128x64 Line Address

Başlatan mesmert, 17 Temmuz 2007, 10:57:28

mesmert

Selam arkadaşlar aşağıdaki data sheet line address ile gösterilen kısım neyi ifade etmektedir. Ben bir deneme yaptım lcd üzerinde yazılan bütün yazılar kaydı. (Line Address lcd komut olarak gönderip daha sonra veri gönderdim.)

DumrulBey

Dostum anladığım kadarıyla kendi karakterlerini tanımlıyorsun. Şöyle sesli düşünür gibi yaparasak yardımcı olabilirmiyim:

Data adresleri ortak olduğuna göre ve her cycle'da bir sütun bilgiyi gönderebiliriz. Dolayısıyla önce sayfayı seçeceğiz. Şimd biir döngü içerisinde Line Address denilen satır adresleri bir arttırıp veriyi göndereceğiz. Dikkat edersen her sayfanın adresi farklı. Yani data adresi gibi ortak değil. O yüzden bu döngü içerisinde belki sayfa bile seçmene gerek yok. Tüm sayfalardaki karakterleri değiştirebilirsin. Sonra mode değiştirip yazıyı ekrana getireceksin.

Evet, son yazdıklarım bana da mantıklı geldi. Datasheet'in tamamın göremediğimiz için uygulama nasıl bilmiyorum. Ama tanımlamalardan sayfa değiştirmeden önce 8 bitlik sütun bilgisini set edip satırı bir arttırırsın. Sınırları da page address denilen kısım belirliyor. Başka sorun var mı?

Kolay gelsin...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

mesmert

Line yaptığım tecrübe sonucu her iki chip on olduğu zaman line address artırdığın zaman GLCD ekrana komple birbir artıyor.

Benim yapmak istediğim KS0108 GLCD tabanlı ekranlarda ekranada sayfanın ortasında bir karakter harfi yazabilmek.