Minik, trafolu canta kaynak makinalari

Başlatan bunalmis, 25 Ağustos 2007, 13:01:36

z

100 YTL civarinda satilan trafolu agir kaynak makinelerini bilirsiniz.

Bu trafonun kaynak kalitesini arttirmak icin elimdeki  2 adet 100Alik guclu diyod ve irice bir enduktansla yarim dalga dogrultucu yaptim ancak birakin kaliteyi kaynak dahi yapamadim.

4 diyodla kopru yapip sonucu gormek icin guclu diyodlara para yatirmak istemiyorum.

Benzer bir calisma yaptiysaniz sonucunu merak ediyorum.

Bir diger sorum ise yaklasik 450 YTL civarinda satilan inverter tipi kaynak makinelerinin kaynak kalitesini trafolu AC kaynak makinelerinin kaynak kalitesi ile mukayese ettinizmi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

KAZIMUGUR

Bülent hocam bu nil de sazan avlamanın yeni yöntemi değilse beni şaşırtıyorsun. :)

Saç trafoların çeşiti çok bazısı çok adi, diotsuz bile kaynak zor.Güç yetmediği saç kalitesiz olduğu gibi sebeplerle kaynatıyor gibi yapsın diye sarım oranlarını düşük tutarlar güya gerilim yüksek olursa falan filan...

Yol eğer gerekli akımı verebiliyorsa köprü çalışıyor , genelde 300-500 amper diotlar kullanılıyor.Kaynak anı ile yapışma anı farklı.Koşulsuz kısa devre durumlarını göz önüne almak gerekiyor.
Köprü sonrası bobine gerek yok.
Normalde fark pek görülmez ama döküm ve özel tip çelik elektrodlarda fark hemen belli olur.
Ya sürekli yapışır ya da köpüklü, sıçrayan bir kaynak olur.Büyük ölçekli gözetlemede kaynak kalitesi düşüklüğü görülür.

Elektronik kaynak diye satılanlar çok iyi.Acemiler dahi kaynak yapabilir.
Yapışma olmaz.Elektrodu koyar ve devam edersiniz.
Akım ayarının çok düşük değerlere inebilmesi mini punta gibi farklı uygulamalar için iyi bir etki.
Ufaklarda elektrod kalınlığı "ince" olmalı =2,5mm.
100-130A pek önermiyorum.
140-180-220A azıcık daha pahalı olsada iyidir.
Yanlış hatırlamıyorsam bir atölye hazırlığında idiniz.Yeri gelir özel elektrodla çalışırsınız ve o elektrod 3,25mm olur yakması sorun olmamalı.Peşpeşe yakabilmeli.
Çok da fark yok fiat olarak.
En zor kaynaklardan biri krom kaynaklarıdır hele ince ise.Tam bunlara göre.

z

Kazim hocam sazan falan avlamiyorum.

Bu yaz tatilinde bahsettigim turde trafolu kaynak makinasini kullanarak  bir kutu 2.5 luk elektrod kullanarak sayisiz kaynak yaptim. (Atelye icin calisma masasiydi, rafdi, dolapti vs vs)

Ilk siralar sik sik yapisma oldu. Bunu makinenin kalitesizligine yorsam da sonradan acemiligimden kaynaklandigini farkettim ve sonra sonra yapisma olayindan kurtuldum. Ama gene de zaman zaman yapisma olabiliyor.

Basit bir yontemle DC akim kullanir bunu da enduktansdan gecirirsem en azindan arkin kalitesini arttiririm diye dusunmustum.

AC kaynak makinasi trafolari bana da cok ilginc geliyor. Isin icindeki puf noktalarini bilmiyorum.

Kaynak makinesini, demir profillerin kaynatiminda kullandigim icin acikcasi   cok iyi bir kaynak makinasina ihtiyacim yok gibi. Fakat TIG makina icin icim gidiyor.

Analyzer

Selam,

Benim de elimde bir adet Telwin invertörlü kaynak var. 4 mm dahil peş peşe kaynak yapabiliyorum. Trafolu kaynağı kenara ayırdım onu eve götüreceğim. İlk alırken biraz pahalı olabiliyor ancak trafolu, kaynak kalitesi olarak invertörlünün yanından bile geçemez.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

KAZIMUGUR

Sizin elektroniğide matematiğide iyi bildiğinizi biliyorum.
Yarım ve tam dalga doğrultma sorusu kafamı karıştırdı , ondan sordum sazanları.Sahi şaka bir yana nilde sazan varmı.

Yapışma dediğiniz gibi el alışkanlığına bağlı.Birazda elektrod markası etkiler.Birazda nem.Örtü önemlidir çünkü.Bazı örtüler nemden çok etkilenir önceden azıcık fırınlama bile gerekebilir.
En iyisi kutudan özellikleri okumak ve uygulamak.

Çok bir farkı yok trafoların.Piyasa işlerini bir kenara bırakırsak (dkp yi sokağa serip eskittim diyenler gördüm) aktarmak istediğiniz güç kadar demir ağırlığını - kesiti sağlayacak hesaplar klasik.
Burada aranan şu.Koşulsuz kısa devre.Yani yapıştı ve ayıramadık , öylece kalsada iletken kesitleri bu akıma dayanabilmeli.
Çok kabaca denebilirki iletken kesiti 2-2,5A/mm2 olmalı, yani akım yoğunluğu düşük olmalı bu da kesiti arttırıyorki duygusal konular gündeme geliyor.Aynı trafoyu bir diğeri sizin maliyetinizden ucuza satıyorsa ya yapmazsınız ya da aynı onun gibi çalarsınız.
Genelde pamuklu bakır iletkenler iyidir,marka faktörünede bağlı tabii.
sarımda arada çitalar olabilir , soğutma için.Kayda değer hiç bir özellik yok.Ben yaptım oldu diyor piyasa.

Dc/ac farkı için dediğim gibi elektrot üretici önerilerini dikkate almalısınız.
Elektronikler yapışma yı %95 önlüyor.Yapışma sorunu için bir adet döküm elektrodu ile deney ve karşılaştırma yaparsanız yeterli kanaat oluşur. :)
Bobin (endüktans) daha çok yüksek frekanslı kaynaklarda gerekli.Çıkış diotlarındaki rampa sorunu için malum di/dt sorunları.Şebeke için hiç bir yararını görmedim.Ama kondansatör işe yarıyor,birazıcık.

Her kaynağın yeri var.0,25 lik kromdan bir kutu hazırlıyorsanız ya alırsınız ya da tig ci birini bulursunuz.Kaportacılar ve mutfakcılar bilir kıymetini.
Lakin o pahalı ,duygusal kaynakları idareli kullanmak gerekli.

z

Nilde bir balikdan bolca var. Rengi kirmiziya caliyor. Bir kez denedik, kulagimiza ulasan bire soylentiden sonra bir daha almadik. Balikta bir mikrop varmis. Sonu olume giden bir hastaliga neden oluyormus. Yabancilar etkileniyormus. Halk afiyetle goturuyor.

Cikistaki enduktansi su acidan eklemek onemli  diye dusunuyorum.

Stepdown regulator yapisinda akim seri anahtar ile kesilince enduktansdaki enerji off peryodunda 2. bir diyod uzerinden akimi devam ettirir boylece akim kesintiye ugramaz. Dinamolu kaynak makinalari her zaman redresorlulerden daha iyi kaynak yapar bunda en buyuk etkenin akimdaki ripil azligidir.

Bu nedenle cikisa cok iri bir enduktansin sonucu iyi yonde etkileyecegini dusunuyorum. Ancak bu enduktans az uz para etmeyecektir.

Inverter tipi makinelerde cok iyi DC akim uretiyor olmalilar.

KAZIMUGUR

z

Hocam guzel dalga sekli de grafik tam sifira inmiyor galiba. Eger ark voltaji sifirdan yuksek ise elektroddan, IND1 degerine bagli olarak ortalamasi sifirdan yuksek surekli bir DC akim akiyor olmasi lazim.

Akim ile ilgili de bir grafik varmi? Eger akim gercekten sifira inen pulslar halindeyse bugune kadarki kabullerimi degistirmem gerekecek.

amuhurcu

Merhaba,
Ben yaklaşık 4-5 yıl boyunca geceli gündüzlü bu konuda çalıştım. Bu arada ben bir devlet üniversitesinde kumanda-kontrol ana bilim dalında (Elk-Elktr) araştırma görevlisiyim...

Eğer ilk defa bu konuya başlıyorsan veya birileri sana bu konunun basit bi şey olduğunu söylediyse sakın ama sakın ALDANMA veya ALDATILMA. Bu güne kadar onlarca şirketin (yabancı) kaynak makinesi ayrıntılı bi şekilde inceledim.. (maaşımı bu konuda feda ettim) Yazılmış bilimsel makaleler gözden gecirdim... Satın aldığım tüm makinelerin simülasyonunu prof bi şekilde Matlab-simulink üzerinden gerçekleştirdim...

SONUÇ:
Sonunda kaynak makinesini gerçekleştirdim.... Özellikleri:

1- Kaynak kalitesi muazzam.. Bi kere DC bi aküden kaynak yapma durumu olmasından dolayı çapak oluşmuyor ve de AC kaynaktan kaynaklanan düşük akım ve dolasıyla kalitesiz kaynak oluşumu bu makine ile engelli...
2- Her çeşit gerilim kaynağında AC yüksek voldaj 280V ve AC düşük voltaj  110V gibi muazzam bi kaynak gerilim aralığına sahip ve gerilim ne olursa olsun kesinlikle ayarlanan akımda kaynak yapmakta..
3- elektrod değdirme algılayıcısı yardımı ile elektrod kaynak yüzeyine dokununca makine enerjilenir ve kaynağa başlar.. Bu özellik, kaynak yapmaz iken kesinlikle kaynak güç devresi çalışmamakta ve böylece sistemi süren igbt ler  hızlı bi şekilde soğur ve uzun süre güvenilir kaynağa sebep teşkil eder..
4- Elektrod yapışması durumunda ki bu konumda uzun süre kalması makinenin ölümüne sebep olmakta oysa benim geliştirdiğim makinede yapışma anı algılanır belli bi süre verilir hala yapışma durumunda ise igbt enerjisi kesilerek kaynak makinesi korunur..

şu anda piyasaya İzmit üzerinden yaklaşık 10 farklı noktaya benim tasarımım olan bu makineler (180A) dağıtıldı... Birtanesi Tuzla tersahanelerinde yaklaşık hiç durmadan neredeyse 24 saat görev yapıyor.....Yaklaşık 9 aydır makineler çok yoğun ve güç şartlarda görev yapıyor ve kesinlikle bir sorun çıkmadı... Şimdi amacım elektronik sistemini CPLD üzeerinden bi daha modifiye edip muazzam güçlerin akışı olmasına rağmen ömürlük bi makine gerçekleştirmek...

Bu arada kesinlikle eğer profesiyonel kullanıcı iseniz piyasada bulunan çinden getirme 450 ytl lik çöplükleri almayın yaptığınız iş elinizde patlar.... Bu tarz güçlü ve güvenilir bi makine fiyatı rekabetten dolayı fiyat kırılmaması durumunda yaklaşık 1000 ytl dir...