Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Proton Label'i Görmüyor ?

Başlatan e3, 29 Temmuz 2007, 12:59:10

e3

Proton'un 2.2 versiyonunu kullanıyorum.BASLA isimli bir etiket tanımlıyorum, bu etiket LABELS altında gözüküyor.Ancak derleme yapmaya çalıştığımda "Label BASLA not found" diyor.2 tane Goto BASLA var sadece 1 tanesinde bu sorunu yaşıyorum.Diğerinde boşluktan dolayı tanımıyordu, silip tekrar yazınca düzeldi.Programın sonundaki Goto Basla ise derlenmekte inat ediyor.O kadar sildim, tekrar yazdım ama biçare haldeyim. :D Daha önce bu şekilde sorun yaşamış arkadaşlardan yardım istiyorum :roll: Şimdiden teşekkürler.İyi günler.
.eem.

OG

Benim karşılaştığım bu gibi durumlarda çözümlerim şu şekilde olabiliyor.

Tanımlamalardan, atamalardadan (define, variables vs) hemen sonra GOTO BASLA yazın. BASLA etiketini ve devamındaki kodları en sona kaydırın. Diğer tüm kodlar bu ikisinin arasında kalsın.

DEFINE ....
DIM X AS ...

GOTO BASLA
.
.
'diğer kodlar bu arada olacak
.
.
.
BASLA:
'Basla altındaki kodlar, tekrar yukarıdaki bölge içine göndermekte fayda var.

Ayrıca kodlardan sonraki boşlukların sayısı çok olursa hata veriyor.
Örnek,
PORTB=0 boşluk ........çok sayıda boşluk
İşte bu boşluklar da sıkıntı çıkarıyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

aslan_korhan

Bendede bir ara olmuştu. Aslında programda farklı bir sorun vardı. Fakat Proton labeli bulamadım diyordu. Bende baya bir label ile uğraşmıştım. Hiç alakasız bir sorunu düzelttiğimde ise label hatasıda düzeldi. Protondan kaynaklanan küçük bir "bug" herhalde...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

e3

@ OG hocam, evet boşluklardan kaynaklanan bir tane Goto Basla'yı düzelttim ancak programın en sonundaki
Goto BASLA
END

satırında Baslayı hala bulamadım diyor.Birini görüp diğerini görmemek programın kendine gördüğü bir hak heralde :D Dediklerinizi de uyguladım ama sonuç sıfır.

@Aslan_Korhan hocam, Proton'da galiba kırıkları kullandığımız için bazı buglar oluşmuş olabilir.Sorunu zaten MCS de derleme yaptırarak çözdüm.Cevaplarınız için teşekkür ederim.İyi çalışmalar.İyi günler. ;)
.eem.

showtime

sebebini anlamadığım şekilde bazen benim başıma da geliyor. benim bulduğum çözüm biraz sinir bozucu olarak label ismini bul-değiştir ile değiştirmek.
saygılar

e3

@ Showtime hocam, maalesef dediğiniz label ismini değiştirmek çözüm olmuyor, zira program sanki benim sondan bir önceki Goto satırımda kıl varmış gibi :D hata veriyor.Yani ondan öncekilerde sorun yok.BASLA etiketini PICPROJE ile değiştirsem bile biçare, yine o son Goto satırında hata veriyor.Bende kodları tekrar MCS'ye göre uyarlayıp derleme yaptırdım.İlginiz için teşekkürler.İyi günler. ;)
.eem.

files

inlude var mı? vARSA ONDAN OLUYORDU.

alt dosyaya gidiyoruz en başta
goto altson

'yazıyoruz

enalta da
.....................
..............

'en alt

altson:  'bundan sonra birşeyyok. end var
end

Ana programımız da şöyle oluyor

Bu şekilde olunca çözülmesi lazım. Helpde de yazmış. metal versiyon kullanıyorum.

goto ana

include "alt1.bas"
include "alt2.bas"
include "alt3.bas"

ana:

.....

'anaprog sonu
end

e3

Hocam maalesef INCLUDE'de yok. :D Forumda bir başlıkta Proton'un 3 versiyonun indirip kaldırdıktan sonra program sanki tuhaflaştı ama sadece bu kodda.Diğer kodlarımın hepsi çok güzel derleniyorlar.Sorunu bir türlü bulamadım, bende yakasını bıraktım artık ne yapayım :) İyi günler.
.eem.

files

proton picbasicden daha iyi. kendini zorla ve sevmeye çalış.

e3

@ Files hocam, zaten Proton kullanıyorum, yakasını bıraktım dediğim şey kod parçasıydı zaten. :D O da sorun çıkardığı için, yoksa kodlarımı Proton'da yazıyorum, şu an içinde bırakmak gibi bir niyetim yok :) Saygılar.İyi günler.
.eem.

OG

Protection,
kodları copy yapıp notepad e yapıştır. Kod ile açıklamalar arasındaki ve satır sonlarındaki boşlukları kontrol et, fazlalıkları sil, sonra bunu protonda yeni boş bir sayfaya kopyala, belki düzelir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.