Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

hafızada tutma

Başlatan fatefate420, 22 Ağustos 2007, 09:51:07

fatefate420

buna benzer soruyu otomasyon bölündede sordum ama hala bişey bulamadım acaba picle yapılabilirmi  6adet giriş  5 adet çıkış olacak 5nolu girişe sinyal uygulandığında 5 numaradan çıkış almak istiyorum bunarada 2 ve 4 nolu girişlerede sinyal uygulandı diyelim5 numaralı çıkışı resetledikrten sonra ilk önce hangi giriş uyarıldıysa önce o çıkış vermeli diğerini aklında tutup daha sonra diğerine çıkış vermeli bu işlem5 giriş içinde geçerli olmalı   acaba böyle bişey mümkünmü

aratuşu çalışmıyomuş sonradan farkettim kusura bakmayın  düzelttim :lol:

lojikmemo1

Alıntı yapılan: "fatefate420"bunabenzersoruyuotomasyon bölündedesordumamahala bişeybulamadım acaba picleyapılabilirmi  6adetgiriş  5 adet çıkış olacak 5nolu girişesinyal uygulandığında5numaradan çıkış almak istiyorum bunarada 2 ve 4 nolu girişleredesinyal uygulandı diyelim5 numaralı çıkışı resetledikrten sonra ilk önce hangi giriş uyarıldıuysa önce o çıkış vermeli diğerini aklında tutup daha sonra diğerine çıkış vermeli bu işlem5 giriş içinde geçerli olmalı   acaba böyle bişey mümkünmü

yazıyı düzeltirsen sevinirim gerçekten anlaşılması güç.
Akılda tutmak için eepromu kullana bilirsin ama belli süre sonra eeprom bozulur yada harici bir ram da kullanıla bilir. Enerji kesilecekse harici flash da olabilir.
İnsanlara Akılları Ölçüsünde Söz Söyleyiniz.

tyildizak

Pic'le bu ve daha fazlası kesinlikle yapılabilir

İstediğiniz pin konfigürasyonlarını yapın
Girişleri bir döngü içinde sürekli tarayın
Aktif hale gelen girişi karşılayan çıkışı 1 yapın
Taramaya döngüsüne gidin
Farklı bir giriş aktif hale gelince tüm çıkışları sıfır, bu girişi karşılayan çıkışı 1 yapın
sonra tekrar tarama döngüsüne gidin

Bu algoritma yeterli gelmiyorsa, giriş ve çıkışların güncel durumlarını,  tanımlayacağınız çeşitli yazmaçlara kaydedip, gerektiğinde kontrol ederek hangi çıkışların aktif olacağına karar verecek bir algoritma oluşturun.

fatefate420

peki buna benzer sistemi plcde kurmak mümkünmü acaba

erkan614

lojikmemo eeprom saniye başı kayıt yapan sistemlerde nekadar dayanır?

fetafete420 istediğin sistem zor değil ister picle ister plc ile çokrahat tasarlanabilir ben plc kullanmıorum ama plc ile bunun yapılabileceğini biliyorum, kendin yapcaksan ve plc ile yapmak istiosan plc program tarama mantığını iyi düşün yaparsın (yaptırcaksan zaten bişe düşünmene gerek yok :) ) elektrik kesintisinden etkilenmesin istersen plc ile çoook rahat yaparsın eğer elektrik kesintisinde hafızalı olsun dersen harici picli veya kaydedicili bi sistemle haberleştirmen lazım (plc de eeprom dahili olarak yok galiba)

lojikmemo1

saniye başı kayıt yaparsan datasheet'in dediğine göre

1,000,000 sn = 277,7 saat = 11.5 gün == 0.0317 yıl :D :D

fatefate420

elektrik kesintisi gibi bişey sözkonusu olmaz kendim yapmaya çalışıyorum ve daha yeni sayılırım bu işte

ama anlaşılamayan bi nokta var yada ben anlatamadım galiba :lol: 1 inci giriş aktif iken (1) arkasından 2 ve 3 nolu girişler aktif olduğu xzaman çıkışı kesmeyecek 1 nolu giriş (0) konumuna geldiğinde ondan sonra önce hangi giriş aktif olduysa o devreye girecek diğeri sırasının gelmesini bekleyecek 2 de (0) olunca 3 devreye girecek bu kombinasyon 5 giriş içinde geçerli olacak yani belirli bi sıralama yok önce nerden sinyal geldiyse ona gidecek :?:

erkan614

ewt yaparsın plc ile neler neler yapıolar bunu hayli hayli yaparsın tamamen senin becerine kalmış (hatırladığım kadarı ile plc de geçici registerler vardı) yani 5 register 5 tanede buton kodu hangisi basılmışsa onu 1. registere kaydet sorakini 2. ....
1. nin işi bittiğinde 2. yi 1. ye kaydet 3. yü 2. ye ve ... şeklinde yapabilirsin

veya başka şeki ayarlarsın neyse

@lojikmemo saniye bası kayıt yaptım ve 12 gün sora eeprom bozuldu

soemak istediğim sadece kayıt yaptığım eeprom adresimi bozulur yoksa bütun adreslerdeki eepromlarda bitermi?

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "lojikmemo1"saniye başı kayıt yaparsan datasheet'in dediğine göre

1,000,000 sn = 277,7 saat = 11.5 gün == 0.0317 yıl :D :D

hocam saniye başı derken 24 saat boyuncami kayit yani ben şu an kayan yazıya eeprm ekledim ve sadece bilgisayrdan veri gelince yazma yapacak onun haricinde 24 saat 365 gün boyunca okuma yapacak okumada bir zararı olmaz değilmi ? inşalah öyledir:D
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

lojikmemo1

Olmaz :D
istediğn kadar oku

bmutlu

Pic i elektrik kesilince sleep modda caliştir ve pille besle fazla bir enerji cekmez o zaman eeprom a da kayıt etmen gerekmez .sleep e gecme ve sleep ten uyanma düzeneklerini kurmalısın RAM a istedigin kadar yaz..