pulse saymak

Başlatan Fixxer, 12 Ağustos 2007, 16:06:58

Fixxer

Hekeze kolay gelsin arkadaşlar bir pulseoximeter yapmaya çalışıyorum gelen pulsları saydım haliyle yanlış oldu  bir grup pulse i 1 puls gibi okumam ve saymam gerekiyor. 15 sn içindeki grup pulseları nasıl sayabilirim?
...............................

Chan86

Örneğin 3 tane pulse 1.grup sonraki 5 tane pulse 2. grup bu şekildemi saymaya çalışıyorsun

Fixxer

Alıntı yapılan: "Chan86"Örneğin 3 tane pulse 1.grup sonraki 5 tane pulse 2. grup bu şekildemi saymaya çalışıyorsun

Evt hocam aynen öyle  :roll:

alayli

Alıntı yapılan: "Fixxer"
Alıntı yapılan: "Chan86"Örneğin 3 tane pulse 1.grup sonraki 5 tane pulse 2. grup bu şekildemi saymaya çalışıyorsun

Evt hocam aynen öyle  :roll:

Nabız pulslerini ölçmek için nasıl bir sensör kullanıyorsun. Bu sensörün çıkışını skopta iyice incelersen çözüme gitmen kolaylaşır. Ama seni uyarmalıyım ki nabız pulslerini saymak, kırmızı ve infrared ışınımın analizini yapmak işin görece kolay kısımları... Asıl sıkıntı (tabii eğer ticari bir ürün olacaksa uğraştığın şey) bunların problarını, parmak adaptörlerini vs. üretmekte. Bissürü teknik, hijyenik, fiziksel, kimyasal standartları sağlaman gerekiyor. İşin içine kalıp-malıp vs. giriyor... Sana şimdiden kolay gelsin... Belki işin literatür kısmını derinlemesine araştırmışsındır zaten ama eklemenin zararı yok nasılsa; aşağıdaki pdf sana fikir verecektir. En azından işin mantığını iyi özetliyor...

http://vantipdergisi.yyu.edu.tr/2002-4/2.%20Derleme.pdf

Alıntı yapılan: "yukarıdaki pdf'in bir paragrafında"Oksimetrenin tekniği; oksijenize ve redükte hemoglobin arasındaki kırmızı ve infrared ışığı absorbe etmek farkına dayanır (Lambert-Beer Yasası). Oksihemoglobin infrared ışığı (örneğin 990 nm) daha fazla absorbe ederken deoksihemoglobin kırmızı ışığı (660 nm) daha fazla absorbe eder ve bu mavi veya siyanotik olarak görülür. Arterial pulzasyon boyunca ışık absorbsiyonundaki değişiklikler oksimetre çalışmalarının temelini oluşturur. Arteriyal pulzasyondaki O2 satürasyon değerini vermek için, kırmızı ve infrared dalga boylarındaki absorbsiyon oranı bir microprosessör aracılığıyla analize edilir.

Saygılar...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

buiba

fixxer hocam kendi fikrimce isi soyle cozebilirsin kanaatindeyim,once 15 sn lik timer kurulur daha sonra timer calısırken kesme ozelliginden yararlınılarak dusen kenar veya yukselen kenarları her biti ayrı ayrı 1  ıle and ıslemıne tabi tutarsın,sonra da  kaydettigin  regısterlerde  8 bıt pulsu sırayla bit bit yakalarsın

Fixxer

Bu biraz karışık oldu tam anlayamadım aslında bu arada bunun hiç bir ticari yönü bulunmamaktadır. Bende zaten tmr ı kullanarak pulsları saydım ama yemedi hani her grup aynı sayıda olsa yine sorun kalmıycaktı oda olmuyor.

buiba

fixxer hocam bu gruplari belirleyen bir faktor yok mu?yani bu grubu belirleyen nedir.encoderin ozelliklerini bilmedigim icin,biraz karisik yazdim.ornegin encoder tek yonemi calisacak,gelen bosluklar mi sayilacak,ozel bi encoder mi gibi..biraz aciklayabilirsen daha iyi olur.