Atom Saati...

Başlatan XX_CİHAN_XX, 22 Temmuz 2007, 22:14:57

XX_CİHAN_XX

Bu aralar uydudan veri alımı üzerinde çalışıyorum.Ve uydudan aldığım saat bilgisi UTC(atom saati) olarak gönderiliyor.Bu atom saati nedir? Normal saatten farkı varmıdır?
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

raltin

mustafacan

biara discoveryde izlemiştim saat hesabı atomun çekirdekleriyle falan eşzamanlı bişiler bişiler anlattılar. bi ülkede atom saati yapılmış ve en doğru saatmiş. hesabı çekirdeklerin bilmem neyine göre yapıyolar... yeterince aydınlatamadıkkusura bakmayın. :lol:
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

e3

Eğer yanlış bilmiyorsam 10^(-9) hassasiyetle çalışan ve atom elektronlarının titreşimleri baz alınarak yapılan çok hassas saatlerdir.Bunun bir örneğini netten NASA sitesinde görmüştüm.Saatte yanılmıyorsam 100lerce hane vardı, zaten geri kalan haneleri okuyamıyoruz :D Öylece akıp gidiyorlar, çok hassas uygulamalarda kullanılıyor ancak uydudan aldığınız atom saati, elektronik devre kartındaki sinyal gecikmelerinden etkileneceği için bize göre önemsiz, bilim adamlarına göre çok değerli zaman kayıpları yaşanıyor :D Netten Atomic Time, timeline gibi anahtar kelimelerle arama yapabilirsiniz.İyi çalışmalar.İyi günler. ;)
.eem.

ipek

4 adet farkli firmalarin urettigi gps'lerin hepsini ayni masaya koyuyoruz
birbirlerine karsi teknolojik ustunlukleri mevcut ama bu konumuz değil
saatlere sapka cikartmak gerekiyor gozle hepsini ayni anda takip etmek mumkun gozukmuyor fakat saat basi bib sesleri ayni anda tek ses tek yurek ahenk farki yok kusursuz askeri acidan mutlaka onemli islere yariyordur muhakkak yoksa bu kadar yatirm yapilmazdi biz bundan nasil faydalanabiliriz acaba ?????

digi_micro

Uydu yayınıda kullanılan atom saati ulusal bir atom saati yayınından alınan saat bilgisinin uydu aracılığıyla yayınlanmasıdır. bu saati 3 milyon senede bir saniye hata yapar ama uydu yayınındaki iletim ve işleme gecikmelerini göz önünde bulundurursak normal quartz saat bile daha hassas çalışır..
Almanya gibi bazı avrupa ülkelerinde bu atom saat sinyalleri havadan 77,5 Khz ile yayınlanır. bildiğim kadarıyla 1970 li yıllardan beri bu sistem mevcut ve DC77 adıyla anılıyor.  Trakya bölgesinden kısmen bu sinyallerin alındığını bir kaç kişiden duymuştum günümüzde bu konuda fiber optik kabloyla  9.1926-GHz frekansında özel uygulamalarıda var. Ayrıca bu tür

saat yapmak isteyenler için oldukça basit devreler nette var
burada yayının detayları ve kapsama alan haritası var
bu da cin malı bir atomik kolsaati yaklaşık 800usd

ipek

merak edip DCF77 tabanli bir saat aldim fakat Almanya saatini gosteriyor
bulundugum yerden (Istanbul) gayet iyi calisiyor saatin ayar derdi olmadigi icin isik ve alarm butonlari var saati kutusundan cikarip pili taktiginizda butun rakamlar 000000 10 dakika sonra saat saniye ay gun tarih hepsi havadan geliyor bunun alici kismini kullanip bir proje yapayim dedim pic ile boyle bir projede bulamadim insan 2 saat +- offset koyar sanki sozlesmis gibiler TURK'ler kullanmasin diye hicbir projede offset yok
:lol: