1'den fazla özelliği olan pinleri off/on yapmak

Başlatan mustafa_cmbz, 28 Ağustos 2007, 15:10:40

mustafa_cmbz

arkadaşlar

16f628 ve 16f877 gibi benım en çok kullandığım piclerin bazı pinlerinin birdne cok özelliği var sanırım fakat ben diyelimki o pinlerin o özelliklerini kapatmak isitiyorum ve sadece giriş şıkış işlemi için vb. kullanm gerek fakat bunun için o pının o özelliğini on yada off yapmak için programın basına yazılacak olan komut dizilerini bu başlıkta toplarsanız sevinirim...

16f84 16f877 ve 16f628 için kullanılan tüm bu komutlara ihtiyaçım var eğer sizde elinizdeki farklı özellikteki piclerin pin özelliklerini on/off komutlarını yazarsanız elimizde güzel bir paylaşım olur...kolay gelsinn!!!!

XX_CİHAN_XX

Tüm pinler zaten default olarak dijital i/o dur.Sadace adc ve comparator lerin olduğu pinler başlangıçta farklıdırlar.Bu pinlerde, 16f62x ler için cmcon registerine 7 yükleyerek.16f87x ler için adcon1 registerine 7 yükleyerek dijital i/o moduna geçilir.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

mustafa_cmbz

hocam ben gecen 16f628 ile birdevre yapmıştım aynı anda 2 tane ledi yakamıyordu 1. yanıyordu pausede bekletip 2. ledi yaktığımda 1. led sönuyordu sonra pinlerin yerlerini değiştiridm çözümü buldum daha sonra fark ettimki dediğiniz gibi copmaratör binine bağlıymış bir tanesi ondandır herhalde...

mech

trisa=0
adcon1.7=0  gibi komutları başta kullanmalısın.
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Şarttır

e3

TRISA=0 şeklinde yazınca compiler bazen sorun çıkarıyor, bu şekilde değil de TRISA=%00000 şeklinde yazınca sorun olmuyor, ben genelde A portu için binary olarak çıkışları tanımlarım.Kolay gelsin.
.eem.