sıcaklık ölçmede yardım!

Başlatan berkay_yalan, 20 Temmuz 2007, 16:25:39

berkay_yalan

Selam arkadaşlar,

Termometre yaptım 3 adet, 3 farklı yerden 3 farklı sıcaklık ölçüyorum.  Ölçtüğüm değerleri 12 saat arayla kaydetmem gerekiyor. Bunu en kolay yolu ile nasıl yapabilirim. ?

Ersin

1 pic + 3 tane ds18b20 + rtc
entegresi gerekiyo.
pic 16f628 olabilir , isi olcmeye gelince ornekler mevcut forumda.Birde rtc entegresi gerekiyo ( bunun ile de ornekler var forumda )mesela ds1302 gibi, baska lari da var bu sana kalmis bisey.
Saati ayarlarsin alarm yerine ds1820 den oku dersen olur.

Cok uzun tutman gerekiyorsa degerleri mesela: aydan aya aktaracaksan, kayid edilen bilgiler icin birde eprom takman gerekecek.

erdinch

başlık açmadan bu konu altında sorayım dedim.

Ben ds1820 ile ölçüm yapmak istiyorum.fakat ölçeceğim alan 10X100 metre. 1000 m2 lik bir alan.

Bu alanın sıcaklığını ölçerken sensör yerleşiminde nasıl bir yöntem izlemeliyim:?ds1820 bu iş için uygun mudur?

Mikrodenetleyici ile sensör arasında 100 m lik bir kablo olabilir.Bu durumda veri kaybı yaşar mıyım? Yaşamamak için ne yapmalıyım?

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

Ersin

her ds1820 ye bir pic ve bunu rs485 uzerinden gonder. Bunlardan cok olmayacak herhalde diyelim 20m ara ile ise 5 adet gerekli olur.

Yada para ve zaman sorun değilse wireless yapabilirsin 433mhz lik vericilerle.

erdinch

Alıntı yapılan: "Ersin"her ds1820 ye bir pic ve bunu rs485 uzerinden gonder. Bunlardan cok olmayacak herhalde diyelim 20m ara ile ise 5 adet gerekli olur.

Yada para ve zaman sorun değilse wireless yapabilirsin 433mhz lik vericilerle.

peki hocam rs485, 1 pic ve 1 mux ile halledebilir miyim ?

Ersin

MUX gerekmez burada, her ds1820 nin yanina birer pic koyman lazim.Ds1820 den bilgiyi alip rs485 uzerinden genderecek.

Tek pic ve birkac ds1820 ile olmaz,sundan dolayi mesafe yi pek uzun tutamiyorsunuz ds1820 de.

rs585 de ,ds1820 de de mux gerekmez.Nasil baglandigini, nasil calistigini forumda bulabilirsin.

lamercik

DS1820 ısı sensöründen vazgeçin derim ben sizlere. zaten piyasada çok fazla bulunmuyor. bulunanların ise çoğu patates baskı çıkıyor. muadili olan 18B20 sensörü ise karakteristik eğrisinde bazı sorunlar var. tavsiyem gene dallas firmasının DS1821 ısı sensörüdür sizlere.