Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

mmc+ sorun

Başlatan mech, 28 Ağustos 2007, 17:53:20

mech

İlk kez MMC çalıştıracaktım ama başaramadım. Elimde 32 Mb bir MMC var. Soket yapamadığım için direk lehimledim. Elimde hazır bir program var ve çalışmadı. Kart bozulmuş mu olabilir. Ya da ayrı bir püf noktası mı var. Potansiyel bölücü dirençler mevcut ve 18f452 kullanıyorum. 8 Mhz x 4 PLL'li. Asıl devrede 18f252 vardı.

Kullandığım kart bu. Yardım ederseniz çok memnun olurum. Teşekkürler.
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Şarttır

Veli B.

Piyasaya yeni yeni cin mali usb bellekler gibi usb mmc+sd kart okuyucular girdi. Bunlarin kendisini kullanmasaniz da soketlerini kullanabilirsiniz. Mersinde ki fiyatlari 1.5 YTl ile 3 YTL arasinda degisiyor. Sanirim Istanbulda cok daha ucuzdur...

mech

evet onlardan denedim. Usb devresini sökmeden üzerinden lehimledim. Çalışmadı. Ayrıca Soketi bilgisayara takınca da görmemeye başladı. Soketi devreden ayırırken kırıldı.

mustafa_cmbz

hocam çekiç lemi söktün soketi ne yaptın ince işçilik gerkeken yerde cımbız kullancan hocam ama senın sorunun hakkında hiç bir fikrim yok...

muat

anladığım kadarıyla sd kartların küçük versiyonunu kullanıyorsunuz, bunun normal sdye dönüştürücü adaptörüne lehim yapıp, adaptöre kartı takabilirsiniz, tabi bu bi fikir, adaptöre lehim yapılıp yapılamayacağını bilmiyorum.

kullandığınız işlemciyi programlama kartından çıkartıyor musunuz, yoksa bir deneme kartı mı kullanıyorsunuz? Ben uzun süre çalıştıramadıktan sonra sorunun deneme kartında bulunan bi çip olduğunu anlayıp, çalıştırmıştım.

rree

MMC normal büyüklükte ise eski tip anakartlarda bulunan 8 bit isa soketi-
ne oturuyor. Isa soketler ankartlardan sıcak hava ile sökülebilir.

mech

evet eski floppy soketine oldu. Ama yine çalışmadı. Delikli pertinaks üzerinde çalışıyorum. Acaba 18f252 yerine 18f452 kullandığım için olabilir mi? Bunlar birbirine tam uyumlumudur acaba? Datasheetinde tam uyumlu olarak gözüküyor gerçi.

Bu arada clock frekansını ölçtüm. MMC'ye giden clock frekansı 9 Hz. Sandisk datasheetinde 0-20Mhz arası olabilir diyor ama bana pek mantıklı gelmedi. İşlemler çok yavaş kalır.

Bir de ben ilk defa 18 serisi kullanmış oluyorum. Konfigürasyon ayarları daha fazla. Açıklamalara göre programda Timer1 ve dahili PWM kullanılıyor. Acaba watch dog timer ya da osc switch açmam gerekir mi, vs.

mech

bugün pic mmc iletişimini kurdum. Sorun sanırım 3.3v beslemesinin tam sağlanamamasındanmış.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "mech"bugün pic mmc iletişimini kurdum. Sorun sanırım 3.3v beslemesinin tam sağlanamamasındanmış.

hocam kullandiigniz dil proton sanirim hangi komutlarla yapiorsunuz ben bi kütüphane indiridm ve

SD_Init  
SD_Init_MSSP
SD_Sector  
SD_Read  
SD_Write  

bu komutlar var eger bunalri kullaniorsaniz bir masuru yoksa örnek kod verebilirmsiiniz veya biraz iucu fian simdiden tesekürler kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

mustafa_cmbz

örnek kod  verirsenız duacınız olurum :D prtonda derleyeceğim ilk programım olsun ...

mech

evet proton mpeker versiyon :) .

pcb

MMC projesi yaptım, çalışıyor

mech

ne iş yapıyor acaba

pcb

@mech

Kayıt tutulması gerekli olan her alanda kullanılabilir.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: "pcb"@mech

Kayıt tutulması gerekli olan her alanda kullanılabilir.

paylaşıma açabilirmisiniz...bize de örnek olur...