4 kanal KABLOLU,lcd'li tel dinleme cihazı

Başlatan mustafa_cmbz, 23 Ağustos 2007, 18:47:00

mustafa_cmbz

arkadaşlar meraktan başladığım ve 1 hafta kadar uğraştığım bir devreydi bu aslında seri üretim felan düşünüyordum fakat herkes kablosuz olanlara ilgi göstermekte şimdi o yöne verdim kendımı bu proje biraz basit kalıyor devre çift taraflı plakete montajlı olacak  1.pcb de mınık köprü diyotlar var onları tel hattının yanı trafoların girişlerine bağlamınız gerek 1 tanesinin bağlantısını çizdim fakat diğerleri biraz uğraştıracağı için bıraktım onları kablolar ile aktarabilirsiniz eğer yapmak isteyen olursa msn den ulaşıp ayrıntılı bilgi alsınlar aslında kullanışlı bir alet sadece tel hattından parele kablo çekilecek....devrenın eksik yanları var fakat mağzur görün pic basiği bu devre ile öğrendim ama tam anlamaıyla değil tabi oyuzden eksiklerim var...

bu arada bu devre tamamen bana ait alıntı yapılmasında sorun yok fakat kaynağı belirtilmesi şartıyla..

http://picproje.4shared.com/account/file.jsp?id=22691561&sId=ac3ztkEGCAZ1lut7

kolay gele....

creemstorge

Linkte herhangi bir dosya görünmüyor.

ahmet2004

4shared.com  paylaşım sitesi sadece kayıtlı kullanıcı girişi

ile girilmesine izin veriyor.

O yüzden

http://picproje.4shared.com   adresine giriş yapılıp

PASSWORD  girilmesi gerekiyor.Sonra oradan dosyalarını indirebilirsin.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: "creemstorge"Linkte herhangi bir dosya görünmüyor.

http://picproje.4shared.com/

arkadasın dediği gibi bu siteye şifre soran yere ''www.picproje.org'' yaz  daha sonra solda kı pic porjleri  kısmına tıka ordakı dosyalara bak....

aleqoo

hocam öncelikle saygılarımı sunuyorum...bu devreyi yapmaya karar verdim ancak biraz daha yardıma ihtiyacım war...yardımcı olursanız sevinirim...hocam öncelikle bu dewrenin malzemeleri kolaylıkla bulunabilir mi ilgilenirseniz sewinbirim.

mustafa_cmbz

ben devreyi yaparken hat trafosu bulamamıştım ama uzun arayışlar sonucunda int-el elektronikte buldum tanesi 4tl idi ozamanlar...şimdi ne kadardır bilemem....

bunun haricinde micro işlemcili bu devreyi pek tavsiye etmiyorum en basitinden bir pc ye 4 kanal usb den ses kayıt yaptırabilen aparatlar var onlardan edinip bir program vasıtasıyla kayıt yapmanız....çünki bu şekilde pek sağlıklı olmuyor çok uğraştım ama o işten vazgeçtim...iyi bir cihaz yapabilmek için telefon ile iligli sistemlere iyi hakim olmak gerekiyor... sadece dtmf ile vs. ile bu işler olmuyor...zaten onun içindirki bizim yapmaya çalıştığımız cihazların fiyatları 4-5milyar civarlarında...anlatabildim mi_?

yanlız devrede bazı eksiklikler olabilir...ozamanlar pic'i daha yeni öğreniyordum....iyi çalışmalar...

aleqoo

hocam dedikLerin çok doğru ama...bu konu hocam tarafından verildi ve özellikle bunu yapmak mecburiyetindeyim...bide upload ettiğin dosya içerisinde tam anlamıyla pcb si çizilen dewrennin şeması yok...dolayısıyla ben malzeme listesini tam anlamıyla ulaşamıyorum...bunun yanı sıra bağlantılarada bakamıyorum bu konu hakkındada bi bilgi verirsen hocam sevinirim...

mustafa_cmbz

isiste simule yaptığım için bütün şema bir arada yok...onun için diğer şemalar ile mantıken aklında birleştirip öyle bir sistem oluşturmalısın...

nasıl hocaların var yaf merak ettim....

aleqoo

waLLa üstad hiç sorma hocaLarLa başım beLada...iLLada bu oLucak diye tutturdu...mecburen yapıcaz artık...üstad peki mantık olarak ta bağladık. senin elinde bu malzeme listesi tam olarak yok mu...pcb de çok eksik var çünkü...

wsxwsx

Bunlara gerek yok. hatların her birine pasif bir devre bağlarsın, Çıkışların (trafo)şasesi ortak olur. komütatörle seçerek  istediğini dinlersin. Tabi amplifikatör veya bilgisayar line girişine bağlamak gerekir. devre  budur.
http://antrak.org.tr/index.php?id=520&option=com_content&task=view

mustafa_cmbz

ben yapmaya çalıştığım devrenin de aynı bu devre üzerine kurulu bir mantık tek fark tel hattının açıldığını micro işlemciyle algılatıp kayıt işlemini yaptıracak mp3-mp4'ü aktifleştirmek..

aslında wox özellikli bir kayıt cihazı ile sizin tavsiye ettiğiniz izoleli bir yalıtım devresi ile de ses kayıt edebilirsiniz daha önce denedim çokta güzel oluyor...telefon çalmaya başladığında hemen kayda geçiyor vs. ama bu seferde kayıtları sıralayamıyoruz...yani tek bir mp3 gibi çıkıyor bütün kayıtlar sadece telefonun ton seslerinden ayırmak gerekiyor...

kontrolü basit bir mp3-mp4 bulabilirsem bu devrenin daha da üst versiyonunu yapmayı düşünüyorum ama tek farkı kablosuz olacak....

amaç cansusluk bakarsın mit'e felan alırlar ilerde :D

şaka bir yana yapılan iş son derece tehlikeli bir iş olup hele bu zamanlarda yakalanılırsa çok sakat bir durum ortaya çıkar...ama amaç kendinizin veya bir işyerinde iseniz teknik servis gibi muhasebe vs. gibi bölümlerdeki telefon konuşmalarını kaydetme ise sorun yok....bu 2 durumu birbirinden ayırmak gerekli...iyi çalışmalar...