askeri tabanlı proje ?

Başlatan mustafa_cmbz, 15 Ağustos 2007, 11:26:57

mustafa_cmbz

arkadaşlar benım aklımda askeri amaçlı bir porje var fakat nasıl olacağı hakkında bir bilgim yok..

proje şöyle

belli bir açıyla yansıyan lazer ışığını(artık nasıl bir lazerse) nasıl bir açıda geldiğini algılayıp ona göre yönunu değiştirmesi gerek hanı su lazer gudumlu roketler varya onlardan yapıcaz okulda aslında proje sadece roketten ibarte değil o sadece bir kısmı...yanı yenı şeyler keşfetmeye çalışıyorum ama mantığını kavramak var işin içinde...eğer burda olmaz diyen yardım sever pic proje üyelerimiz olursa bir zahmet benı msn'e eklesinler orada fikir alışverişi yapalım..kolay gelsin..

stlg

Sevgili kardesim

Lazer ısıgını bir nesneye gonderip geri alabiliyorsan işin buyuk kısmını hallettin demektir lazer kaynagının etrafına foto transistorler yerlestir bu foto transistorleri pic ile okuyup kontrol ederek hangi foto transistor algılama yaptıysa motoru o yone yonlendirebilirsin ben denemedim ama olabilir gibi  :)  kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

picusta

filtre + cam güzel olur.
Fakat hem okulda olacak hem askeri olacak demissin.
Aslinda yapmak istedigin ufak bir maket, veya "roket" yerine lazer noktasini takip eden bir robot olmasin?

kemalsa

başta kolay gelsin demkle lafa başlıyarak  bu konudaki nacizane bilgilerimii paylaşmak başta lazer güdümlü roket sistemelerinde çok çeşitlii yönetmler mevcut ama ben burya genel olarak kulanılan mantıgı akatarmaya calısacammm basta genelde bu lazer gudumluuu roketlerde özel yapıda kamera ve lensler kulanılıyorkıı bu sıstemeler gercektenn hos sistemledir şimdi diyebilirsinki kamera ne işe yarıyo bu lazer gudumlu sıstemelrde adamalar kamera nın onune bir takım filrler sayesınde kameranınn sadece lazerın gosterdıgı nokttaya odaklanıyor buradan gelen bılgıler nerdeyse gercek zamanlı ıslem yapabılecek kadar guclu microcontolr saysınde rokete yön verıyeooo neyseee ha sunuda belırtmek ısterım lazer gudumlu fuzelerın modası coktan gectı cunku bunları yanıltmanınnn hakıkaten cok basıt bır cok yolu bulunduuu bu nedenle su an uzerınde calıslann ve hatda cogu ulkede bulunann antıtank fuzelerıı ya kabloludur bu sıstemm cogu sahada kendınıı kantılamsıtır mesela amarikan malı olan (TOW) gibi bir diğeri ise aynı insna özü ibi çift kameradan gelen bilgileri 3d modelem yapıp hedfı bulann sıstemelerde vardır ama bu ıkıncı soyledıgımınn amarıkan (javalin) harıcındeee sitabil calısanı pek nadırdırrr... bu konular hakında daha fazla bılgı sunmak ısterımm ama nahıyınde bu bılgıler pek orta yerde acıklanacak bılgıler degıll sımdıdenn bu konuda bşarılı olmanızı ve dunyaya bızımde yüksek teknolojı maları üretebildiğimizi kanıtlayabılırsınızzz.....

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "kemalsa"başta kolay gelsin demkle lafa başlıyarak  bu konudaki nacizane bilgilerimii paylaşmak başta lazer güdümlü roket sistemelerinde çok çeşitlii yönetmler mevcut ama ben burya genel olarak kulanılan mantıgı akatarmaya calısacammm basta genelde bu lazer gudumluuu roketlerde özel yapıda kamera ve lensler kulanılıyorkıı bu sıstemeler gercektenn hos sistemledir şimdi diyebilirsinki kamera ne işe yarıyo bu lazer gudumlu sıstemelrde adamalar kamera nın onune bir takım filrler sayesınde kameranınn sadece lazerın gosterdıgı nokttaya odaklanıyor buradan gelen bılgıler nerdeyse gercek zamanlı ıslem yapabılecek kadar guclu microcontolr saysınde rokete yön verıyeooo neyseee ha sunuda belırtmek ısterım lazer gudumlu fuzelerın modası coktan gectı cunku bunları yanıltmanınnn hakıkaten cok basıt bır cok yolu bulunduuu bu nedenle su an uzerınde calıslann ve hatda cogu ulkede bulunann antıtank fuzelerıı ya kabloludur bu sıstemm cogu sahada kendınıı kantılamsıtır mesela amarikan malı olan (TOW) gibi bir diğeri ise aynı insna özü ibi çift kameradan gelen bilgileri 3d modelem yapıp hedfı bulann sıstemelerde vardır ama bu ıkıncı soyledıgımınn amarıkan (javalin) harıcındeee sitabil calısanı pek nadırdırrr... bu konular hakında daha fazla bılgı sunmak ısterımm ama nahıyınde bu bılgıler pek orta yerde acıklanacak bılgıler degıll sımdıdenn bu konuda bşarılı olmanızı ve dunyaya bızımde yüksek teknolojı maları üretebildiğimizi kanıtlayabılırsınızzz.....

Yazdığınız cevabı bir daha okuyup düzeltirmisiniz ?

Veli B.

Erol Ustadimin mesajina aynen katilip ilave yapmak isterim. TOW yeni ve tercih edilen bir sistem değildir. Menzili kisa, yavas ve cografik engeller(agac   , calilik, tel ve/veya elektrik  hatlari, sedde arkasi vb...) sebebi ile kullanisli değildir. Isabet anina kadar nisanci tarafindan gudumlenmesi gereklidir ve insan faktoru negatif yonde ve  en ust sinirdadir.
Image proses tabanli calisan "javelan" benzeri sistemler ( at-unut olarakta gecer ve apachieler de ozelliklere tanklara karsi bunu kullanir) cok daha revactadir.

OG

He he bizim zamanımızda kobra vardı.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Cetinal

bu arada dikkatli olun bakalım
bişey filan bulup icad edrseniz yaşatmaz lar adamı en son f16 lar üzerinde çalışan ve bişeyler bulan mühendisi profesyonel bi şekilde harcadılar

lojikmemo1

Alıntı yapılan: "RoMeO123"bu arada dikkatli olun bakalım
bişey filan bulup icad edrseniz yaşatmaz lar adamı en son f16 lar üzerinde çalışan ve bişeyler bulan mühendisi profesyonel bi şekilde harcadılar

arkadaşlar 3 tane aselsan mühenisini harcamışlar duyduğuma göre amerikalıların bize sattığı f16 lardaki müttefikini tanıyan sisteminin (ki bu sistem ne hikmetse herhangi bir savaş anında ABD ve İngiltere uçaklarını bize dost olarak raporluyor ve bizim uçaklarımızın sinek gibi avlanmasını sağlıyor) karmaşık algoritmasını çözmüşler.
İnsanlara Akılları Ölçüsünde Söz Söyleyiniz.

tuteme

arkadaşım anladığım kadarıyla bu sistem için artık gps kullanılıyo bence onunla ugraşmalasın çok daha kolay ve gatantili ışık sistemleriyle çok zor kanımca

kolay gelsin

diot

Askerde TOW cu idim ve baya bu roketleri inceledim. Basit bir güdüm mantığı var. LANCER sisteminde 2 adet dürbün var. Birisi optik ve bunu nişancı kullanıyor. İkincisi , önünde özel bir kaplama olan bir dürbün . Bunun arkasında (odak noktasında) 4 lü bir optik algılayıcı var.

Gelelim rokete .:
Roketin motorunun ısısını içeriye taşıyan metal bir ısı ileticisi var. Bu ısı ileticisinin bir ucu motor içinde diğer ucu yakuttan (yeşil) yapılmış, yarım küre bir optik sistemin içine giriyor. (sanırsam bu ısı ile yakut laser üretiliyor)

LANCER sistemindeki 4lü optik sistem Roketten çıkan laser ve ısı karışımı ışını algılayıp ,hedef doğrultusundan yaptığı sapmayı hesaplıyor ve fiber optik kablo üzerinden düzeltme sinyalini rokete yolluyor.

Roket bu sinyale göre rotasını düzeltiyor.

Gece kullanımı için 3.bir dürbünümüz daha var.(gece görüş)

mustafa_cmbz

arkadaşlar ben bu konuyu unutmuşum yıne konu açmışım kusra bakmayın..dediğinize göre lazer biraz zor duruyor şimdik onun için mesela bir arkadaş gps kullan demış bunu için bir denız elektronıkte satılmakta olan gps modulu var pasit birsey fakat pc ye bağlanıyor bu modulü amacım için kullanışlı hale getirebilirmiyim mesela kendi programında yukseltisi vb. seyleri gösteriliyor bunu ayriyetten bir pic ile kodları okumamız mumkunmu  yanı gps için nasıl bir progrma yazmalıyım ynaı sadece konumu algılama için :d lütfen yardım...

mustafa_cmbz

arkadaşalr dediğim gps modulu şu:

http://www.denizelektronik.com/gps_gezgin.htm

mesela coskun abi bu modul ile böyle bir devre kurup lcd de hız vb. şeyleri okuyabiliyorsa demekki bizde amacımıza uygun bişeyler için kullanırız yardımcı olacak olan varmı acaba...

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "mustafa_cmbz"arkadaşlar ben bu konuyu unutmuşum yıne konu açmışım kusra bakmayın..dediğinize göre lazer biraz zor duruyor şimdik onun için mesela bir arkadaş gps kullan demış bunu için bir denız elektronıkte satılmakta olan gps modulu var pasit birsey fakat pc ye bağlanıyor bu modulü amacım için kullanışlı hale getirebilirmiyim mesela kendi programında yukseltisi vb. seyleri gösteriliyor bunu ayriyetten bir pic ile kodları okumamız mumkunmu  yanı gps için nasıl bir progrma yazmalıyım ynaı sadece konumu algılama için :d lütfen yardım...

mustafa pic ile tabiiki okunur.Hemde gayet basit.nmea0183 protokolünü araştırısan çözüme doğru gidersin.Buradan $gprmc datalarını alman yeterli olacaktır ;) Bahsettiğin gps i ben picle okuyup bilgileri lcd ye aktarmıştım yanlız o uygulamanın kodlarını bulamadım :D
Bulursam burada yayınlarım biraz dağınık çalışıyorum sanırım  :P
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

mustafa_cmbz

cihan hocma dediğin NMEA 0183 protoklü nü googlde tarttım karşıma şöyle bir sayfa çıktı bu dediğin kodlar felan pic basic için değilmi ? bu kodlarıda biraz açarsan hangi komut ne için kullanılır bu gps işi kafma yattı...

http://www.kh-gps.de/nmea-faq.htm