k128'i-->>seri port olarak kullanmak

Başlatan salih18200, 19 Ağustos 2007, 11:16:27

salih18200

Arkadaşlar malum artık çoğumuz laptop kullanıyoruz ve bilgisayarlarımızda seri port  bulunmuyor.Sanıyorumki genelde çoğumuz k128 programlayıcı kullanıyoruz.
Peki k128 programlayıcı üzerindeki ft232 arabirimini kullanarak hiçbir ek cihaza gerek duymadan ufak bir kaç değişiklikle bu programlayıcımızı aynı zamanda seri port olarak kullanabilirmiyiz. :?:  
Ben denedim ama bir sorunla karşılaştım.Devredeki 16f628A denetleyiciyi yuvasından çıkardım yuva üzerindeki programlayıcının  Rb1->Rx ve Rb2->dx pilerini denkgeldiği yerleri kullanabilirim diye düşünmüştüm ama malesef denetleyiciyi yerinden sökünce  bilgisayar programlayıcıyı tanımıyor.Bunun sebebi nedir hep birlikte uğraşalım ve bizimde birer com portumuz olsun istiyorum.;)
Bu konularda bilgi sahibi olan arkadaşlardan yardım bekliyoruz.

teknikelektronikci

merhaba benim bildigim kadariyla sadece ft232 entegresi ile seri iletisim yapabilirsiniz yani olayin 16f628 ile alakasi yok s an 18f452 gelistirme akrtimda ft232 ile seri iletisim yapmak icin devreyi tasarladim ve bastirdim insalalh montaja gecince ve bitnce sonuclari bildirirmde ama bildigim kadariyla problemsiz calismasi gerekiyor ben datashhetindeki semayi yaptim    kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

salih18200

Bende zaten k128 üzerindeki 16f628'i kullanmıyorum.bu denetleyiciyi devreden sökerek devre üzerindeki ft232 'yi seri port gibi kullanacağım ama benim sorunum denetleyiciyi devreden söküpte programlayıcıyı bilgisayara takınca biligsayarın bu cihazı hiç bir şekilde tanımaması bilinmeyen aygıt olarak görmesi,ben bunun nedenini anlayamadım.
Denetleyicinin budevredeki görevi ve ft232 üzerindeki etkisi nedir.Bunu bilmemiz gerekiyor.

e3

Denetleyici sadece Micro Pro'yla haberleşebilmek için senkronizasyonu sağlar, sonra programlanacak PIC'e ilgili sinyalleri aktarır.Yani 16F628'i sökünce FT'yi rahatça kullanabilmeniz lazım.Aşağıdaki linkten şemayı indirebilirsiniz, kolay gelsin.

http://www.micro10.net/k128/k128.pdf
.eem.

Cetinal

yada takılıyken mikropro dan ICSP moda geçip ordan rx tx ve gnd yi kullanabiliriz o şekilde de olabilir b elki ama ben denemedim

oluyorsa da iyidir  

cevp larınızı bekliorum

e3

RX ve TX o şekilde kullanılamaz, çünkü FT'nin çıkışları direk ICSP'ye bağlı değil, önce PIC'e giriyor sinyaller, ardından DATA ve CLOCK olarak ICSP ve ZIF sokete ulaşıyor.

RX ve TX için direk FT'den çıkış alınırsa ancak haberleşme mümkün olur. İyi günler.
.eem.

Lütfi AYYILDIZ

Aslında Pic i yerinden çıkararak ve 6Mhz kristali Ft 232 nin osc in ve out uçlarına bağladığınız zaman bu iş oluyor.Kart üzerinde kristalin sadece bir ucu cipe bağlı, yapmanız gereken diğer ucuda küçük bir kabloyla ft232 nin osc out çıkışına bağlamak. Bu arada ft232 üzerinde DTR-DSR-DCD pinleri kısa devre  RTS-CTS pinlerini kısa devre etmeniz de gerekebilir.

salih18200

arkadaşlar cevaplarınız için teşekkür ederim.
protection arkadaşım bu programlayıcının üreticisi olarak belki bilirsiniz neden 16f628a denetleyicisini programlayıcıdan çıkartınca programlayıcıyı bilgisayar tanımıyor.Yok sa 16f628a ft232'nin çalışması için bir sinyal tarzı bir şeymi üretiyor.en çokta kafama takılan nokta burası,bu konuya aydınlatabilirseniz çok memnun olurum.

salih18200

Birde projeye bakınca yeni dikkatimi çekti.16F628A'nın RA1 bacağında Gnd isimli bir çıkış var.Bu çıkışlar sanırsam ft232'nin 31 ve 14 nolu bacaklarına gidiyor.16f628A'i devreden sökünce bilgisayarın devreyi tanımamasının sebebi bu olabilirmi :?:

lojikmemo1

yahu arkadaşlar bırakın bu ft232 hiyarını kendisini yakından tanırım amatör bir şey gib geldi bana aslında.

Çalışma prensibi ise daha bir acayip : entegre aslında usb to rs232 gibi görünsede biraz farklı donanım kısmının farkı az olsada bilgisayar tarafı cok uzun hikaye bu entegrenin bir de bilgisayar driveri var ve  günümüz usb printerleri gibi bir sanal port oluşturup o sanal portun bufferine yazıyor ama işin cıkmazı eğer o sanal port kullanımda ise ne olucak tabiki sıradaki bir port seçiliyor ve yalnış bilmiyorsam bir usb kanalına kurunca hep o kanaldan çalışmak zorundaimiş yani 1. usb den çıkar 2. ye tak olmuyor tekrar driver kurmak lazım.
Arkadaşlardan biri bir proje yaptı diyelim bu entegreyi kullandı bir de pc programı yazdı  diyelim ve pc programını başka bir pc ye kurunca hangi sanal port olacağını kestirmesi mümkün değil yani bir karmaşa oluyor bunu ancak ileri programlama teknikleri (wmi gib) ile yapabilirsiniz.

:lol:  İyi haber ben 18f2550 ile çalışmıştım eğer istenirse (tabiki bir kişi yetmez  :lol: ) size hid protokolü üzerinden çalışan ve az önce bahsettiğim problemleri olmaya bir usb to rs232 hattta usb to paralel dönüştürücü tasarlayabilirim pc programı birz uğraştırı ama size bir de ocx dosyası yazarım ömrünüzün sonuna kadar gül gibi geçinip gidersiniz
görüşmek dileği ile
İnsanlara Akılları Ölçüsünde Söz Söyleyiniz.

e3

@ Lojikmemo1 hocam, FT232'yi bu kadar hor görmeyin lütfen :) Ben kendisini epey kullandım, yapmanız gereken tek şey pc tarafından üretici tarafından hazırlanmış driver'ı kurmak, sonra aygıt yöneticisinden port nosunu öğrenip istediğiniz kodu yazmak :) Ama dediklerinizi de bizim için yaparsanız tabiki müteşekkir oluruz.

@Salih18200, hocam şemayı dikkatlice incelediyseniz, FT'ye sadece kristalin bir ucu bağlı, kristalin diğer ucunu da FT'nin XTout pinine bağlamanız gerekmektedir.Kolay gelsin.İyi günler.

.eem.

salih18200

Arkadaşım bizim elimizden bu kadarı geliyo :?  hem ft232 popüler bir entegre,ayrıca bu entegreyi tercih etme sebebim  kullandığım programlayıcıda hazır bulunuyor olması eğer sen diyosanki ben daha iyisini yaparım.
Hodri meydan buyur  :D Hem bizde bişeyler öğreniriz sayende.
Sevgili Protection arkadaşım çok teşekkür ederim en kısa zamanda deniycem.

salih18200

Evet arkadaşlar protection arkadaşında dediği gibi ft232'nin boşta gözüken diğer ucuna xtal uygulayınca bilgisayar hemen devreyi gördü.

lojikmemo1

sonra aygıt yöneticisinden port nosunu öğrenip istediğiniz kodu yazmak.

demişin arkadaşım amma bunu ancak sen ben yaparız senin devreni kullanacak olan normal kullanıcılar ne yapacaklar.

umarım az buçuk ocx kullanabiliyorsunuzdur bir iki saate kadar inşallah hazır.
İnsanlara Akılları Ölçüsünde Söz Söyleyiniz.

files

ben yaptım biliyorum 1-2 saat te olacak,  işdeğil.  bir sürü detay var. Doğru dürüst çalışan bir ocx, dll component  yapmak çok vaktini alır.

50 kişi istese de sen o ocxi yapıp buraya koymazsın.  (biraz  gaz vereyim belki yaparsın :)  ama sanmıyorum . iyilik olsun diye yapacaksan seni tebrik ederim.  sana 3 gün süre. yapamazsan 7 gün daha...)