ayni kalitede daha az yer kaplayan, yani kompresyon oranı daha yüksek bir codec geliştirilebilsek baya işe yarar. Hem bu iş için el alemin hazır çiplerini kullanmamız gerekmez. Sonuç olarak standart bir bilgisayarla yapılabilecek bir iş.

Tabiki zor şeyler bunlar. Ama MP3 formatıda Almanyada bir ünversitede geliştirildi sonuç olarak. Biz neden yapamıyalım?
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

Maxim

Peki arkadaşlar anlaşıldı ,
hiç birşey yapmayalım ,nasılsa yapılmışı var .

Hani cem yılmaz espirisi gibi ,
-kartonu buradan makas vasıtası ile kesiyoruz " ama burada kesilmişi var " ,sonra uhu ile yapıştırıyoruz " ama burada yapıştırılmışı var "

Burada bir liste hazırlamaya gerek yok ,forumda yapılan her proje ,neredeyse tamamı daha önce yapılan şeylerden oluşmakta aynısı olmasa bile benzer .Arada tek tük özgün tasarım bulunmakta .

ama mp3 deyince herkes " ne gerek var " diyor , peki .

Lisedeki çocuklar anfi ,vu metre yapmaya devam etsinler madem ,
soran olursa da ahahaa git karaköyde satılıyor ,15 dolara almayanı dövüyorlar deriz .