rf ile ses iletiminde sifreleme

Başlatan selvi, 01 Ağustos 2007, 20:13:07

selvi

kablosuz ses iletmek icin ne tur elemanlara ihtiyac var.ses kalitesi,sesin pic v.b elemanlarla şifrelenmesi mumkun mu?ve nasil?
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

stlg

Sevgili kardesim

Sesi once yuksek cozunurlukte dijital hale getirmelisin daha sonra degişik sekillerde (rf,optik,vs) bu bilgiyi karsı tarafa gondermelisin aynı cozunurlukte bu işlemin tersini yaparak  analog hale getirip cıkısını almalısın bu sistemle gonderilen dijital veri ile oynayıp şifreleme yapman mumkun olur sanıyorum kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

aslan_korhan

Daha kolay bir yol olarak ses frekansını birkaç kilohertz yukarıya kaydırırsın.
Örneğin ses 3KHz ise bunuda 10KHz yukarıya kaydırdıysan normal bir alıcıdan çok tiz ve anlaşılmaz birşeyler duyarsın. Bu işlem NE567 ile yapılabilir.
Cine-5'de ve SENAO marka uzun mesafe telsiz telefonlarda buna benzer bir sistem kullanılıyor.
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

mustafa_cmbz

peki sesi nasıl analog olarak iletirken nasıl şifreleriz mesela bir tane fm vericimiz var ama biz bunu diğer radylardan dinlenmesini istemıyoruz bunun için sadece bizim alıcı olarka kullandığımız radyoya nasıl bir işçilik yapmamız gerek...

fatihsatir

Mustafa_cambaz, korhan arkadaşımız zaten bunu ifade etti. Yani analog bir ses sinyalinin frekansını belli bir ölçüde yukarıya kaydırıp modüle ettiğinde daha sonrada karşı taraftan aındığın taktirde aynı şekilde demodüle edildiğinde ses sinyalini anlamlı olarak siz duymuş olursunuz.
Dünya güzelliklerine dalıp ahiret hayatını unutma..!

alieren

sevgili aslan_korhan ses frekansini nasil yukari kadiracagiz. hazir modul kulanirken yada hazir gelistirilmis bir telsiz cihazi icin bu dediginiz yontem uygulanabilinirmi? nasil? saygilarimla.

aslan_korhan

Bir ara Cine-5 sesi çözmek için NE567'li devreler vardı. Net'e ararsan bulabilirsin. Bu devreyi ufak tefek değişiklikle göndermede kullanabilirsin...

Telsiz sistemlerinde kullanabilirsin ama sesi çok fazla yukarıya kaydırmak iyi olmaz çünkü telsizlerin maks. sapması +/- 5KHz. Hem bu frekansların üzerindeki sinyalleri filtrelerden dolayı çok iyi geçirmez.
Ama bir arkadaşım böyle bir sistemi telsize uyguladı ve kullanıyor...
Hazır şeması elinde varmı diye bir sorarım...

selvi

denizcilerin kullandigi cihazlarin ses iletim sistemi nasil yada polislerin,zabitalarin kullandigi el telsizlerin semalari yok mu?bunlarin mantigini calisma sistemi hakkinda nasil bilgi edinebilirim.site veya kaynak yok mu?unuversitelerde bunlara iliskin tez veya farkli arastirmalar mevcut mu?bu tur seylerin ogrenme mantigi nasil olacak.lutfen bilgisi olanlarin bu konularda tecrubelerini -bilgi edinme ve kismi pratik denemelerle bilginin pekismesi icin neler yapilmasina donuk - paylasmasini bekliyoruz ustadlarimizdan.

OG

Şema iş görecekse buyur Motorola GP 300, efsane marka ve model, Mercedes 302 gibi.

http://rapidshare.com/files/47399581/sema.zip

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

alieren

arkadaslar Net'te arastirirken buldugum bir ses şifreleme ve şifre cozme devresi buldum. kendim henuz gerceklestirmedim. ugrastikca ulastigim sonuclari yazarim buraya. tabi tecrubeli arkadaslarin tecrubelerinede ihtiyacim olacak.

http://rapidshare.com/files/47450950/ses_encod-decod.rar.html

aslan_korhan

@alieren

Özel mesajına cevap yazmayı unutmuşum  :oops:
Senin dediğin devrede 4MHz kullanmanı tavsiye etmiyorum,ayrıca 4060'ın farklı bacağından farklı bir frekans almakta işe yaramaz. Örneğin 4060'ın çıkışında 5KHz varsa bunun bir altı 2.5KHz ve bir üstü 10KHz olur. Ama dediğin gibi bu ses kaydırma frekansını bir PIC'tende elde edebilirsin.

Ayrıca CCTCS sesi şifrelemez, sadece dinlediğin telsizin ses çıkışını uygun kot geldiğinde açar...

selvi

bir hassas mikrofon ile alinan sesin dijitale cevirip data iletimi yuksek olan moduller ile iletimi yapilabilir mi?bunun icin modulun data iletimi en az neolmalidir.38400bit/s yeterlimidir?