pic16877 klavye macrosu yapmak için yardım lütfen

Başlatan ibo1973, 20 Ağustos 2007, 14:44:19

ibo1973

aşağıdaki konularda yardım rica ediyorum

pic16f877 nin ra0 ayağını clock ra1 ni de data yapmak istiyorum
picbasicproda yapmak istiyorum

picin rao ve ra1 ayağından hex kodlarını nasıl bilgisayara gönderebilirim bir kaç örnek verirmisiniz açıklamasıyla

not: acemi birinin anlıyacağı şekilde açıklarsanız sevinirim

teknikelektronikci

hem demişinizli cloch ve data ucu yapacam hemde bilgisayara hex göndereceksiniz burda bence bir karmaşıklık yokmu ? :D şimdi siz klavyemı bağlıyacaksınız bu uçlara yoksa bu uçlardan herhangi bir datanın hex kodunu bilgisayaramı göndereceksiniz eğer 2.seçenk ise bunu clck data ucuna gerek yok usart ıle gönderebilirisniz yani tx rx haberleşmesi ile bunuda en iyisi pıc basicde hserout ile gönderirsiniz ayrıca projenizi biraz daha açarsanız biraz daha bilgi veririseniz daha fazla yardımcı olmaya çalışırız kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

ibo1973

kusura bakmayın ben acemiyim derdimi tam analatamadım galiba acemiliğimi mazur görün yapmak istediğim pic16f877 i bilgisayara usb den bağlayıp bir otomatik bir klavye yapmak yani örneğin şu tuşlara sürekli ve sırayla basmasını yapmak isitiyorum zrsw12345678 gibi bunu internetten baktığım kadar klavyede data ve clock var ve bunlar üzerinden bilgisayara hex kodu gönderiyor ve bu şekilde bilgisayar hangi tuşa bastığımızı algılıyor bende bu bilgi ışında picden bu hex kodlarını bilgisayara yollarsam usbden bilgisayarda istediğim tuşları pice bastırrım diye düşündüm ama farklı bir yol varsa  oda olur

teknikelektronikci

eminim bu devreyi oyun oynamk için istıorsunuz öyle değilmi :)

şimdi dediğiniz olay sanırım biraz karmaşık yaptığınız devreyi usb den bilgisayara nasıl klavye ollarak göstereceksiniz bilmiyorum  muhtemelen usb bağlantısı için ft232 veya usb destekli pic kullanmanız gerekecek ayrıca bilgisayara bağlantıyı tx ve rx uçlarıyla yapıp usart haberleşme protokolünü kullanmanız bence daha mantıklı dediğiniz data ve clock uçları normal klavyeelr içindir eğer bilgisayarınızda ps/2 port varsa yani klavye portu bu işi clock ve data ile yapmak daha iyi olur o zaman usart a ve usb ye gerek kalmaz yani ya usb ile bi şeyelr yapacaksınız veya klavye p2/2 portu ile ilk öncelikle buna bir karar vermeniz gerekecek yani yazılıma başlmadan önce donanımı bilmeniz gerek. ama ben varsayıyorumki usbsiz bunu data ve clock ucuyla yapacaksınız yani senkron haberleşme ile o zaman ınterneten klavye basma ve bırakma kodlarını veya klavye mantığınıu ve haberleşme mantığını öğrenmeniz gerek forumumuzdada sanırım mmengi üstadın vardı klavye çalışması ordan yardım alabilirsiniz kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

ibo1973

ps2 den yapalım oda olur sonuçta usb den klavyeyyi bağlarım yine olur evet internette klavyenin hexdeximal kodları var picden clock ve data sinyalini nasıl üretebilirim

http://www.antrak.org.tr/gazete/012006/serafetdin-baloglu.html

burda benim yapmak istediğimin tam tersini yapmışlar yani pice klavye bağlamışlar ama ben pic'i bilgisayara bağlayıp istediğim tuşlara otomatik olarak basmasını istiyorum

lojikmemo1

teknikelektronikci sen bu işi çözmüşün be ya :D

Arkadaş eğer usb ile yapmak istiyorsa cok zor olduğunu söyleyeyim sen en iyisi teknikelektronikci dediği gibi bir klavye protokolü ile yapmalısın ama şunu söyleyeyim ps/2 protokolü normal seri port gibi değil malesef bu yüzden usart gibi kod yollayamassın. bir de pc tarafına da program veya inf dosyası gerekecek çünkü klavyeyeyi pc ye bağlayınca klavye pc ye önce kendini tanıtır windows gerekli yazılımı konumlandırır daha sonra klavye çalışır. Şimdi sen pic den pc ye klavye kodlarını göndersen bile bu kendini tanıtma meselesi yüzünden düzgün çalışmaya bilir. Driver yazmak daha zor bir iştir. Ayrıca yazacağın driverin directx ile  de uyumlu olması lazım yani iş zor ama standart 101 tuşlu klaye taklit edilebilinir. Bu açıdan bakılınca usb kullanmak daha kolay gibi aslıda hid sınıfı üzerinden kendini normal bir klavye olarak tanıtan ve her bir tuşun kodunu gönderen bir uygulama yapmak gerekiyor bunun için sana Microsoftun MSDN kütüphanesinden hid class yapısını incelemeni ve usb.org (galiba) dan da usb nin hid bölümünü incelemeni ama şimdiden kafan karıştı ise ben vazgeçmeni :D (şaka tabiiki) tavsiye ederim
İnsanlara Akılları Ölçüsünde Söz Söyleyiniz.

teknikelektronikci

lojikmemo hocam teşekür ederim :D

dediğiniz inf dreiver olayalrını hiç düşünmedim  :oops:  peki arkadaş usb kalvyeyi sökse ordan onun işlemci kısmını kulalnsa sanırım bi şeyler yapabilirmi ? dediğiniz usb hid filan benim bile kafam karıştı arkadaşda acemiymiş bu konuda bence arkadaşın allah yardımcısı olsun :D

lojikmemo1

Katılıyorum hakkaten Allah yardımcısı olsun hid klavyeyi ben uğraşssam 1 haftadan önce yapamam sanırım.

Ama seninde dediğin gibi bu kesin oyun için :D o yüzden bir klavyeyi sökerek o tuşun altındaki kısmı pic ile kontrol ederk en ilkelce :D :D metodla yapılabilir.

ibo1973

:D sağolun ustalar allah hepimize yardımcı olsun  ama sanırım bu kadar zor olmasa gerek ama siz daha iyi bilirsiniz yinede

http://www.piclist.com/techref/microchip/picboard.htm

usta arkadaşlar burda vatandaş yapmış picle bir klavye ama asambler kulanmış birde ingilizce bende 2 side yok buradan bakıp mantığını anlayıp bana tercüme edebilirmisiniz ne diyor ve pic basice nasıl uygularım diye

lojikmemo1

Çok isterdim ama sd kart ile wav player yapmaya çalışıyorum yaparsam yayımlayacam Teknikelektroniçi bu kez açık kod olacak artık bir tane yaparsın dinler dinler beni anarsın :D

ibo1973

Alıntı yapılan: "lojikmemo1"Katılıyorum hakkaten Allah yardımcısı olsun hid klavyeyi ben uğraşssam 1 haftadan önce yapamam sanırım.

Ama seninde dediğin gibi bu kesin oyun için :D o yüzden bir klavyeyi sökerek o tuşun altındaki kısmı pic ile kontrol ederk en ilkelce :D :D metodla yapılabilir.

:D ben bu dediğinin hemen hemen aynısını yaptım klavyeyyi parçaladım ve pici rolelere roleleride klavye devresine bağladım ve bir kaç hata dışında bu şekilde çalıştıtıda ama bu devre hem karışık hemde çok maliyetli oldu bana bu devreden 30 tane kadar lazım olucak  12 tane role + usb klavye parçalamak maliyet açısından baya bi yüksek çıkıyor hemde sağlamlık yönünden okadar sağlam olmuyor roleler yaklaşık 10.000.000 defa çekince bozuluyor ayrıca sık sık arıza yapar gibi geliyor bana roleler yani role fikri pek bana uymadı yaparken iyi fikir gibi görünsede yaptıkdan sonra öyle olmadığını anladım hem picden direk olarak yaparsam çok daha sağlam olucak devresi ufak olucak ve daha ucuza mal olucak zaten bunları sanırım yazmama bile gerek yok siz benden çok daha iyi bilirsiniz.

ibo1973

Alıntı yapılan: "lojikmemo1"Çok isterdim ama sd kart ile wav player yapmaya çalışıyorum yaparsam yayımlayacam Teknikelektroniçi bu kez açık kod olacak artık bir tane yaparsın dinler dinler beni anarsın :D

allah kolaylıklar versin :D

lojikmemo1

ibo1973 kardeş neden röle kullandın ki hem tak tuk kafa şişirie yahu :D
trasnsitör, mosfet olmadı optik izalatör daha iyi olur gibi geldi bana bir bildiğin var galiba  ;)

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "lojikmemo1"Çok isterdim ama sd kart ile wav player yapmaya çalışıyorum yaparsam yayımlayacam Teknikelektroniçi bu kez açık kod olacak artık bir tane yaparsın dinler dinler beni anarsın :D

:D tamam hocam yaparız bır tane merak ettım pic ilemi olacak? sd kart olayı güzel kolay gelsin

lojikmemo1

Pic ile yapacam ama önce şu grafik lcd yi halledeyim kodlarını da yayınlayayım :D ondan sonra