isiste çalışan devre gerçekte çalışmıyor..

Başlatan mustafa_cmbz, 02 Ağustos 2007, 00:06:41

mustafa_cmbz

merhaba arkadaşlar ben bir tane tel dinleme cihazı yapmak istiyordum  onu da pic ile kontol etmeyi felan..daha sonra az biraz pic basic öğrenip 16f877 ye bişeyler yazdım programda açılış ekranı felan var işte bazı ıflı dönguler var ve birde menu yaptım işte hop. menuden secip işte set tuşuna basarsan on olur up tuşunabasarsan off olur felan buraya kadar sorun yok devreyi isiste simule ederek  hatalarımı giderdim ve isiste sorunsuz çalışmakta fakat devreyi pertinaksa kurdum fakat sadece lcd yi 3 tane butonu ve pul down dirençlerini koydum dedim lcd çalışıyormu diye diğer elemanların bağlı olduğu ayaklar ise boşta pull down direnci olarak 10k kullandım acaba ondamı bilmiyorum şimdi devreye enerji verdiğimde şöyle oluyor..

lcd'nın ışığı yanıyor. bazen kareler çıkıyor.güç kaynağını açıp kapaıyorum sonra açılış ekranı geliyo."4_knl_tel_dinleme cihazı" sonra diğer ekran görüntüsüne geçiyor."program yuklenıyor" ve sonra"cihaz beklemede menu=> set" diyor takılıyor kalıyor bazen program yuklenıyor yazısında takılıyor acaba krıstaldemı, beslemedemi ,boşta bıraktığım ayaklardamı ,progrmadamı yoksa 16f877 nini pinlerinden mı kaynaklanıyor (yanı acaba kullandığım pinlerin özelliklerini kapatmamış olabilrmiyim ondan parazit yapıp progmramı karıştırıyo olabilrimi acaba veya kitliyor olabilrimi bu devrede 4hmz lık krıstal kullandım acaba pause komutlarında mı dedim ama ondanda değil gibi duruyor) birde pull down dirençelrini 10k kullandım fark edermi.

cihazı açığımda kitlenen yere kadar olan programın kodu bir hatamı var acaba ve birde pinleri on off yapılan yere dikkat ederek bana nered yanlış yaptığımı sölersenız sevinirim ilk 16f877 programlayısım cunkı..

SAĞ OLUN ...ÖZEL BİR DEVRE OLDUĞU İÇİN DEVRE EMASI VE KODU SİLDİM..KOLAY GELE..

Eagle_Tim

programa birşey diyemem çünki basic kullanmıyorum ama donanımda şunlara bir bakmanı öneririm, MCRL dirençle lojik 1 e çekilmeli , 10 K ları 2.2K ya düşürürseniz elinizi PIC e yaklaştırdığınızda parazit kapmaz ,
kristali PIC e olabildiğince yakın koyun , devrede + - arasına da 1000 uf lık 2 adet kontansatör koyun önlem olarak girişe birde seri diyot adaptörde sorunvarsa kondansatör ve diyotla giderilmiş olur, giriş pinlerini boş bırakmayın, programa göre uygun biçimde dirençle pull-up yada down yapın. yazılımda bi sorun yoksa çalışması gerekir. Ama böyle şeyler isisde genelde olan şeyler, program da hata olsa da çalışıyor , donanımda hata olsa da çalışıyor, gerçekte denediğinizde çalışmadığını görüyorsunuz iyi çalışmalar..
Software and Hardware Design...

mustafa_cmbz

cok sağ ol hocam mcrl'ye 1k direnç attım düzeldi dediğin gibi diğer pinler bağlı olamdığı içinde 0 ile aktif olan döngü kendiliğinden işleme geçiyor...onuda giderdim çok sağ olun bir şey daha sorucam benım progamlayıcının confıg bolumunde cod project felan yazıyor bu sanırsam kod koruma ama diğerleri debug-boden-lvp-pwrte-wrt-cpd bunlar ne  anlama geliyor eğer bunlarıda bir zahmet acıklarsanız bir dahakı sefere bunlara da dikkat ederek bazı projelerim var onun için...şimdiden çok teşekkurler..

Eagle_Tim

sitede biraz araştırma yapın bunlar daha önce ayrıntılı olarak açıklanmıştı iyi çalışmalar..
Software and Hardware Design...