Audio DAC Önerisi

Başlatan volblood, 23 Ağustos 2007, 15:39:11

volblood

Arkadaşlar Merhaba,

Ses ile ilgili bir uygulama yapmak istiyorum.
10-12-14-16 bit audio DAC kullanan var mı acaba?
Mümkünse İstanbul piyasasında bulabileceğim.

Vaya DAC yerine mp3 encoding entegreleri daha mı uygun olur sizce?
(Sitede daha önceden geçmişti, o tarz)

İyi çalışmalar herkese..

mp3dragon

ne tür bir uygulama yapmak istediğine bağlı. Açık bilgi verirsen daha iyi olur.
not: 16 bitten daha düşük çözünürlükte audio dac olmaz.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

volblood

Goldwave programı ile bir müzik dosyasını istediğim formata getirip (16 bit XXkhz mesela) onu hoparlör çıkışına vermek istiyorum.
Bunun için dönüştürülmüş ses datasını pic ile bilgisayarın seri portundan alıp harici bir belleğe yüklemek ve ardından
Mikrodenetleyici ile harici bellekten ses datalarını alıp onu DAC'a yollamak istiyorum.
Bu uygulamayı 8bit DAC ile yapmıştım ama gürültülü bir ses elde edebilmiştim.

mp3dragon

Bu konu daha önce de tartışılmıştı. Audio DAC'lar söylemiş olduğum gibi en az iki kanal ve 16 bitliktir ve çoğu seri data kabul eder. Paralel data kabul eden audio DAC larda bulunmakla birlikte hem çok pahalı hemde bulunmaları zordur.

Audio DAC'lar 256 ve 512 kat hızlı Master Clok ihtiyacı duyarlar. Yani 44.1 khz x 256 = 11.2896 Mhz MCLK sinyalini senkronize şekilde vermen gerekir. Bunun yanında veri hızının da 176.4 kb/sn (1 sn ses için 174,6 kb veri) olması lazım. Bu kadar yoğun veriyi ve MCKL sinyalini "CD" kalitesinde ses için PIC ile DAC'a gönderemezsin. Sadece sinyali hızlı göndermen yetmez ayrıca senkron göndrmen lazım. Yani 44.1 khz sample ile kaydedilmiş ise 44.1 khz hız ile veri göndermen lazım. Aksi halde "Jitter" denen zaman kaymaları oluşur ve ses bozulur.

Sonuç olarak: Sesi mümkün olduğunca az kayıpla dinlemek istiyorsan ya hızlı bir işlemci (ARM7 - LPC23xx serisinde I2S seri audio  donanımı üzerinde de mevcuttur.) , yada mp3 decoder chip kullanmalısın.

volblood

mp3dragon cevapların ve açıklamaların için gerçekten çok teşekkür ederim. bu konuda biraz daha aydınlanmış oldum. eğer müsaade edersen 2 sorum daha olacak:

1- national'ın DAC14235 adında bir DAC'ı var.
settling time'ı da 30ns gibi çok iyi bir süre. bahsettiğim uygulamada bu kullanılabilir mi ? Audio DAC değil ama düzgün ses alabilmem için uygun olabilir mi merak ediyorum.
http://www3.national.com/mpf/DA/DAC14135.html

2- mp3 encoding entegresinin ismi ve nereden bulabileceğim hakkında bilgi verebilir misin?

Şuan için ARM kullanabilecek donanımım  yok ama renesasla ilgilenmeye başladım. belki renesas yeterli olabillir.

mp3dragon

Audio DAC lar içinde oversampling ve Digital filtre devreleride bulunmaktadır. Normal DAC lar ile yeterli kalitede ses alamazsın.

http://www.futurlec.com/ICSFOthers.shtml (CS4334-CS4340)

bulabileceğin en uygun fiyatlı mp3 decoder entegresi + DAC ta lazım tabii.
http://www.futurlec.com/ICSFSTMicro.shtml

Renesas'ın hızlı ürünleri olabilir. Gerekli hızları önceki mesajımda verdim. Ama sinyali dediğim gibi senkron vermen gerekir.

aYe

Eğer adetleriniz yüksek ve datasheet uygunsa, bu malzemeden elimde çok miktarda var ve piyasanın çok çok altında bir fiyattan verebilirim.

ftp://ftp.npc.co.jp/pub/pdf_e/588x_nc9720he.pdf

Bendekiler "BS" uzantılı.

İlginizi çekerse eskici dükkanında alım başlığı açarsınız.

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

igudenler

geçen yıl hızlı bir dac kullanarak bir fiber optic cihaz yapmıştım.
benim aradığım audio dac değildi ama netten yaptığım araştırmalar sonucu analog devices ın ad669 16 bit audio dacsini kullanmaya karar vermiştim. kullanması basit ve hata oranları mükemmel. üstelik analogdevices in sitesinden örnek isterseniz kapınıza kadar ücretsiz getiriyorlar.iyi çalışmalar.
10 çeşit insan vardır  binary saymayı bilenler  ve bilmeyenler...