Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

üç faz pwm

Başlatan emrah_elektronik, 22 Temmuz 2007, 16:31:19

emrah_elektronik

arkadaşlar bize sunulan projede üç faz olusturmamız gerekiyor ve bu üc fazın pwm lerini değitirmemiz gerekiyor ve sadece 12 v akü ile

biz ilk olarak aküdeki gerilimi dc/ac konvertör yaparak 12/220 ac elde ettik ve bu 220v gerilimi  üç faz sinüsü nasıl elde edecegiz

erkan614

ya yaparsın zor bişegibi değil (yaptıklarına oranla) ama bence f877 kullanma 3 adet ccp modulu olan bi md kullanırsan 120 derece açı farkını daha rahat tutturursun  gibime geliyi yoksa 3 adet pici haberleştirmen gerekebilir veya daha iyisi f877 ile haberloeşen bir adet pic ile ccp modulu kullanmadan 3 adet pwm üretme işine gircen bunun için usartlı bişe seçersin

ayrıca bu işi picle yapmak nekadar doğru olur bilmem  ben stajımı medelde yapmıştım bilirsiniz belki adamlar bunun için isp falan kullanıorlar yani daha doğrusu profosyonel cihazların çoğunda o kullanılıyor ama madem siz ipm kolaylığına gitmişsiniz en azından dspic kullanın
iyi çalışmalar

bu arada proje bittimi burda yayınlarsınız herhalde  :lol:  :lol:
boyle ticari bi cihazı açık kaynak yapmak çok guzel olur  :lol:  :lol:

bu arada sizin firma hangisi :?:

Erol YILMAZ

Yazılımla, mantıklı bir algoritma ile CCP vs kullanmadan
3 faz PWM üretilebilir........... diye düşünüyorum.

emrah_elektronik

projemiz cok yavasta ilerlese bir arkadasım ve ben ile devam ediyor.baya bir araştırma yapmamıza gerek

stlg

Formumuzdaki motorlar-suruculer bolumunu inceledinizmi
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

erkan614

tabi şimdi git haydardan sürücü şemalarını iste demiorum :)
iki yaz önce ben ordaydım ama dc kart kontrol kısmındaki arkadaşlar yardım ederler eğer ordan ayrılmadılarsa neyse medelin kartlarını ve onların tasarımını yapan adamı azçok biliyorsundur şimdi o reterm die indiksyon ısıtma cihazları yapıo (iki sene önce öyleydi) neyse kartlar isp turu işlemci kullanıo ve rahat rahat istenilen her sinyali verio
tavsiyemi belirttim yapcaksan dspic ile yap
3 faz icin ccp kullancaksan biraz sorun oluo bi şekilde harici olarak ccpler arasına 120 derece faz farkı koyarsın veya ccp kullanma erol hocanın dediği gibi ii bi algoritma işini halleder
:? galişba aynı şeyleri tekrarladım  :roll:

kolay gelsin

bu arada medel encoderli ac servo yu bitirdimi?

emrah_elektronik

calısmalarımız sürüyor mekanik üzerinde yogunlastık cok yavas gidiyoruz ama cok harika olacak gibi görünüyor pic c compilerde yazıyoruz

Mnemonic

Selam arkadaşım;

bu sorunu çözmen oldukça kolay aslında
DsPic 30F6010 veya DsPic 30F3010 gibi modellerde normal pwm haricinde birde motor pwm başlığı altında 3 yada 4 adet pwm modulu varki bunlar otomatik olarak faz farklı olarak ayarlanabiliyor

mhk

IR2130 'u bir inceleyin (Umarım yanlış hatırlamıyorumdur.) Bu entegreyi test etmiştim. Koruması var. Yani aynı anda 2 kolu iletime sokmaya izin vermiyor. Bu açıdan bakıldığında herhangi bir mcu ile yazılımsal pwm ile bu entgre kullanılarak çözüm üretilebilir. Tavsiyem pwm için kullanılan mcu sadece pwm işini yapmalı. Harici UART'ı olanlar kullanılmalı. Bu sayede en az kodla pwm üretildikten sonra UART ile pwm frekansları kontrol edilebilir.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana