otomatik foto çekme, saklama hakkında

Başlatan gloin, 10 Ağustos 2007, 10:02:23

gloin

Arkadaşımla bir hobi proje yapmayı düşünüyoruz. Burada daha önce uğraşmış olanlar varsa bir yol gösterirler diye düşündüm.
Siyah beyaz fotograf çeken bir fotograf makinesine, peryodik olarak veya ileride uzaktan emir vererek (gprs vb.) fotograf çektirip, compact flash vb. gibi bir kartta saklamak istiyoruz.
Bizi en çok zorlayacak olan, bu fotograf makinesinin seçimi olacak sanıyorum.
Internetten baktığımızda "board camera" denen ürünler var, bunların analog ve dijital olanları var.
* Analog olanlar, video çıkışı olarak kompozit çıkış (cvbs) veriyor, cvbs i biraz incelediğimizde bunları dijitale dönüştüren entegreler gördük, fakat bu dönüştürme sonrasında o sinyalleri jpeg olarak nasıl saklayacağımız hakkında bir fikrimiz yok.
* Dijital olanlar ise, mesela usb2.0 veya firewire portuna sahipler, bunların xp driverları falan da var, fakat bunlarda genel olarak pahalı cihazlar ve bize işletim sistemi zorunluluğu getiriyolarki bu da bizim tasarlayacağımız kartı bayağı bir pahalılaştırıyor.
Konu hakkındaki görüşleriniz bizim için çok değerli, paylaşırsanız  memnun oluruz.

iyi çalışmalar,
Gloin

Maxim

normal bir digital foto makinası alın ,
içini açın ,
denklanşör ,yani foto çekmek için elinizi bastığın butonda 2 tane kablo çıkarın ,

sonra sizin yapacağınız devreye bu uçları girin ,
artık devre uzuktan gprs bağlantılımı olur ,wi-fi mi olur ,bluetoothmu olur onu bilemem ,ama ayarlanan zamanda foto çektirilir .

aslında daha detaylı çalışmalarda yapılabilir ,
böyle bir proje okumuştum ,

09:13:00 makinaya power ver ,4 saniye bekle
09:13:10 denklanşöre yarım basıyormuş gibi kısa devre et (aslında o butonda 2 switch vardır ) focus ayarı yap .
09:13:20 deklanşöre bas ,foto çek
09:13:30 power down .

fuko88

Öncelikle 2. el bir 6600 alınır (100 ytl)

Daha sonra J2ME Öğrenilir (Bedava)

Telefon için fotoğraf çekme programı yazılır (zaten hazır örnekleri bile vardır ya da daha önceden birileri bu konuda bir çalışma yapmıştır)

Şunu da söyliyim istenilen zamanda foto çeken hazır java programları var 6600 için. Hatta hareketi algılayıp odada bir hareket olunca fotoğraf çekeni bile var.

Bunlara bir çizgi çekiyorum.

Geçenlerde bende bilkentte okuyan bir öğrencinin web sitesinde gördüm. Bitirme projesi olarak yapmış. S/B bir cam kulanmış gayet de başarılı. Bu da bir çözüm yolu onu googleda bir arat istersen adres bende yok.
İyi çalışmalar.
Bize de haber ver.