Pic den ses kaydetme

Başlatan upayi, 11 Ağustos 2007, 11:06:30

upayi

Sevgili arkadaşlar bana soyle bir devre lazim
Pic olacak
2GB USB flash bellek olacak.
Arkadaşlar devre pic uzerinden usb flash bellege ses kaydi yapabilecek.(Yuksek kalitede ses kaydi)
Boyle bir devresi olan varmi lazim
upayi developer free energy system (oler cell free energy motor design Guns design (magnetic guns=)

e3

USB Mass Storage Device Using the PIC® MCU

Bakınız MicroChip
.eem.

Ersin

Alıntı YapPic olacak

Alıntı Yap(Yuksek kalitede ses kaydi)

Bunlar pek birbirini tutmuyo.

16 yada 24 bit adc lazim olacak bunu kontrol eden mcu.
Analog devices ta adc ler mevcut veya buraya bakabilirsin
http://www.wavefrontsemi.com/index.php?products

Kayit ozelligi olan hazir bir m3 player al.

upayi

Hazir mp3 playerlar hemen bozuluyor.Bide habire flash bellek degişterecektim.Meslea 1gb hafiaza doldugunuda 2 flash bellege geçecektim 2.inci doldugunda hemen 3 .ye gececektim.Sahte mpx player kullaniyordum 1 kere baolzudu fotmala gecti.Ondan sonra windostan dosya atraken ve firmware guncellerken alet bozuldu istanbula gitti Aslinda pahali mp3 playerlar daha ucuza geliyor haa bu bana ufaktn ufaktan baya masraf yaptirdi
upayi developer free energy system (oler cell free energy motor design Guns design (magnetic guns=)

Jabba

Eğer yalnış anlamadım ise PIC ile USB Flash belleğe ses kaydetmek istiyorsun.Yakında yaklaşık 256 sayfalık USB ile ilgili bir e-book yayınlıycam şu anda hala yazıyorum.Yaklaşık 70-80 sayfası teorik bilgi yani USB'nin iç yüzü diğer geri kalanı ise adım adım USB projesi nasıl geliştirilir bunu anlatıyor.PIC Firmware nasıl yazılmalıdır, bilgisayar uygulaması nasıl yazılır hangi API'ler kullanılır, C# da bir uygulama nasıl yazarız, Win32 hakkında bilgi, USB cihaz takibi, ve daha aklınıza gelemiyce birçok şey.Bugüne kadarki bilgi birikimi mi yazıyorum.Çünkü bu konuda türkçe kaynak hiç yok.Ve kafalardan şu matığı silmek istiyorum...

Arkadaşlar USB Flash bellek karmaşık ve zor bir protokoldür.Paralel port veya seri port gibi langırt diye data gönderemezsiniz.Çok yoğun paket transferi, el sıkışma ve anlaşmalar vardır.Bir USB Flash belleğe sanki eeprom'a veri yazar gibi bilgi yazamazsınız.USB Flash bellek içindeki işlemci PC'den gönderilecek bazı istekler doğrultusunda hareket edecek şekilde programlanmıştır.Benim e-book'umda programladığım gibi.Yani PIC ile (host gibi) USB Flash belleğe yazamazsınız.Ancak PC ile bu mümkün.PC cihazı konfigure edecek istekleri yollar cihaz uygun yanıtları verir, ve PC tarafından listeye alınır.Herşeyi, tranfseri PC yönetir.

Bu USB konusunda cahiliyeti kaldırıcam yakında inşallah....
Capsule NET Compiler 2007

Jabba

sana yapacağın tasarım konusunda şu tüyoları verebilirim.İlk olarak codec yongalarını araştır.Mesela TP3057 gibi.Bu codec'ler sesi digital veriye kaliteli bir biçimde dönüştürür.Sonra bu digital veriyi yazma ve okuma hızı yüksek bir MMC karta yaz.Şimdi 4GB ve üstü MMC'ler bile var.Sonra bu sesi tekrar dinlemek istediğinde yüksek çözünürlüklü bir DAC kullanabilirsin.
Zor bir işe girişmişsin.Takıldığın yerlerde yarımcı olmaya çalışırım...

mp3dragon

Alıntı yapılan: "upayi"
Pic olacak
2GB USB flash bellek olacak.
Arkadaşlar devre pic uzerinden usb flash bellege ses kaydi yapabilecek.(Yuksek kalitede ses kaydi)
Boyle bir devresi olan varmi lazim

1- PIC'ler USB-host özelliği taşımadığından USB bellek bağlayamazsın.
2- Okuma/yazma ve veri gönderme süreleri dolayısı ile "yüksek kalitede ses için" pic hızı yetmez.

Bu tür uygulamalar için DSP(dspic değil) tarzı işlemciler daha uygun olur.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

Jabba

Evet işlemci olayında tamamen haklısın.DSP bu iş için en ideali.Fakat DSP tasarlarsan bana da haber ver :lol: Çünkü bayağı zordur.