Pic ve USB

Başlatan creemstorge, 15 Temmuz 2007, 22:30:12

creemstorge

Merhaba arkadaşlar.
PIC ile USB 'ye takılan bir klavye yapabilir miyiz? Ben PIC Basic Pro biliyorum azboz ETE hocanın verdiği derslerden kaptım bişeyler ,eğer bu iş mümkünse tamamını da öğrenirim.

Forumda USB için açılan topicleri inceledm ama anladım ki hala kimse tam olarak bir sonuca ulaşamamış.
@bunalmis kullanıcı isimli üyenin USB çalışmasını inceledm ama benim bilgisayarımda paralel port bulunmadığı için pek ilgi gösteremedm.

USB/RS232 dönüştürücü bir aparat kullanıyorum.

İstiyorum ki PIC ile yaptığım ve üzerinde fazla tuş bulunmayan bir klavyeyi USB den bilgisayara takıp , tanıtmak ve onu bir klavye olarak kullanmak.

Yani bilgisayara taktığımda Yeni Donanım Bulundu diyip driver sormasını istiyorum, işin driver kısmı için birkaç yazılım indirdm ve kurdum, elimde bulunan bazı ufak tefek donanımlara driver yazabildim ama ben istiyorum ki kendi yaptığım donanımım olsun, zaten klavye mouse türü aygıtlar HID ( Human Interface Device ) sınıfına girdiği için sürücü yazmak kolay oluyor ama iş donanımı yapmakta.

ft232 kullanmamı tavsiye edenler oldu ama kimse bu konuda net bir bilgiye sahip değil. Sizin bu konudaki görüşlerinizi ve tavsiyelerinizi almak isterim?

Herkese kolay gelsin, iyi günler.

raltin

selamlar,

Bende şu an pic18f2550 ile yaptığım bir proje için delphi'de kod geliştiriyordum. Ft232'yi pek tavsiye etmem, yazılım ve driver konusunda seni çok kısıtlıyacaktır. bu konuda pic18F2550 veya 4550'yi tavsiye ederim. (pic16 serisindende USB destekli bi tane vardı ama hiç kullanmadım ona bişey diyemiycem ) bu entegrelerle bilgisayarın taktığın pic'i ne olarak göreceği tamamen sana bağlı. birde DDK ile driver yazabiliyosan hele tadından yenmez :), yok ben DDK'dır jungo driver kittir uğraşamam diyosan ister Pic'i HID gibi gösterirsin istersen microchip'in verdiği örnek driver'ı kullanırsın.
Bunalmış hocanın yazısını okuduysan USB'nin nası çalıştığı ile ilgili bilgi edinmişsindir. başlangıç olarak http://www.hobbypic.com/index.php?option=com_content&task=view&id=14&Itemid=32 sitesindeki uygulamayı yapabilirsin. yine aynı sitede USBNut projesi bunun biraz gelişmişi. yine aynı pic ile yapılmış inceleyebileceğin bir proje http://www.semifluid.com/?p=24
bu projede HID kullanılmış ve daha büyük veri blokları transfer edildimiş. HID geliştirmek için işine yarayabilir.
Kolay gelsin,

creemstorge

Altın değerinde şeyler yazmışsın çok teşekkür ederim.  Bir de, Jungo ve DDK ile uraşırım  :) zaten Jungoyu inceledm. Yapacağım aygıt HID olacağı için işim kolay olacak diye düşünüyorum.

Peki 18f2550 yi karaköyde ya da kadıköyde hangi elektronikçide bulabilirm?

remzi

altan elektronik te var.

Be elektronikçi çok çeşitli mikrodenetleyiciler getiriyor.

kolay gelsin...

creemstorge

Bugün gittm de 18f2550 bulamadım ya. Altan elektronik tam olarak nerde, selanik pasajında mı?

He bu arada arkadaşlar herkesin proje hakkındaki görüşlerini bekliyorum hala. Siz profesyoneller biz acemileri eğiticeksiniz ki, biz acemiler de profesyonel olduğumuzda acemileri eğitebilelim. :)

raltin

bende altan elektroniği bulamamıştım :)
selanik pasajında 3. katta biyerden almıştım ismini tam hatırlamıyorum ama sanırım gizem elektronikti. fiyat olarak 16YTL dedi 15'e bırakmıştı, biraz yüksek geldi ama başka yerde bulamadım.

Edit,
bu arada başka bir mesajdan Altan'ın adresini buldum.

ALTAN ELEKTRONİK
Selanik pasajı no:32
Karaköy/İstanbul
tel:0212 243 13 95

Cetinal

bu arada hatırlatıyım site de bi zamanlar vardı  18F2550 getittirme projesi ona da bakın isterseniz sizin için baya uygun olur

e3

O projede 18F2550 isteyeni çok olmadığı için öyle kaldı, talep çok olmadı, isteyende biraz fazlaca verip İstanbul ve Ankara'dan buldu.Ancak yine istenirse ve talep çok olursa getirtilmeye çalışılabilir.İyi çalışmalar.İyi günler.
.eem.

creemstorge

Peki arkadaşlar ben daha önce hiç USB kullanmadım, bu projede neler yapabiliriz? 18f2550 de ilk defa kullanacağım bir PIC ve pek tanımıyorum 64 tane tuş bulunmasını istiyorum bunlar sadece klavyedeki harfler. PIC'te yeteri kadar Port yok. Nasıl yaparız ne ederiz?

remzi

ALTAN elektronik tarif edeceğim adreste. özdisanı herkes biliyor diye tahmin ediyorum. Özdisan ile ile özdisanın hemen sağında bir cami var. Cami ile özdisanın arasındanki yoldan geçiyorsunuz. 30m yürüdükten sonra karşınıza çıkan pasajın 3. katındaydı. Dikkat sol taraftaki pasaja dönmeyin. Bu dediğim yer karaköy pasajında. Selanik pasajında değil.

Eğer bulamazsanız oradaki dükkanların birine sorarsınız. :D

herkese kolay gelsin.

e3

Yanlış biliyor olabilirim tabi ama 64 adet tuş için 8x8 matris kullansanız ve hatta yapabiliyorsanız, elde ettiğiniz her 8  bit için bir de paralel giriş seri çıkış shift registerla Pic'e sinyal girseniz Pic'in sadece 2 pinini kullanırdınız, üstadlar daha iyi bilgi verebilirler, bendeki sadece hayalde olabilir :roll: İyi çalışmalar.İyi günler. :)
.eem.

creemstorge

Verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim arkadaşlar.

Ama ben bu USB olayını tam anlayamadım. Şimdi ben bu PIC in ne aygıtı olduğunu tanımlayan kodu PIC e mi yükliyicem.? driver ını da jungo dan mı yapıcam nasıl yapıcam anlamadım. Beni biraz daha bilgilendirirseniz sevinirim.

teşekkür ederim. iyi günler.

vsalma

Microcode studio ile gelen EasyHid örneklerini incelemenizi öneririm. Sihirbaz   size taslak olarak hem pic tarafının hem de pc tarafının yazılımını üretecek.
www.piccoder.co.uk de bir makale vardı c# ile kullanmak isterseniz. Ama bu iş en kolay dediğim gibi EasyHID ile yapılır.

creemstorge

Ben Proton IDE kullanıyorum ve 2.2.0.20 versionu. EasyHID kurunca Proton 3.0 dan ileri bir version olmalı diyor. Forumda Proton3 ya da daha ileri bi sürümü aradım, birtane USB key ile çalışan Develpoment Suite indirdm ama setup dosyasının içinde trojan gibi görünen bir dosya olduğu için kurulum hep %76 da kalıyor. Sonunda vazgeçtim ve kaldırdım onu.

Şimdi de Proton 3 arıyorum. Ya da ileri bi sürümü olabilir. Eğer proton linkine sahip olanlar varsa paylaşırlarsa sevinirim.

Herkese kolay gelsin

e3

Easy HID için daha önce kullananlar PBP ve MCS kullandıklarını yazmışlardı, Proton'da çalışanını duymadım.Micro Code Studio ve PBP indirip denerseniz sizin için bir alternatif olabilir.İyi çalışmalar.İyi günler.
.eem.