proton ve eeprom

Başlatan teknikelektronikci, 17 Ağustos 2007, 21:42:51

teknikelektronikci

merhaba arkadaslar üstadlar protonda harici eerpma veri yazdirmak istedim faat bir türlü olmadi hep hata verdi.neyse megese decare ile eepromun hizini belirtmek gerkirmis fakat problem su ki ; ben 100 khz lik kullaniorum ama tanimlama ile 100 khz yazdigimda düzgün veri almior fakat tanimlama ile 400 khz diye belirtigimde calisior ama halbuki eeprom 100 khz simdi bu benden kaynaklanan bir problemi yoksa protonun hatasimi yoksa isisinmi hatasi bu konuda tcrübesi olan varsa paylasirsaniz sevinirim simdidien tesekürler kolay gelsin

proton: metal
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Ziya

isiste seri eepromları ben de çalıştıramıyorum. En son 6.7SP3 te çalışıyordu.

400 khz seri eeprom (i2c protokolü ile haberleşenlerde) en yüksek haberleşme hızıdır. Ancak microchip 1 Mhz'e yakın haberleşen modelini çıkartmış.

Sizin kullandığınız seri eeprom nedir?
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

alayli

Proton'da hangi komutları kullanarak haberleşiyorsun? Hbusin-Hbusout ile mi yoksa Busin-Busout ile mi? PIC kaç MHz çalışıyor? Bu soruların cevabını verir dahası yazdığın kodu burada parsiyel de olsa paylaşırsan daha net cevap verebilirim.

Saygılar...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

teknikelektronikci

merhaba cevpalrınız için öncelikle teşekür ederim  ziya hocam kullandığım eeprom 24c04a yanı şimdilik sısıde daha gerçek hayata geçirmedim o yüzden belli bir marka yok

alayli hocam kullandığım komutlar hbusın hbusout hbstart ve hbstop ayrıca picin frekansi 4 Mhz zaten 8 den fazla olunca bir tanımlama komutu yazmak gerekirmiş

ayrıca programın yazma bölümü

disable 
seri_kesme: 
    TEMP=RCREG
  hbstart 
  PORTC.0=0
  hbusout %10100000,x,[rcreg]
  HBSTOP
  x=x+1

okuma ıse:
HBSTART 
PORTC.0=1
HBUSIN %10100001,z,[KARAKTER] 
HBUSACK
HBSTOP
RETURN

ayrıca tanımlama
DECLARE HBUS_BITRATE 400
 şimdi burada bıtrate i 400 yaptım halbuki kullandığım eerpm 100 khz bitrate i 100 yapınca sapıtıo aynı durum tam tersi içinde geçerli bu sefer eepromu 400 khz seçiom (başka bir model) bu sefer bıtrtae 400 olunca sapıtıo ama 100 yapınca düzgün yani ters bi durum var :D ama bu durumda her şey yolunda güzel okuma ve yazma yapıor sadece hata ollarak resımdeki hatayı veriyor ama çalışmayı etkilemiyor ama gerçek hayata etkilermi bilmem :D

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!