2x16 LCD 'de ters renkler (Soru)

Başlatan kayatech, 03 Ağustos 2007, 12:01:42

kayatech

Esselamualeykum.

Dostlar ; Pic basic pro 'da 2x16 LCD ekranlara yazdığımız yazıların renklerini nasıl tersine çevirebilirim ?

Benim yapmak istediğim bir menü oluşturmak ve menüden seçim yapmak. Yazıların başına bir ">" işareti koyuyorum ve bunu aşağı ve yukarı hareket ettirmek sureti ile menü yapıyorum.  

Şuan böyle yapıyorum;
> Menu 1              
  Menu 2

Menu 1
>Menu 2

Fakat  seçilen tam olarak belirgin olmadığı için çok zorlanıyorum.  Benim istediğim Yazıların zemin rengi siyah olsun , yazı renksiz olsun ve alt satıra geçtiğimde alt satırdakinin zemini siyah yazı renksiz olsun.

Bunu pic basic ile yapamıyor isem pic basic'e ekleyebileceğim bir  Assembly kodu varmıdır ?

Şimdiden teşekkürler.
Selametle.

mustafa_cmbz

hocam o dediğin 2x16 lcd de pek guzel olmaz cunkı pıxellerin arası çok aralıklı güzel durucağını sanmıyorum bunun için 3310 ekrnaını kullanabılırısn  forumda mutlaka 3310 ekranına yazı yazma ile ilgili konu başlığı vardır yoksa ilk ben acıcam..

birde eğer menu oluşturmakta problem yaşıyorsan yardımcı olabilirim... mesela mennu 1de. 2secenek olucka ve sen o secenekleri 2 tuş ile kontol ediceksin ekranda yazar led1 off> set tusu led1 on> up tusu mesela bunungıbı bışeyse yardımcı olurum elimden geldiği kadar.

kayatech

mustafa_cmbz dostum ;

Yardımcı olmaya çalıştığın için Allah razı olsun. Fakat şuan 2x16 lcd kullanma zorunluluğum var. Çünkü sistemim yaklaşık 1,5 senedir piyasada çalışmakta ve seri üretimine halen devam ettiğim bir ürün.

Fakat müşterilerin menüleri seçerken zorlanması söz konusu olduğu için böyle bir uygulama arıyorum.

Ben bulamadım bir türlü.Daha önce yapan veya nasıl yapıldığını bilen belki vardır diyerek konu açma gereği duydum.

M_B

merhaba arkadas;
menunun Aktif oldugunu gorebılmen ıcın soyle bır sey yapabılırsın dıye dusunuyorum.
secılı kısımda  yazıyı soyle ekrana getırmen gerekecek. normalde harf oldugu zaman LCD nın pıksellerı sıyah olur  ( Harf gozuksun dıye ) bu sefer LCD nın pikselinı dolduracaksın ( kelıme sayısı kadar sıyahla ) harfın gozukmesı gereken yerlerı de bos bırakacaksın. Bu sekılde olur dıye tahmın edıyorum. Ama nasıl yapılır su an bılmıyorum. arastırmak lazım.
Kolay gelsın
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

mustafa_cmbz

ANAMENU:
      PAUSE 100
      LCDOUT $FE,1,"Cihaz beklemede."    ANA BİR MENU YAPARSINIZ
      LCDOUT $FE,$C0,"MENU => SET"
      PAUSE 100
      IF SET=1 THEN MENU2
      GOTO ANAMENU

MENU2:

PAUSE 900 
        LCDOUT $FE,1,"SECENEK1= SET"
        LCDOUT $FE,$C0,"DİĞER=UP"
        PAUSE 500

IF UP=1 THEN DİĞER
        IF SET=1 THEN SECENEK1        

GOTO MENU2

SECENEK1:

PAUSE 200
      LCDOUT $FE,1,"SECENEK1"      >>>>>>BURAYI TEK SATIR VEYA CIFT SATIR KULLANABİLRİSİNİZ
      LCDOUT $FE,$C0,"*****=ON"
      HIGH UPSRELAY
      PAUSE 900
      GOTO    MCIKIS

DİĞER:

PAUSE 200
      LCDOUT $FE,1,"SECENEK2=SET"
      LCDOUT $FE,$C0,"DİĞeR = UP"
      PAUSE 500

IF SET=1 THEN SECENEK2ON
      IF UP=1 THEN SECENEK2OFF

SECENEK2ON:

PAUSE 200
      LCDOUT $FE,1,"SECENEK2"      >>>>>>BURAYI TEK SATIR VEYA CIFT SATIR KULLANABİLRİSİNİZ
      LCDOUT $FE,$C0,"*****=ON"
      HIGH UPSRELAY
      PAUSE 900
      GOTO    MCIKIS

SECENEK2OFF:

PAUSE 200
      LCDOUT $FE,1,"SECENEK2"
      LCDOUT $FE,$c0,"*****= OFF"
      LOW UPSRELAY
      PAUSE 900
      GOTO MCIKIS

CIKIS:

MCIKIS:
      PAUSE 100
      LCDOUT $FE,1,"MENU'YE"
      LCDOUT $FE,$C0,"GONUYOR...."
      PAUSE 2500
      GOTO MENU2

YENI!!

böyle birşeyler olabilir

LCd sorununa gelince arkadaşların dedikleri doğru yada arka fon ısığını değişik renklerde seçip birde parlaklık ayarını yaparsanız olur belki...

XX_CİHAN_XX

2*16 lcd invert özelliiği yok ancak invertli karakteri kendiniz tanımlayabilirsiniz bundada lcd nın belleği yetmiyebilir.Bunun yerine daha basit çözümler aramak gerek.Ekranda daha belirgin yazdırabilirsiniz mesela;
> Menu 1 
Menu 2

yerine
----->Menu1<-----
Menu2

Şeklinde kullanabilirsiniz.Veya gri tonlamalı bir 2x16 lcd alıcaksınız(bulabilirseniz) seçili yazıyı siyah  seçilmiyen yazıları gri tonda sönük bir şekilde yazıdracaksınız ama bence seri üretim sürecine girmiş bir ürün için çokta gerekli değil...
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

bigbey

LCD nin kontrasa ayarı ile oynamak size bir çözüm olabilir.
eğer kontras ayarını çok açarsanız bu sefer yazılar negatife döner bu negatiflik sizin için yeterli olurmu bilmem.
TA6R

mesmert

hangi menude  ise o menu  flash yapabilirsin

kayatech

Alıntı yapılan: "mesmert"hangi menude  ise o menu  flash yapabilirsin

Bu hiç aklıma gelmemişti. :) 2-3 saniye seçilen flash yaparsa hakikaten güzel olur.

İlginiz için tekrar teşekkür ler Allah razı olsun.

Selametle.

mustafa_cmbz

flash konusunu biraz açabilrimiyiz arkadasın merak ettim nası birşey var kafanda örnek olarak kaynak kod yazarmısın kısaca..